همه چیز درباره آیفون 13
پژو 205 : بزرگ مرد کوچک؛ معرفی جذاب ترین هاچ بک فرانسوی تاریخ

پژو 205 : بزرگ مرد کوچک؛ معرفی جذاب ترین هاچ بک فرانسوی تاریخ

این که در لیست خودروهای تاثیرگذار تاریخ یک هاچبک اقتصادی فرانسوی دیده شود، شاید برای بسیاری چندان قابل قبول به نظر نرسد. با این حال این خودرو کوچک ساخت پژو توانسته امروز به یکی از اسطوره‌های عرصه مسابقات رالی بدل شود.

پژو برای اولین بار ۲۰۵ را در سال ۱۹۸۳ راهی بازار کرد. در آن زمان مسابقات رالی توسط نام‌هایی همانند لانچیا و آئودی قبضه شده بود و شکست این دو کاری محال به نظر می‌آمد.

با این حال پژو تصمیم گرفت تا برای موفقیت در مسابقات رالی رده B، نمونه خاصی از ۲۰۵ را آماده کند. در آن زمان سریعترین گونه ۲۰۵ با پسوند GTi یکی از برترین هاچبک‌های سریع جهان بود، با این حال حتی نمونه تقویت شده این خودرو برای رقابت با خودروهای فوق سریع رالی آن زمان کافی نبود.

http://www.autogaleria.hu -

بنابراین یک خودرو کاملاً جدید با هیبتی شبیه به یک ۲۰۵ توسط تیمی به رهبری ژان تاد از نو طراحی شد. نمونه مسابقه‌ای ۲۰۵  موتور وسط با پیشرانه توربو ۱.۸ لیتری با قدرتی بیش از ۴۰۰ اسب بخار که به تمامی چرخ‌ها منتقل می‌شد از همان ورودش به عرصه رالی یعنی پایان فصل ۱۹۸۴ توانست خوش بدرخشد.

با آن که آئودی در آن زمان قهرمانی خود را مسجل کرده بود، اما ۲۰۵ توانست سه تا از ۴ مسابقه پایانی فصل را پیروز شود. این زنگ خطری برای آئودی، لانچیا و فوردی بود که همه خود را برای فصل آتی مسابقات آماده می‌کردند. فصل ۱۹۸۵ با قهرمانی قاطع ۲۰۵ همراه شد.

دو راننده پژو یعنی آری واتانن و تیمو سالونن توانستند این خودرو را با اختلافی شگرف نسبت به رقبا به قهرمانی برسانند و خود سالونن نیز توانست به عنوان قهرمان راننده ها انتخاب شود. فصل ۱۹۸۶ اما با ورود خودروهای جدیدی همراه شد که می‌توانستند جایگاه ۲۰۵ را به خطر بیندازند. امثال فورد RS200، لانچیا دلتا S4 و MG مترو که همگی تا دندان مسلح شده بودند تا ۲۰۵ را از تخت سلطنت به زیر بکشند.

peugeot-205-t16-group-b-rally

در نهایت اما ۲۰۵ در این سال پر از کش و قوس نیز به مقام قهرمانی رسید. با آن که در این فصل تصادفات سنگینی که به حوادثی تلخ از جمله مرگ هنری تایوونن انجامید رخ داد که سبب شد تا پرونده کل رده B برای فصل آتی بسته شود، اما باز هم ۲۰۵ به کار خود به عنوان یک خودرو رالی ادامه داد و در سایر مسابقات از جمله رالی کراس و رالی‌های استقامت نیز مقام‌ درخور کسب کرد.

علاوه بر این همین نمونه ۲۰۵ نیز پایه و اساس نمونه رالی ۴۰۵ شد که توانست در سال‌های پایانی دهه هشتاد به یک اسطوره بدل شود. براساس نمونه مسابقه‌ای ۲۰۵ اما ۲۰۰ دستگاه ۲۰۵ T16 با پیشرانه ۲۰۰ اسب بخاری تولید شده که به نحوی وامدار پیروزی‌های استثنائی برادران مسابقه‌ای خود هستند.

c3641

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato