ادغام LoopPay با محصولات سامسونگ باعث تضعیف اندروید خواهد شد

ادغام LoopPay با محصولات سامسونگ باعث تضعیف اندروید خواهد شد

سامسونگ در روز چهارشنبه یکی از استراتژیک ترین و هوشمندانه ترین تصمیمات خودش را با خرید کمپانی LoopPay اتخاذ نمود. شرکت مورد بحث در زمینه پرداخت های الکترونیک موبایلی و توسعه ی تکنولوژی های مرتبط به آن فعالیت دارد و اکنون در حال توسعه ی پلتفرمی است که مستقیماً می تواند به رقابت با سیستم پرداخت اپل یعنی Apple Pay بپردازد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

LoopPay همانطوری که در مطالب پیشین دیجیاتو اشاره شد یک برتری مشخص و واضح بر سیستم پرداخت کوپرتینویی ها دارد و آنهم اینکه می تواند با هر پایانه پرداخت استانداردی به تراکنش بپردازد.

تکنولوژی این شرکت از نوعی سیم پیچ فلزی برای ایجاد یک میدان مغناطیسی و برقراری ارتباط با ترمینال های کارت های اعتباری بهره می گیرد و بدین طریق می تواند اطلاعات کارت های بانکی را به شکلی ایمن با پایانه هدف رد و بدل نماید.

در سوی دیگر سیستم پرداخت اپل صاحبان کسب و کار را وادار می نماید تا از یک پد مخصوص و مجهز به تکنولوژی NFC بهره بگیرند، که هنوز هم در بسیاری از فروشگاه ها در دسترس نیست و عملاً سبب می شود مالکان تلفن های هوشمند اپل نتوانند در بسیاری مواقع از سیستم پرداخت موبایلی این شرکت استفاده نمایند.

جیسن دل ری از وب سایت Re/code در همین رابطه می نویسد، انتظار می رود سامسونگ به زودی زود تکنولوژی LoopPay را حداقل در یکی از تلفن های هوشمند تولیدیش ادغام نماید و آن را سریع تر به بازار بیاورد. حتی حدس بر این است که تکنولوژی مذکور در پرچمدار بعدی این شرکت یعنی گلکسی S6 که گفته می شود در روز دهم اسفند در کنگره جهانی موبایل رونمایی خواهد شد تعبیه گشته باشد.

google-wallet-and-nfc-mobile-payments1

اما در این میان نکته ای وجود دارد که کمتر به آن توجه شده و بیشتر صحبت ها تا به امروز پیرامون رقابت کره ای ها با سیستم پرداخت اپل بوده است. سامسونگ به عنوان بزرگترین تولید کننده ی محصولات مبتنی بر پلتفرم اندروید گوگل، تصمیم گرفته از لوپ پی به جای سیستم پرداخت این شرکت موسوم به Google Wallet استفاده نماید.

این امر سبب می شود تلاش های اهالی مانتین ویو به منظور ایجاد یک سیستم یکپارچه پرداخت موبایلی برای اندروید و ارائه ی آن از طریق تمامی تولید کنندگان سخت افزاری ناکام باقی بماند.

در اصل گوگل باز هم کنترل بخشی دیگر از پلتفرم اندروید را از دست داده و حتی نتوانسته بزرگترین شریک تجاریش در این زمینه را راضی به استفاده از روش پرداخت ایجاد شده توسط خودش یعنی Google Wallet نماید. در بازار رقابت هم حالا در مقابل راهکار خود مانیتن ویویی ها دو گزینه ی بزرگ یعنی لوپ پی از سامسونگ و اپل پی از خود اپل حضور دارند که کار را از گذشته هم دشوار تر می نمایند.

این مسئله در طولانی مدت می تواند برای گوگل به شدت مشکل ساز شود. حالا دیگر تولید کنندگان محصولات اندرویدی مانند HTC، موتورولا، LG، لنوو و... ممکن است هر یک سیستم پرداختی جداگانه و قدرتمند را راه اندازی و آن را به عنوان راهکارشان به کاربران خود ارائه نمایند.

حتی شرایط به گونه ای به نظر می رسد که گوگل برای این تولید کنندگان پاسخ قانع کننده ای ندارد و آنها برای اینکه در بازار رقابت باقی بمانند و در مقابل سامسونگ و اپل حرفی برای گفتن داشته باشند مجبور هستند راه حل های ابداعی خودشان را عرضه کنند.

با اوج گرفتن اپل پی و در شرایطی که گفته می شود سیستم پرداخت LoopPay می تواند با ۹۰ درصد از پایانه های موجود به تراکنش بپردازد ظاهراً شانس گوگل برای جا انداختن Google Wallet بسیار ناچیز شده است.

7370353918_cc50794bb9_z

در پلتفرم اندروید تا کنون انشعبات بسیاری پدید آمده و اکنون اینطور به نظر می آید که بخش و قابلیتی دیگری از این سیستم عامل هم قرار است فاقد یکپارچگی باشد و هر کس در مورد آن ساز خودش را خواهد زد. البته با توجه به آنچه گفته شد چاره ای هم جز این شرایط نیز باقی نمانده، موضوعی که مسلماً نه برای گوگل و نه برای کاربرانش خوشایند نخواهد بود.

عملاً و بر اساس شواهد هر چه بنیانگذاران اندروید تلاش می کنند تا پلتفرم خودشان را از طریق تولید کنندگان به صورت یکپارچه تر ارائه نمایند مشکلی تازه بروز می کند و تحقق این مسئله غیر ممکن تر می شود.

البته وب سایت تک کرانچ در همین رابطه و در گزارشی می نویسد شایعاتی وجود دارد که بر اساس آنها گفته می شود گوگل تلاش دارد تا کمپانی با عنوان Softcard و فعال در زمینه ی پرداخت های موبایلی را خریداری نماید. تکنولوژی توسعه یافته توسط این شرکت هم اکنون توسط سه اپراتور مخابراتی بزرگ ایالات متحده مورد پشتیبانی قرار دارد که همین امر می تواند به رواج یافتن آن در پلتفرم اندروید کمک بزرگی نماید.

باید منتظر ماند و دید آیا گوگل موفق می شود اوضاع را به نفع خودش تغییر دهد یا رفته رفته تولید کنندگان سخت افزاری کنترل اجزای مختلف پلتفرم موبایل تولیدی این شرکت را به شکلی غیر منسجم و دلخواه در اختیار خواهند گرفت. پرسشی که تنها زمان می تواند به آن پاسخ دهد.

نظرات ۱۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato