ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

ماموریت بعدی ناسا به مریخ دست کم دو سال دیگر به تعویق افتاد

ناسا بعد از آنکه به وجود ایرادی در یکی از قطعات کلیدی کاوشگر خود پی برد، ماموریت از قبل برنامه ریزی شده اش به مریخ را دو سال دیگر به تاخیر انداخت. در ابتدا قرار ...

Maryam Mousavi
نوشته شده توسط Maryam Mousavi | ۲ دی ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۰

ناسا بعد از آنکه به وجود ایرادی در یکی از قطعات کلیدی کاوشگر خود پی برد، ماموریت از قبل برنامه ریزی شده اش به مریخ را دو سال دیگر به تاخیر انداخت. در ابتدا قرار بود که کاوشگر InSight در ماه مارس 2016 به سمت مریخ پرتاب شده و بعد از فرود روی سیاره سرخ، به پایش فعالیت های لرزشی آن بپردازد.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش می رفت، ارسال InSight به مریخ بعد از فرود کاوشگر کنجکاوی در سال 2012 میلادی روی این سیاره، نخستین ماموریت ناسا به مریخ محسوب می شد.

سازمان فضایی آمریکا هنوز به صورت رسمی مدت زمان وقفه به وجود آمده در این ماموریت را اعلام نکرده اما براساس اعلام نشریه ساینس این بازه زمانی احتمالا دو ساله خواهد بود.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

در تاریخ سوم دسامبر امسال، آزمایشگاه Jet Propulsion متعلق به ناسا، متوجه نوعی نشتی در مخزن خلائی شد که یکی از تجهیزات علمی کاوشگر InSight را در خود نگه می دارد.

آن ابزار که SEIS نام دارد قرار بود InSight را به چیزی تبدیل کند که ناسا از آن تحت عنوان «نخستین پروژه اختصاص یافته به بررسی اعماق سیاره سرخ» یاد کرده. اما کاوشگر مذکور در اصل برای پایش زمین لرزه ها (یا بهتر بگوییم مریخ لرزه ها) طراحی شده و می تواند حرکاتی به کوچکی یک اتم را در این سیاره شناسایی کند.

سطح حساسیت عملکرد این ربات نیز به قدری است که باید کلیه تجهیزات مربوط به آن درون یک محیط خلاء نگهداری شوند اما بعد از مهر و موم کردن محفظه طراحی شده برای نگهداری از این تجهیزات، نشتی هوا به داخل آن رویت گردید.

براساس گفته جان گرانسفلد پژوهشگر ارشد ناسا: این نشتی ها آنقدر بزرگ هستند که ما را از ادامه ماموریت باز دارند. متاسفانه تلاش های صورت گرفته تا به امروز برای برطرف کردن این مشکل راه به جایی نداشته اند و امروز صبح ناسا اعلام کرد که در نظر دارد ماموریت خود را به تعویق بیاندازد.

این سازمان طی بیانیه ای اعلام کرده: مدیران ناسا بعد از بررسی های دقیق تصمیم گرفتند که پرتاب کاوشگر InSight به مریخ را به تعویق بیاندازند. در ادامه آمده است: این تصمیم به دنبال تلاش های ناموفقی اتخاذ شده که برای تعمیر نشت هوا از محفظه نگهداری تجهیزات کلیدی این کاوشگر رخ داده است.

تامین تجهیزان InSight را سازمان فضایی فرانسه (CNES) برعهده داشته و Jean-Yves Le Gall رئیس این سازمان گفته است که به سرعت فرایند رفع این نشتی را آغاز می کند.

وی در مصاحبه با نشریه SpaceNews اظهار داشته: ما از هیچ تلاشی برای حل نشتی هوا به داخل محفظه تجهیزات کاوشگر مریخ متعلق به ناسا دریغ نخواهیم کرد.

مارک پیرچر مدیر مرکز فضایی تولوز متعلق به CNES در این باره گفت: این نخستین باری است که چنین تجهیزات دقیق و حساسی ساخته می شود و ما تا موفقیت فاصله زیادی نداشتیم اما نوعی رفتار غیر عادی در آن رخ داد و به همین دلیل، ساخت این کاوشگر مستلزم انجام بررسی های بیشتر است. تیم ما در تلاش است تا راهکاری را برای حل این مشکل پیدا کند اما به نظر نمی آید که پرتاب کاوشگر در سال 2016 میلادی ممکن شود.

ناسا همچنین باور دارد که مهلت کافی برای حل مشکل و تست کامل تجهیزات تا قبل از زمان برنامه ریزی شده قبلی برای پرتاب آن موجود نیست و در نتیجه انجام ماموریت احتمالا به تعویق خواهد افتاد.

ماموریت های فضایی به مریخ عمدتا در یک بازه زمانی محدود امکان پذیرند زیرا باید زمانی انجام شوند که مدارهای هر دو سیاره (زمین و مریخ) به اندازه کافی به هم نزدیک باشند تا انجام ماموریت صرفه اقتصادی داشته باشد.

برای InSight، آن بازه زمانی بین چهاردهم اسفند تا یازدهم فرودین سال 1395 است و حالا ظاهرا این فضاپیما باید تا سال 2018 منتظر بماند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • ياشار
    ياشار | ۱۹ اسفند ۱۳۹۴

    من اسامي خونوادم رو تو سايت ناسا ثبت نام كرده بودم كه به همراه يه چيپ الكترونيكي كه سفينه insight قراربود حملش كنه بفرستنش به فضا ولي ظاهرا دو سال ديگه هم بايد منتظر موند!.

  • AZ
    AZ | ۲ دی ۱۳۹۴

    خو بادش کنن بذارنش تو آب ببینن کجاش نشت داره بعد خالیش کنن چشب بزنن :/

مطالب پیشنهادی