ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هک روتر
امنیت

کشف حمله بزرگ به مخابرات آمریکا؛ هکرها 600 هزار روتر را از کار انداختند

احتمالاً این حمله یکی از جدی‌ترین حملات سایبری باشد که تاکنون علیه بخش مخابرات آمریکا انجام شده است.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۷:۳۰

براساس تحقیقات جدید، یک گروه هکر ناشناس اواخر سال 2023 در یک حمله سایبری گسترده علیه یک شرکت مخابراتی آمریکایی، 600 هزار روتر اینترنت را از کار انداختند. این حمله که اخیراً کشف شده، احتمالاً یکی از جدی‌ترین حملات سایبری باشد که تاکنون علیه بخش مخابرات آمریکا انجام شده است.

براساس تحقیقات منتشرشده در Lumen Technologies، حمله اکتبر 2023 بیش از 600 هزار روتر اینترنت را خراب کرد. محققان می‌گویند که هکرها نرم‌افزارهای مخربی را منتشر کردند که از 25 تا 27 اکتبر (3 تا 5 آبان 1402) دسترسی به اینترنت را در بسیاری از ایالت‌های غرب میانه آمریکا مختل کرد.

در این حمله روترهای خاصی مانند مدل‌های ActionTec T3200 و ActionTec T3260 آسیب دیدند که طبق گزارش کاربران، مشکل آن‌ها تنها با جایگزینی روتر توسط شرکت ارائه‌دهنده حل شد.

حمله هکرها و خرابی صدها هزار روتر در آمریکا

گزارش تحقیقاتی جدید نام شرکت مورد حمله را اعلام نکرده است. البته باتوجه به بازه زمانی قطع روترها، احتمال دارد شرکت Windstream مستقر در آرکانزاس، هدف هکرها قرار گرفته باشد. همچنین محققان نیز این هک را به کشور یا گروهی خاص نسبت نداده‌اند. محققان می‌گویند که هکرها از روش‌های خاصی استفاده می‌کردند که شناسایی آن‌ها را دشوار می‌کرد.

فریم‌ورک مخربی که بخش‌هایی از کد روترهای آسیب‌دیده را حذف می‌کرد، به‌عنوان «Chalubo» شناسایی شد؛ این بدافزار یک تروجان دسترسی ازراه‌دور است که مشخص نیست چگونه برای مشتریان ارسال شده. این بدافزار با دریافت آپدیت، کدهای موجود در روتر کاربران را حذف و عملاً آن‌ها را غیرفعال می‌کرد.

درحالی که هنوز جزییات این حمله آشکار نشده است، محققان توصیه می‌کنند که شرکت‌های مخابراتی امنیت روتر‌ها را افزایش دهند و برای مثال از رمزهای عبور پیش‌فرض و ساده اجتناب کنند. همچنین کاربران باید از آپدیت‌های امنیتی منظم مطلع باشند و آن‌ها را نصب کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی