مک آفی: ۸۰٪ کلون های «فلپی برد» بد افزار هستند

مک آفی: ۸۰٪ کلون های «فلپی برد» بد افزار هستند

یک گزارش امنیتی از مک آفی بیانگر آن است که ۸۰٪ از بازی هایی که به صورت کلون (Clone) از روی فلپی برد ساخته شده اند، حاوی بد افزار هستند.

اگر از ماجرای این بازی خبر ندارید، اشاره می کنیم که فلپی برد یک بازی بسیار اعتیاد آور موبایل بود که توسعه دهنده ویتنامی، دونگ انگوین (Dong Nguyen) تنها در ۳ روز و با وام گیری زیاد از سوپر ماریو آن را ساخت. البته فلپی برد به جای اینکه مثل ماریو بدود و بپرد، همیشه در حال پرواز است و باید بدون هیچ برخوردی از موانع مختلف عبور کند. خیلی زود درآمد انگوین از این بازی به روزانه ۵۰ هزار دلار رسید.

اما دونگ به جای اینکه بگذارد درآمدش از فلپی برد میلیون دلاری شود، و به خاطر اینکه احساس می کرد بازی بیش از حد اعتیاد آور و آسیب رساننده است، از اپ استور ها خارجش کرد. هواداران این بازی که ناگهان با فقدانش روبرو شده بودند، بعد از اندک مدتی به لطف کپی کاران، صدها کلون از آن را در اختیار داشتند.

مشکل اینجا است که محبوبیت بالای بازی باعث شده بدافزار نویسان از آن برای مقاصد خودشان استفاده کنند و اندروید نیز که امکان نصب اپها از خارج گوگل پلی را به کاربران می دهد، در این زمینه آسیب پذیری بالایی را از خود نشان داده.

یکی از بزرگترین سو استفاده ها از کلون های فلپی برد، تماس گرفتن خودکار با شماره تلفن هایی است که حساب کاربر را به نفع هکرها بدهکار می کنند و اثر منفی خودشان را روی قبض تلفن نشان می دهند. همچنین پیامک های ارسالی به آدرس های خاص نیز پول را از حساب کاربران به حساب سارقان منتقل می کنند.

آقای انگوین گفته که بازی اصلی را به اپ استورها باز خواهد گرداند، البته با برخی اصلاحات برای سالم تر ساختن گیم پلی. باید دید آیا با این کار کلون ها به لانه های تاریک شان پر می کشند یا خیر.

نظرات ۱۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.