گزارش مالی جدید اپل اعلام شد؛ ۷۴.۶ میلیارد دلار درآمد

گزارش مالی جدید اپل اعلام شد؛ ۷۴.۶ میلیارد دلار درآمد

دقایقی پیش اپل گزارش فصل اول سال مالی ۲۰۱۵ خود را اعلام کرد. طبق پیش بینی ها این گزارش اعداد و ارقامی نجومی را با خود به همراه داشت و خبر از فروش بالای اپل می داد.

به گفته اپل، این شرکت در سه ماهه گذشته موفق شده به درآمد ۷۴.۶ میلیارد دلاری دست پیدا کند و سودی ۱۸ میلیارد دلاری را روانه حساب های خود سازد.

در ادامه مطلب جزییات بیشتری از این گزارش را مرور خواهیم کرد.

معرفی آیفون و آیپد جدید، و پشت سر گذاشتن فصل تعطیلات، از جمله عواملی هستند که درآمدی خیره کننده را برای اپل رقم زده اند. درآمدی که بی شک باعث می شود لبخند بر روی لبان تیم کوک، نقش بندد.

بر اساس گزارش اپل، میزان فروش محصولات مختلف این شرکت، به شرح زیر بوده است:

  • آیفون: ۷۴.۵ میلیون دستگاه
  • آیپد: ۲۱.۴ میلیون دستگاه
  • مک: ۵.۵۲ میلیون دستگاه

تیم کوک در حین کنفرانسی که به همین منظور برگزار شده بود، در رابطه با موفقیت به دست آمده، چنین گفت:

«لازم می دانم که از تمام مشتریان اپل بابت رقم زدن یک فصل مالی فوق العاده، تشکر کنم. استقبالی که از محصولات اپل به عمل آمده و تقاضایی که در بازار وجود دارد، در سه ماهه گذشته به بالاترین حد خود رسیده و رکوردی تاریخی به حساب می آید. درآمد ما در مقایسه با سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته و باید بگویم که کارمندان ما برای رسیدن به چنین نتیجه ای، کار بی نظیری را انجام داده اند.»

نتایج به دست آمده حتی از پیش بینی های اولیه اپل نیز فراتر است. کارشناسان این شرکت انتظار داشتند، درآمد اپل در سه ماهه گذشته به رقمی بین ۶۳.۵ تا ۶۶.۵ میلیارد دلار برسد. حتی فعالان وال استریت نیز انتظار چنین موفقیتی را نداشتند و عدد ۶۷.۵ میلیارد دلار را برای اپل در نظر گرفته بودند.

نکته مهمی که در گزارش اخیر اپل به چشم می آید، عدم اعلام میزان فروش آیپاد است. به نظر می رسد که از این به بعد، آمار این دستگاه دوست داشتنی، در طبقه بندی «سایر محصولات» قرار گیرد. این طبقه بندی در حال حاضر شامل دستگاه هایی همچون Apple TV و هدفون های Beats می شود.

آنطور که از شواهد امر بر می آید، آیپاد دیگر سهم به سزایی در درآمد اپل ندارد. این محصول در سه ماهه قبلی، تنها ۴۱۰ میلیون دلار فروش داشت که کمتر از ۱ درصد از مجموع درآمد اپل را تشکیل می داد. بد نیست اشاره کنیم که روزگاری آیپاد ۵۵.۵ درصد از درآمد اپل را به خود اختصاص می داد. این دستگاه در سه ماهه مشابه در سال ۲۰۰۶ توانسته بود نزدیک به ۳.۱ میلیارد دلار فروش داشته باشد.

علیرغم درآمد بیش از انتظار اپل، تعداد آیپد های فروش رفته، پایین تر از پیش بینی ها بوده است. اپل در بازه زمانی مشابه در سال گذشته توانسته بود ۲۶ میلیون دستگاه آپد را به فروش رساند؛ اما این عدد در گزارش اخیر، به ۲۱.۴ میلیون دستگاه کاهش پیدا کرده است. کارشناسان این موضوع را مرتبط به عمر طولانی تر تبلت ها می دانند و معتقدند که کاربران این محصولات را در مقایسه با موبایل، دیر تر جایگزین می کنند.

اما برای سه ماهه بعدی، اپل انتظار دارد که درآمدش عددی بین ۵۲ تا ۵۵ میلیارد دلار باشد. به نظر شما آیا موفقیت ها تیم کوک و یارانش همچنان ادامه خواهد داشت؟

نظرات ۳۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato