ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

رباتی که می تواند به حالت چهره افراد واکنش نشان دهد

شرکت Hanson Robotics ربات های انسان نمای بسیار جالبی ساخته است. این ربات ها با پوسته پلاستیکی مشابه پوست انسان و قابلیت تقلید انواع حالتهای مختلف چهره هر بیننده ای را متعجب می کنند. اما ...

شرکت Hanson Robotics ربات های انسان نمای بسیار جالبی ساخته است. این ربات ها با پوسته پلاستیکی مشابه پوست انسان و قابلیت تقلید انواع حالتهای مختلف چهره هر بیننده ای را متعجب می کنند. اما توانایی آن ها در تعامل و برقراری ارتباط با انسان یکی از خصوصیت هایی است که آنها را در دسته پیشرفته ترین ربات های انسان نمای دنیا قرار می دهد.

جدیدترین عضو خانواده ربات های هنسون که "هان" نام دارد، نمونه بسیار شگفت انگیزی است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد. در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

هان برای اولین بار در نمایشگاه Global Sources Electronics Fair هنگ کنگ که از بزرگترین و مهمترین نمایشگاه های فناوری های الکترونیکی دنیاست در معرض دید عموم گذاشته شد و به سرعت توجه حضار را به خود جلب کرد. سر این ربات که ابزار اصلی تعامل آن با افراد است روی بدنه ای ثابت و شفاف نصب شده بود تا ناظران بتوانند بخش های الکترونیکی داخل آن را به خوبی مشاهده کنند.

هان دارای یک برنامه شناسایی الگوهای رفتاری و تعدادی دوربین است که در چشم و قفسه سینه آن تعبیه شده اند و به کمک آن ها می تواند افرادی را که در مقابلش قرار دارند را شناسایی کرده و با آن ها ارتباط برقرار کند.

مثلا او می تواند مسیر نگاه افراد را تشخیص داده و ارتباط چشمی اش را با آن ها حفظ کند. به علاوه حالت های چهره را هم می شناسد و با مجموعه ای از وضعیت های تعریف شده برای صورت خودش به آن ها عکس العمل نشان می دهد. این ربات زیر پوستش 40 موتور دارد که حرکات ظریف چهره اش را تنظیم می کنند.

نرم افزار شناسایی صدا به هان اجازه می دهد که با افراد مکالمه های کوتاه انجام بدهد، هرچند که هنوز پاسخ هایش مثل ربات های چت پیشرفته کمی ماشینی و غیرعادی هستند.

به نظر می رسد که هدف از تولید این ربات ایجاد یک رابط کاربری انسانی برای شرایط خاصی است که لزوما نیاز به وجود یک انسان ندارند و از آن جمله می توان به میز پذیرش هتل ها یا راهنمای موزه ها اشاره نمود.

ربات هایی مثل هان می توانند برای مقاصد آموزشی، مراقبت از سالمندان یا حتی آموزش کادر پزشکی مفید باشند. شرکت هنسون رباتیکز می گوید که هنوز جزئیات این طرح مشخص نشده ولی احتمالا هان می تواند به عنوان شبیه ساز سخنگو برای آموزش کادر پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت هنسون رباتیکز این محصول را در شکل و شمایل یک ربات مونث با نام اوا به بازار خواهد فرستاد که تولید آن از اواخر امسال آغاز می شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (9 مورد)
  • r.n
    r.n | ۵ آبان ۱۳۹۴

    شاه کار بود واقعا عالی بود

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی