Google+

وبلاگ دیجیاتو

عالمان بی عمل؛ آفتی که بازار کار ایران به آن مبتلا است

رضا مقدری

در طی سالیان اخیر به یقین به مراتب از رسانه های مختلف در رابطه با آمار بیکاری در ایران شنیده اید و کسی چه می داند، شاید هر از گاهی شرایط حاکم و مسئولین را هم مورد شماتت قرار داده اید.

به شخصه ظرف چهار سال گذشته در دو شرکت مشغول به کار بوده ام و در هر دوی آنها بر حسب سِمَت و مسئولیتم و علیرغم میل باطنی ام هر از گاهی مجبور شده ام در بحث منابع انسانی دخیل گشته و به جذب نیروهای تازه مورد نیاز مجموعه بپردازم.

همین مسئله سبب شد تا رفته رفته راجع به بازار کار کشور و شرایط حاکم بر آن بینشی متفاوت به دست آورم و دریابم که الزاماً مسئله بیکاری ناشی از عدم وجود فرصت های شغلی نیست، بلکه ناکارآمدی فرآیندهای استخدامی و البته از آن مهم تر عدم مهارت قشر تحصیل کرده هم معضلاتی جدی هستند که کمتر به آنها توجه شده است.

Hiring-Service-Jpeg

اگر برای شرکت خود اقدام به درج آگهی استخدام برای جایگاهی بکنید که نیاز به تخصصی معین و مشخص دارد، با انبوهی از رزومه های ارسالی مواجه می شوید و می توانید به چشم ببینید که چه قشر گسترده ای جویای کار هستند. شاید در همین نقطه نتیجه گیری کنید که تمامی آمارها و عللی که برای بیکاری در ایران شنیده اید و خوانده اید صحت دارند.

اما بیایید یک گام فراتر برویم و به رزومه های ارسالی نگاهی داشته باشیم. به شخصه وقتی رزومه هایی که برای نویسندگی در دیجیاتو ارسال شده بود را بررسی می کردم، دریافتم بسیاری از افراد بدون اینکه درکی از پیش نیازهای مهارتی لازم برای شغلی داشته باشند و کاملاً کور کورانه اقدام به ارسال رزومه می کنند.

از این بحث که بگذریم، می توانید به سادگی متوجه شوید که کمتر کسی دانش تهیه یک رزومه مناسب را دارد. در ارسال رزومه برای یک فرصت شغلی، لازم است فعالیت های اصلی و پیشین مرتبط خود که به همان زمینه کاری مربوط می شوند را به صورت کلی درج نمایید.

مثلاً برای استخدام شدن به عنوان یک نویسنده در وبسایتی که به انتشار اخبار و تحلیل های دنیای دانش و تکنولوژی می پردازد، دلیلی ندارد به بدیهیاتی مانند «آشنایی کامل با سیستم عامل ویندوز، مجموعه آفیس و...» اشاره کنید. در عوض ذکر اینکه چگونه و تا چه حد زبان آموخته اید، پیش از این چه مطالبی را به رشته تحریر درآورده اید و چقدر در ترجمه و تالیف مهارت دارید، یا چه فعالیت های ژورنالیستی انجام داده اید، می توانند شانس شما را افزایش دهند.

به هر حال از میان انبوه رزومه ها به یقین تعدادی از افراد برای مصاحبه انتخاب خواهند شد و همین مصاحبه های حضوری است که واقعیتی تلخ راجع به بازار کار کشورمان را فاش می سازند.

همه ی ما می دانیم در دهه شصت و بر حسب اتفاقات و شرایط آن بازه ی زمانی، ایران با رشد جمعیتی عجیبی مواجه شد و حالا به برهه ای رسیده ایم که متولدین دهه های شصت الی اواسط هفتاد نیروی جوان و جویایی کار به حساب می آیند.

در طول زمان والدین این قشر به شکل عجیبی همگی آنها را تشویق می کرده اند که حتماً باید وارد دانشگاه شوند و به تحصیل در این مقطع بپردازند. گویی پدر و مادرهای این نسل با تکرار مستمر به فرزاندان خود دیکته کرده اند که کلید موفقیت در سال های آینده در تحصیل در دانشگاه خلاصه می شود و اگر شما مدارک کارشناسی، سپس کارشناسی ارشد و... را به دست آورید یافتن کار بسیار آسان خواهد بود؛ یا حتی شاید کار منتظر شما مانده است.

