ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پردازنده کوانتومی
تکنولوژی

IBM از قدرتمندترین پردازنده کوانتومی جهان، Osprey رونمایی کرد

Osprey دارای 433 کیوبیت است که نسبت به رکورددار قبلی که Borealis نام دارد دوبرابر افزایش پیدا کرده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۹ آبان ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

IBM از قدرتمندترین پردازنده کوانتومی جهان با نام Osprey رونمایی کرد که دارای 433 بیت کوانتومی (کیوبیت) عظیم است. تراشه جدید پیشرفت‌های زیادی را در زمینه رایانه‌های کوانتومی به همراه خواهد داشت و این شرکت اعلام کرده است که برای یک جهش عظیم در سال آینده آماده می‌شود.

هرچند رایانه‌های سنتی برای چندین دهه خدمات خود را به کاربران ارائه کرده‌اند، در مقایسه با رایانه‌های کوانتومی، در حال کمرنگ‌تر شدن هستند. در حالی که نمونه‌های سنتی داده‌ها را در بیت‌های باینری، به‌صورت صفر و یک، ذخیره و پردازش می‌کند، دومی از کیوبیت‌هایی استفاده می‌کند که می‌توانند هم‌زمان صفر، یک یا هر دو باشند.

این امر به‌طور تصاعدی قدرت پردازش را برای هر کیوبیت اضافه‌شده افزایش می‌دهد که باعث می‌شود رایانه‌های کوانتومی محاسباتی را انجام دهند که برای رایانه‌های معمولی غیرممکن است.

ویژگی‌های پردازنده کوانتومی Osprey

IBM

پردازنده Osprey شرکت IBM با قدرت 433 کیوبیت، با اختلاف زیاد، پیشرفته‌ترین پردازنده کوانتومی در جهان است. رکورددار قبلی Borealis از شرکت Xanadu که با 216 کیوبیت آزمایش شده بود و پردازنده Eagle خود شرکت IBM که سال گذشته معرفی شده بود نیز دارای 127 کیوبیت بود. بنابراین Osprey دو برابر از Borealis و سه برابر از Eagle قدرتمندتر است.

Osprey از نظر معماری نسبت به نسل قبلی خود تغییری نکرده و همچنان از یک لایه کیوبیت در بالای چندین لایه سیم‌کشی کنترل تشکیل شده است که به فشرده‌شدن کیوبیت‌های بیشتر و کاهش نرخ خطای آن‌ها کمک می‌کند. البته اکنون یک سیستم فیلتر یکپارچه به آن اضافه شده است که به کاهش نویز و بهبود پایداری دستگاه کمک می‌کند.

کوانتوم

آی‌بی‌ام می‌گوید که قابلیت‌های فشرده‌سازی اعداد در این دستگاه بسیار فراتر از تمام کامپیوترهای سنتی است و ادعا می‌کند که برای نمایش وضعیت پردازنده Osprey، یک کامپیوتر معمولی به بیت‌های بیشتری از اتم‌های شناخته‌شده موجود در جهان نیاز دارد.

IBM همچنین به تغییرات دیگری در سیستم‌های کوانتومی خود اشاره کرد. در بخش نرم‌افزار، فرایند تصحیح خطا بهبود یافته است و این امکان به کاربران داده شده تا گزینه مورد نظر خود را به‌راحتی بین افزایش سرعت یا دقت انتخاب کنند.

با این وجود، برنامه‌های IBM برای سال آینده چشم‌گیرتر خواهد بود. این شرکت قصد دارد تا سال آینده پردازنده کوانتومی دیگری تحت عنوان Condor را معرفی کند که دارای 1121 کیوبیت است. همچنین یک پردازنده ماژولار به نام Heron در برنامه‌های این شرکت وجود دارد که می‌تواند چندین واحد 133 کیوبیتی را در کنار یکدیگر قرار داده تا پردازنده‌های کوانتومی قدرتمندتری بسازد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی