Google+

وبلاگ دیجیاتو

هوش‌ مصنوعی با شغل من چه می کند؟

امیر مستکین

shutterstock_181640888-w1150

اگر کسی به من بگوید که از آینده هراس دارد، درکش می‌کنم. بیشتر مردم دوست دارند زندگی با ثباتی را تجربه کرده و آن را به شکلی آسوده به نهایت رسانده و پس از آن هم با این جهان خاکی وداع گویند؛ همان افرادی که به قول «استیو جابز»، قرار نیست زیاد خودشان را به درب و دیوار بکوبند و تجربیات تازه‌ای را فرا گیرند، بلکه صرفا قرار است بیایند و بروند؛ افرادی که به راحتی می‌توان برایشان جایگزینی یافت.

همه این موارد برایم قابل درک و احترامند. اما تا به حال با این مسئله کنار نیامده‌ام که ترس از آینده ی تکنولوژی و هوش مصنوعی چرا وجود دارد.

در چند دهه اخیر، تکنولوژی همواره به ما کمک رسانده و باعث گشته تا زندگی بهتری داشته باشیم. بله، این وسط تعداد اندکی هم شغل‌شان را از دست داده اند ولی در عوض چند میلیارد نفر دیگر، به موارد با ارزش تری دست یافته اند. دنیا همیشه در حال تغییر است و تکنولوژی نیز همواره در حال بهبود یافتن. پس گاهی به جای ترس از آینده‌ای که در آن هوش مصنوعی می تواند شغل شما را از آن خود کرده و از کاربی‌کارتان کند، بهتر است خود را برای نیاز‌های سال‌های بعدی آماده کنید.

بزرگترین ترس از بهبود تکنولوژی، همواره از دست دادن شغل افرادی بوده است که تخصص ویژه‌ای نداشته اند. اما اگر نگاهی به سال های دور داشته و برخی از مشاغلی که حالا از بین رفته‌اند را مورد بررسی قرار دهید، پیش خود می‌گویید چه بهتر که این مشاغل از بین رفته و یا اکنون به شکل کاملا محدود در حال انجام وظیفه هستند.

Steve-Jobs-introduces-iTunes-for-Windows-Apple-Special-Event-2003

برای مثال، اپل با ارائه فروشگاه موسیقی آیتونز نحوه خرید موسیقی را دست خوش تغییر کرد و فروشگاه های فیزیکی عرضه دیسک های موسیقی تا حد زیادی از بین رفتند. حالا اگر احیانا قصد خرید اثر هنرمند یا گروه مورد علاقه‌مان را داشته باشیم، به جای شال‌وکلاه کردن و رفتن به یک فروشگاه فیزیکی، می‌توانیم آن را از اینترنت با همان قیمت و چه بسا ارزان تر تهیه کنیم. البته هنوز هم به دلیل تحریم ها، مثالی که از آن یاد کردم آنقدر هم مورد استفاده نیست. ده الی پانزده سال پیش یادتان می آید که اگر می‌خواستید یک فیلم ایرانی یا غیر ایرانی تماشا کنید، باید چه پروسه ای را طی می کردید؟ اگر سن تان به آن زمان نمی رسد، احتمالا این فرایند رسماً برایتان خنده‌دار خواهد بود.

در گذشته چنین بود که می رفتیم، شناسنامه یک یا مدرک دیگر (یا به ارزش کل پول فیلمی که کرایه اش می کردیم) تحویل می دادیم و یک فیلم از فروشگاهی که بیشتر کارش کرایه دادن فیلم‌های سینمایی بود، اجاره می کردیم. برای ۲۴ ساعت. حالا خوشحال تر نیستید که می توانید مبلغی پرداخت کرده و همان را از فضای مجازی بخرید؟ (هرچند که برای آثار داخلی، هنوز هم بستر مناسبی فراهم نیست.)

چنین مشاغلی از بین رفته اند ولی در عوض، زندگی به لطف تکنولوژی ساده تر شده، حال چه در ابتدای راه برخی از آن ترسیده باشند و چه نه. موج تغییر از راه رسیده و در این بین، جمعیت اندکی خانه شان از بین رفته و بقیه، آسودگی بیشتری یافته اند.

1x-1-1-w1200-1-800x450

کما اینکه در حال حاضر حتی جوامع بزرگی نظیر چین نیز در حال ایجاد یک دگرش بی سابقه در نحوه کار کردن خود هستند. حالا چین می خواهد در شنژن قابلیت هایی را برای استارتاپ هایش فراهم آورد که استارتاپ های آمریکایی در سیلیکون ولی دارند. و همین مسئله موجب شده تا نیروی کار جوان چین، علاقه ای به «کارگر بودن» نداشته باشد. همانگونه که در مطلب مرتبط با بازدید از داخل کارخانه «پگاترون» نوشته بودم، فاکسکان و پگاترون به شدت با کمبود نیروی انسانی برای منابع و اهداف مورد نیاز خود رو به رو شده اند. 

می بینید؟ جو تکنولوژیک برخی از مشاغل را از بین برده و شغل های بسیار دیگری ایجاد می کند.

می گویند بزرگ ترین تکنولوژی کنونی در عصر ما، هوش مصنوعی است و اکنون تمام شرکت های بزرگ حوزه فناوری، تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا در این راستا پیشتاز باشند. کم نیستند افرادی که حالا چه در دنیای مجازی و چه در دنیای واقعی، نگران از دست رفتن موقعیت های شغلی کنونی خود هستند.

اما افرادی هم وجود دارند که از هوش مصنوعی به نوع دیگری می هراسند. این افراد تصور می کنند که مقوله مورد بحث در نهایت روزی به حدی پیشرفته خواهد شد که می تواند از تفکر انسانی پیشی گرفته، خود را از بند انسان رها کرده و در برابر او قرار گیرد.

2001SpaceOdyssey

بخشی از این تفکر مرتبط به دنیای سینماست؛ از «اودیسه فضایی» کوبریک گرفته تا «ترمیناتور» کامرون و موارد بسیار دیگر؛ فیلم‌هایی که بیش از سه دهه از عمرشان سپری می شود. ولی واقعا چرا باید نگران بود؟ این روزها همه در حال توسعه هوش مصنوعی هستند و این مقوله به صورت انحصاری به پیش رانده نمی شود. همین موضوع، نگرانی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

در نهایت روزی باید با زندگی خداحافظی کنیم؛ فراری از این مسئله وجود ندارد. باید با این حقیقت کنار بیاییم. ولی اجازه دهید به شما قول دهم که زندگی‌تان قرار نیست توسط رباتی به پایان برسد که به نوعی هوش مصنوعی آغشته به قدرت‌طلبی مجهز است.

دیدگاهتان را بنویسید