اما حلقه ی گمشده ای وجود دارد؛ آن حلقه چیزی نیست، جز اینکه هر قدر هم دانش آموخته باشید بدون دارا بودن مهارت عملی نمی توانید فرصت شغلی مناسبی را تصاحب کنید. لذا امروزه انبوهی از تحصیل کردگان که به کم قانع نیستند و فکر می کنند از همان ابتدا باید در سمت های مدیریتی با درآمدهای عالی قرار بگیرند به یکی از مشکلات جدی بازار کار کشورمان بدل شده اند. این قشر متاسفانه مهارت عملی چندانی ندارند و صرفاً‌ به آموختن تئوری ها در طول دوران تحصیل بسنده کرده اند.

اگر این روزها مشغول تحصیل هستید از همین امروز تصمیم بگیرید در آینده قصد دارید چه شغلی داشته باشید. اگر صرفاً تحصیل می کنید تا پدر و مادر خود را راضی نگه دارید و ایام بگذرند، باید بگویم آینده شغلی مطلوبی در انتظار شما نخواهد بود مگر اینکه دست روزگار به کمک تان بیاید. در عوض چنانچه حین دانش آموختن شغل آتی تان را نیز برگزیده اید بهترین کار این است که شروع به کسب مهارت های عملی مرتبط به آن کنید.

فرض نمایید می خواهید در سایتی مانند دیجیاتو و به عنوان یک ژورنالیست-مترجم مشغول کار شوید، یادگیری زبان انگلیسی به نحو عالی و همینطور آموختن مهارت های خبرنگاری رسالت اصلی شما خواهند بود، ولی لازم است در کنار این موارد به صورت عملی شروع کنید به نگارش مطالب، اخبار و تحلیل ها از دید خود؛ آنها را در یک وبلاگ شخصی منتشر کنید، مهم نیست خواننده ای دارید یا خیر، نوشتن مکرر سبب می شود قلم شما پخته تر گردد و از سوی دیگر خواندن نوشته های دیگران ذهن شما را ورزش می دهند، با اصطلاحات آشنایتان می کنند و هر چه زمان بگذرد شما برای ورود به بازار کار آماده تر خواهید بود.

ضمناً از یاد نبرید آنچه امروز می نویسد و انجام می دهید برای شما بدل به رزومه ای قوی خواهد شد که در آینده می تواند شما را بر سایرین برتری بخشد.

فارغ از تفاسیر بالا نکته ی دیگری نیز وجود دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت. این نکته چیزی نیست جز اینکه بسیاری از افراد در آموختن هم کوتاهی کرده اند، مثلاً در طول ماه های اخیر فارغ التحصیلان رشته ی مترجمی زبان انگلیسی را دیدم که توانایی ترجمه ی روان جملات ساده ای را ندارند، یا از آن عجیب تر دانش آموخته ای با مدرک مهندسی کامپیوتر که نمی دانست «اینتل» چیست!

نمی دانم این معضل به سیستم آموزشی باز می گردد یا خود افراد، ولی بر حسب تجربه دریافتم که ظاهراً اشخاص با مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد که جدای از مهارت عملی دانش کافی ندارند بسیار هستند. به یقین فردی که نزدیک به ۱۶ سال یا شاید بیشتر را صرف آموختن کرده حاضر نیست به سادگی به شغل های دیگری روی آورد و بسیاری از فرصت های شغلی را کسر شأن می داند.

مجموعه ی آنچه در بالا آمد ظاهراً بیش از هر چیز دیگری به آشفتگی بازار کار ایران دامن می زنند. شکی نیست که این روزها فرصت های شغلی مناسب و کافی کم هستند، ولی باید پذیرفت که در میان نیروی جویای کار تعداد افرادی که واجد شرایط محسوب می شوند نیز اندک اند.

اصلاحات در سیستم آموزشی، تکیه بیشتر بر یادگیری مهارت های عملی، جا افتادن فرهنگ کارآموزی و کارورزی به شکل صحیح از جمله عواملی به حساب می آیند که می توانند بر شرایط اثر گذار بوده و اوضاع را بهبود بخشند. در وضعیت کنونی برای جذب نیروهای مناسب چاره ای نیست به جز تعریف آزمون های سخت استخدامی تا مطمئن شوید فردی که وارد مجموعه می گردد از مهارت کافی برخوردار است، مگر اینکه مجموعه ی شما از بودجه و زمان کافی برای مهارت آموزی به افراد برخوردار باشد و البته بپذیرد هزینه ای که برای آموزش تقبل می کند ممکن است هدر رود و در نهایت نیرویی که به سختی مهارت کسب کرده جذب سازمان دیگری گردد.

یک پاسخ به “عالمان بی عمل؛ آفتی که بازار کار ایران به آن مبتلا است”

دیدگاهتان را بنویسید