بهره گیری گوگل از زبان برنامه نویسی Swift؛ احتمالی که چندان هم دور از ذهن نیست

بهره گیری گوگل از زبان برنامه نویسی Swift؛ احتمالی که چندان هم دور از ذهن نیست

اگرچه اپل به عنوان شرکتی کاملا بسته شناخته می شود اما نباید از یاد برد که دو سال پیش، یک زبان برنامه نویسی به نام Swift معرفی کرد که در سال گذشته، متن-باز شد. Swift در مدت زمانی که در دسترس بوده، قادر شده تا توجه های بسیاری را به خود جلب کند و اکنون گزارشات، حاکی از آن هستند که گوگل نیز به همین زبان برنامه نویسی چشم دوخته است.

این خبر از سوی وب سایت «The Next Web» منتشر شده و بیان گشته که گوگل، در صدد است توسط زبان برنامه نویسی یاد شده، اپلیکیشن های "تراز اول" برای اندروید توسعه دهد.

پلتفرم موبایل گوگل اکنون به جاوا وابستگی انکارنشدنی دارد و این طور که خبر می رسد، گوگل دست کم حالا تصمیم ندارد آن را به طور کلی از پلتفرم خود حذف کند. تئوری ارائه شده از سوی منبع مذکور این است که به علت مشکلات حقوقی میان گوگل و اوراکل، سازنده بزرگترین پلتفرم موبایلی جهان به دنبال آن است تا جایگزینی برای جاوا بیابد.

عملکرد Swift تا کنون مورد تحسین واقع شده و از آنجایی که متن-باز است، گوگل به سادگی می توان بدون بروز هیچگونه مشکلی، از آن بهره جوید. از سوی دیگر استفاده ی گوگل از Swift، باعث می شود تا از این پس شاهد ارائه اپلیکیشن ها ابتدا برای iOS و سپس اندروید نباشیم و به همین شکل، گوگل بتواند در زمینه محبوبیت یافتن نزد توسعه دهندگان، به پای اپل و پلتفرم iOS برسد. البته در صورت رخ دادن چنین اتفاقی، نباید تصور کرد که توسعه دهنده می تواند به شکل همزمان یک اپ را برای اندروید و iOS توسعه دهد اما در هر صورت این پروسه به علت وجه اشتراک بالا و استفاده از یک زبان برنامه نویسی، تسریع خواهد یافت.

در این میان مشکلاتی هم وجود دارد. برای مثال، برخی APIهای اندروید بر بستر ++C نوشته شده اند که تبدیل آنها به Swift، اکنون امکانپذیر نیست و در این بین گوگل با چالش هایی مواجه خواهد شد.

TNW می نویسد که در پایان سال گذشته میلادی، نمایندگانی از فیسبوک، گوگل و Uber در لندن با هم جلسه ای داشته اند که موضوع آن، استفاده از Swift بوده است. گفته می شود اوبر و فیسبوک بیشتر در پی استفاده از زبان برنامه نویسی مذکور در مرکزیت امور خود بوده اند اما گوگل تمایل داشته از آن در اندروید بهره گیرد.

در هر صورت باید توجه داشت که حتی اگر این اتفاق رخ دهد، گوگل پروسه ای طولانی در پیش خواهد داشت تا بتواند برخی APIهای اندروید را با این زبان برنامه نویسی تطابق دهد. در نتیجه در سال جاری نباید انتظار اعلام چنین خبری را به صورت رسمی داشت.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.