Google+

وبلاگ دیجیاتو

تجربه‌ی شرکت در «صبح خلاق تهران»؛ رویدادی برای شروع ۱ روز متفاوت در ۱۸۰ شهر جهان

سینا گلستانه

صبح جمعه را می توان در حال صرف چای روی مبل راحتی منزل آغاز کرد، یا در طباخی یا در کافه ای همراه با دوستان. اما اگر ساکن تهران هستید، می توانید در حال صرف صبحانه ای متنوع و البته رایگان، با چند صد نفر شهروند پر انرژی و فعال آشنا شده و بعد که حسابی سیر و سر حال شدید، پای یک سخنرانی جذاب ۲۰ دقیقه ای بنشینید. اگر با این پیشنهاد هیجان انگیز موافق هستید، با تجربه ی من از حضور در چنین رویدادی همراه شوید.

رویداد «صبح خلاق» چند سالی است در ۱۸۰ شهر جهان برگزار می شود و تهران هم در ماه های اخیر، اجرای ۱۰ دوره از آن را تجربه کرده است. مبنای اصلی این برنامه ی رایگان گذشته از صرف صبحانه، آشنا شدن با دیگران و شنیدن صحبت های یک سخنران جذاب است. موضوع سخنرانی هر ماه توسط یکی از تیم های برگزار کننده ی رویداد «صبح خلاق» در جهان انتخاب می شود و سخنرانان تمام شهرهای دیگر هم در مورد همان موضوع صحبت می کنند.

این بار موضوع سخنرانی به «کنجکاوی» اختصاص داشت و سخنران رضا سیاح انتخاب شده بود، خبرنگار سابق شبکه های سی ان ان، الجزیره و فرانس ۲۴ که تجربه حضور در اتفاقات مهمی از جمله حادثه ۱۱ سپتامبر، انقلاب مصر، درگیری های سوریه، افغانستان و لیبی را در سابقه ی خود دارد.

قبلاً چندباری تصمیم گرفته بودم در رویداد صبح خلاق تهران شرکت کنم که به دلیل محدودیت ظرفیت یا فراموشکاری موفق نشده بودم، اما به عنوان یک فعال رسانه ای، شنیدن صحبت های خبرنگاری مثل رضا سیاح برایم اجتناب ناپذیر بود، خصوصاً که پیش از این در تداکس تهران هم سخنرانی وی را شنیده و لذت برده بودم.

رضا سیاح بعد از سالها زندگی در آمریکا و چندسالی هم پاکستان، حالا ۲ سال است به ایران بازگشته و برای فعالیت در حوزه ی فیلم یک شرکت رسانه ای تاسیس کرده است. سیاح به عنوان کسی که حرفه خبرنگاری و شهرت خود در شبکه های بزرگ جهانی را کنار گذشته، در مورد زندگی، شغل و آنچه بر وی گذشته حرف های جذابی دارد، خصوصاً در مورد فرهنگ و شرایط زندگی غربی.

فقط به عنوان نمونه در نظر داشته باشید که سالها برای خرید یک اتومبیل بی ام و در آمریکا تلاش کرده و زمانی که موفق شده آن را محقق کند، اتومبیل آلمانی را کنار گذاشته و حالا در ایران، یک پیکان مدل ۵۱ دارد! خلاصه کردن محتوای یک سخنرانی جذاب ۲۰ دقیقه ای در مطلب کوتاه جذابیتی ندارد و لطف آن را از بین می برد، اما تردید نداشته باشید تجربه شرکت در رویداد صبح خلاق ارزش آن را دارد که ماهی یکبار از خیر خواب صبح جمعه بگذرید.

گذشته از جذابیت محتوای سخنرانی و البته میز مفصل صبحانه، شرکت در رویداد صبح خلاق تهران یک مزیت مهم تر هم دارد، اینکه شما را با صدها شهروند با حوصله در ارتباط نزدیک قرار می دهد. این افراد حاضر هستند خواب صبح جمعه را کنار گذاشته و برای یادگیری چیزهای جدید و مواجه شدن با تجربه های تازه، در محل گردهمایی (این ماه: سینما پردیس قلهک تهران) حاضر شوند.

برگزار کنندگان علاوه بر این راهکارهایی هم تدارک دیده اند که به شما کمک می کند با افراد شبیه به خودتان ارتباط برقرار کنید یا حتی به شبکه سازی در حوزه کاری خود مشغول شوید. برای مثال در یک سو میزی تدارک دیده شده که روی آن کاغذهایی موسوم به «آیس برکر تگ» و برچسب های رنگی موجود است.

روی این تگ های کاغذی چسب دار نام و شغلتان را می نویسید و به سوالی مربوط به موضوع سخنرانی آن ماه پاسخ می دهید. سپس برچسب های رنگی روی آن می چسبانید که هریک معنای متفاوتی دارد، مثلا رنگ نارنجی نشان می دهد که شما درون گرا هستید، سبز از آمادگی برای همکاری شغلی حکایت دارد و قرمز نشان می دهد برای اولین بار در رویداد صبح خلاق شرکت می کنید.

برای هرچه پربار تر شدن رویداد فعالیت های جانبی هم در نظر گرفته شده است، مثلا بخشی به معرفی رویدادهای هنری سطح شهر مثل گالری های نقاشی اختصاص دارد و در پایان سخنرانی اصلی هم داوطلبان می توانند یک سخنرانی کوتاه ۳۰ ثانیه ای داشته باشند. شما روشی بهتر از این برای آغاز کردن یک صبح تعطیل به شکل خلاق سراغ دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید