پرواز پهپادها در آسمان لس آنجلس برای رهگیری اطلاعات کاربران موبایل

پرواز پهپادها در آسمان لس آنجلس برای رهگیری اطلاعات کاربران موبایل

پیش از آنکه اداره مرکزی هوانوردی آمریکا از وضع قوانین برای پرواز پهپادهای تجاری در این کشور بگوید، شرکتی با استفاده از این پرنده های کوچک دست به کار جمع آوری اطلاعات از شهروندان معمولی لس آنجلس شده بود.

این شرکت فعال در حوزه بازاریابی که مقر اصلی اش در سنگاپور قرار دارد ناوگانی از پهپادهای مصرفی را به خدمت گرفته و موفق شد که از این طریق موقعیت یک تلفن هوشمند، مسیر حرکت مالک آن و همچنین سایر داده های بیسیمش را از طریق تراکم سیگنال هایش تشخیص دهد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

شرکت مذکور با استفاده از این اطلاعات موفق شد که در زمان عبور مشتریان بالقوه از مقابل فروشگاه ها، تبلیغات هدفمندی را برای آنها ارسال نماید و از این طریق این افراد را برای وارد شدن به داخل وسوسه نماید.

در این عملیات که از اوایل همین ماه در سن فرناندو ولی لس آنجلس و با تعداد نامعینی اپراتور آغاز شد، آنطور که شرکت مورد بحث می گوید تنها داده های کلی جمع آوری شدند و خبری از اطلاعات شخصی و هویتی نبود. به علاوه گفته می شود که عملیات یاد شده احتمالا تا اواخر این فصل و در کشورهای آسیایی ادامه یابد.

اما پیش از انتشار این خبر، AdNear از روش های زمینی نظیر دوچرخه، اتومبیل و قطار برای جمع آوری اطلاعات رفتاری بیش از ۵۳۰ میلیون کاربر در آسیا استفاده کرده بود.

از این رو، به نظر می آید که استفاده از درون (Drone) ها برای این منظور امری کاملا منطقی باشد چراکه بیشترین محدوده دلخواه را برای گردآوری اطلاعات تحت پوشش قرار خواهد داد.

با این روش همچنین «مداخله انسانی» نیز به کمترین میزان خود خواهد رسید و «فرایند جمع آوری اطلاعات در مناطق غیر قابل دسترس» ساده تر خواهد شد.

به بیان دیگر، جمع آوری اطلاعات با استفاده از پهپادها دیدی دقیق تر از خواست مشتریان را در اختیار بازاریابان و برندهای مختلف قرار خواهد داد. اما برای مشتریان، این خبر بدان معنا خواهد بود که در آینده، زمانی که در یک مرکز خرید ایستاده اند، ناگاه زنگ هشداری را از طریق تلفن همراهشان دریافت خواهند کرد که آنها را به بازدید از فروشگاه های مختلف ترغیب می کند.

جمع آوری اطلاعات از طریق پهپادها، ایده ای کامل جدید برای بازاریابان است، با این همه، جذابیتش به قدری بوده که هکرها را به آن علاقمند نماید و آنها نیز نشان داده اند که می توانند با استفاده از این پرنده ها به تلفن های هوشمند و شبکه های وای فای کاربران نفوذ کرده و از این طریق امنیت برج های مخابراتی و فرستنده ها را زیر سوال ببرند.

به گفته شرکت مورد بحث، علیرغم سوال برانگیز بودن این کار، هیچگونه هدف خرابکارانه ای پشت آن قرار نداشته، اما با در نظر داشتن وضعیت کنونی پهپادهای تجاری در ایالات متحده آمریکا، به نظر می رسد که چنین اقدامی باعث مطرح شدن مسائل حقوقی پیرامون صنعتی گردد که ارزش اقتصادی آن ظرف ۱۰ سال آینده برابر با ۲ میلیارد دلار ارزیابی شده است.

کمپین شرکتی مانند AdNear با وجود قوانینی صورت پذیرفته که هفته گذشته از سوی سازمان هوانوردی دولت فدرال آمریکا در مورد پهپادهای تجاری مطرح گشت، که این مسأله ضرورت تدوین قوانینی سخت گیرانه تر برای حفظ حریم خصوصی شهروندان را بیش از هر زمان دیگری تقویت می کند.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato