Google+

وبلاگ دیجیاتو

چشم ها را باید شست،‌ جور دیگر باید دید

مریم موسوی

چند روزی هست که ماجرای یکی از کارکنان آقا در گوگل نقل محافل خبری شده. ایشان در واقع یکی از مهندسان شرکت یاد شده بودند که اعتقاد داشتند گوگل نباید صرفا به خاطر ایجاد تنوع جنسیتی اقدام به استخدام خانم ها بکند و بهتر است در مقابل به دنبال جذب افراد خبره در کار باشد.

حرفشان تا حدود زیادی صحیح است اما اگر نگاهی به گذشته داشته و فردی حقیقت بین باشید در می یابید که در گوشه گوشه این عالم ظلم های زیادی به زنان شده و از اغلب حق و حقوقشان محروم بودند. در واقع جوامع (از غربی گرفته تا شرقی) همه به دنبال منزوی کردن زنان بودند و هیچگاه فرصت رشد را به آنها ندادند.

بارها و بارها در دیجیاتو شخص بنده مطالبی را منتشر کردم در مورد سرگذشت بانوان دانشمندی که حقوق و زحماتشان نادیده گرفته شد. همین مساله باعث شد که بسیاری از زنان هم این طرز تفکر را بپذیرند و حتی خودشان را از نظر شان و مقام و منزلت پایین تر از آقایان بدانند. خود من بارها و بارها از زبان همین خانم ها که غالبا هم سن و سالی از آنها می گذشت در مورد متوقع شدن زنان امروزی شنیدم و اینکه مردان برای ادب کردنشان باید چه اقداماتی انجام بدهند.

در اینجا هم من با بخشی از صحبت های این آقا که گفتند گوگل به جای تنوع جنسیتی به دنبال تنوع اندیشه باشد، موافقم اما از سویی نیز اقدام شرکت هایی مانند گوگل را ستایش می کنم که به دنبال بالا بردن شمار نیروهای خانم خودشان هستند. معتقدم که با این کار خانم ها اعتماد به نفس خودشان را پیدا می کنند و توانمندی هایشان را باور.

به شدت باور دارم که تبعیض جنسیتی علیه زنان وجود دارد. در همین ایران خودمان زمانی که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده بودم صرفا به خاطر جنسیتم اجازه استخدام شدن در شرکت های مختلف را نداشتم که البته خدارو شکر می کنم اینطور نشد و علاقه واقعی ام را پیدا کردم و بسیاری تبعیض های دیگر که از بازگو کردنشان معذورم.

جان کلام اینکه این امتیاز (استخدام برای ایجاد تنوع جنسیتی) باید برای جبران گذشته و اجحافی که در حق زنان شده در نظر گرفته شود تا رقابت شکلی واقعی به خود بگیرد و از آن نقطه است که دیگر توانمندی ها برتری ها را ثابت می کنند.

برای آنکه برداشتی منصفانه تر در مورد این گفته های من داشته باشید صرفا از شما دعوت می کنم نگاهی اجمالی به کامنت ها و نظرات دو خبر مربوط به مهندس اخراجی گوگل داشته باشید. قضاوت با شما!

2 پاسخ به “چشم ها را باید شست،‌ جور دیگر باید دید”

 1. Sav گفت:

  «جان کلام اینکه این امتیاز (استخدام برای ایجاد تنوع جنسیتی) باید برای جبران گذشته و اجحافی که در حق زنان شده در نظر گرفته شود تا رقابت شکلی واقعی به خود بگیرد و از آن نقطه است که دیگر توانمندی ها برتری ها را ثابت می کنند.»
  آیا اگر یک آقا ده سال پیش در گوش یک خانم زده باشد، حالا یک خانم دیگر حق دارد به خاطر آن ضربه در گوش یک آقای دیگر بزند؟!
  اجحاف، تقدم آقایان بر خانم‌ها نیست که برعکس آن جبران اجحاف باشد. اجحاف تقدم جنسیت بر شایستگی بود، که هم آن موقع بوده و هم الان هست! جبران مافات هم نمی‌شود.
  #ماکیاولیسم

  پ.ن: این مقابله به مثل (با توجیه جبران مافات و …)‌ من را یاد آن خبر می‌اندازد که پسری پاکستانی، با دختری از قبیله همسایه شیطانی کرده بود، وقتی گند کار درآمد، با صلاحدید بزرگان دو قبیله، مردان قبیله همسایه برای انتقام طی یک رویداد کاملا رسمی(!) به خواهر آن پسر تجاوز کردند!!!
  اگر قبول کنیم همه مردان تمام دوران‌ها از یک قبیله‌اند و همه زنان از قبیله دیگر، آنوقت با این نوع جبران کردن‌ها تازه می‌شویم مثل قبایل پاکستانی …

 2. شرکت کیان صنعت گفت:

  مقاله ی بسیار آموزنده و عالی ای داشتید ممنونم…باید بانوان در جامعه حمایت شوند…باید فرهنگ سازی شود

دیدگاهتان را بنویسید