ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

تصویر روز ناسا: شفق قطبی مارپیچی بر فراز گسل ایسلند

اگر طوفان خورشیدی 1859 اکنون رخ دهد، آسیبی بسیار بزرگ به شبکه‌های برق جهانی و تجهیزات الکترونیکی وارد می‌کند.

سمانه نوروزی
نوشته شده توسط سمانه نوروزی | ۸ مرداد ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

شفق‌های قطبی در عین زیبایی، می‌توانند هیولایی باشند که باید از آن‌ها ترسید.

در تصویر امروز ناسا چه می‌بینیم؟

در این تصویر زیبایی شفق قطبی را می‌بینیم که به شکل یک مارپیچ سبز بزرگ بین ابرهای زیبا قرار دارد. ماه در یک سوی آسمان و ستاره‌ها نیز در پس‌زمینه دیده می‌شوند. اما دلیل هیولا‌بودن آن، موجی از ذرات باردار است که شفق قطبی را ایجاد کرده و ممکن است روزی به تمدن آسیب بزند.

در سال 1859، شفق‌های قطبی چشمگیری در سراسر جهان دیده شد. پالسی از ذرات باردار به‌دلیل «خروج جرم از تاج خورشیدی» (CME) ناشی از یک شراره خورشیدی، به‌شدت با مگنتوسفر زمین برخورد کرد و موجب «رویداد کارینگتون» (Carrington Event) شد. این طوفان خورشیدی باعث فشرده‌شدن میدان مغناطیسی زمین و به‌دنبال آن، ایجاد جریان زیاد و جرقه‌هایی در امتداد سیم‌های تلگراف شد. این پدیده بسیاری از اپراتورهای تلگراف را شوکه کرد.

اگر امروزه رویدادی از نوع کارینگتون به زمین برخورد کند، احتمالاً آسیبی در مقیاسی که تاکنون تجربه نشده است، به شبکه‌های برق جهانی و تجهیزات الکترونیکی وارد می‌شود.

این تصویر از شفق قطبی بر فراز دریاچه تینگوالاواتن (Thingvallavatn) واقع در ایسلند، در سال 2016 گرفته شده است. این دریاچه تا حدی گسلی را که جداکننده صفحات تکتونیکی بزرگ اوراسیا و آمریکای شمالی است، پر می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی