فرانسه و انگلستان ناوگانی از کشتی های رباتیک ضد مین را راهی آب های آمریکا می کنند

فرانسه و انگلستان ناوگانی از کشتی های رباتیک ضد مین را راهی آب های آمریکا می کنند

شاید تعجب کنید اما در شصت سال اخیر، بزرگ ترین تهدید علیه نیروی دریایی آمریکا نه ارتش مدرن و در حال رشد چین، توانمندی های هسته ای کره شمالی یا تسلیحات نظامی روسیه که مین های زیرآبی بوده است.

این مین ها از سال ۱۹۵۰ میلادی تا کنون به ۱۵ کشتی آسیب رسانده اند که البته امکان غیرفعال نمودن این مواد منفجره خطرناک به صورت دستی هم وجود داشته اما این کار می تواند جان دریانوردان آمریکایی را به شدت تهدید کند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

همین مسأله انگلستان و فرانسه را بر آن داشته تا با پیمانکاران دفاعی اروپا (Thales و BAE) متحد شده و نوعی سیستم مین روب خودکار را بسازند که می تواند خطر را از جان ملوانان و دریانوردان آمریکایی دور کند.

image_mmcm_copie

ائتلاف ضد مین یاد شده که MMCM نام گرفته به مدت دو سال به صورت آزمایشی وارد عمل خواهد شد. در این طرح، سیستم ضد مین روی یک کشتی سطحی بدون سرنشین نصب می شود و با استفاده از صفحه سونار روزنه ترکیبی (Synthetic Aperture Sonar) موقعیت مین را تشخیص می دهد.

این کشتی بلافاصله پس از تشخیص موقعیت مین، یک پهپاد زیرآبی را به طرفش گسیل می کند تا آن را خنثی نماید که این کار نیز غالبا با ایجاد انفجاری کوچک در نزدیکی مین صورت می پذیرد.

البته ناگفته نماند که این کشتی های رباتیک باید به نیروهای انسانی نزدیک به خود نیز گزارش دهند؛ در واقع کل سیستم از طریق یک کشتی بزرگ تر و دارای سرنشین هدایت می شود و در حین عملیات نیز ارتباطشان را با یکدیگر حفظ نموده و به تبادل داده با هم می پردازند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato