ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

چگونه بهترین و تأثیرگذارترین ویدئوهای ممکن را در شبکه های اجتماعی آپلود کنیم؟

این روزها هر شبکه اجتماعی که سرش به تنش بیارزد از ویدئوها پشتیبانی می کند. طبق آمار جدید، تخمین زده شده که تا سال 2019 قریب به 80 درصد ترافیک اینترنتی صرف تماشای ویدئوهای آپلود شده ...

سامان میرزا
نوشته شده توسط سامان میرزا | ۱ تیر ۱۳۹۵ | ۲۰:۰۰

این روزها هر شبکه اجتماعی که سرش به تنش بیارزد از ویدئوها پشتیبانی می کند. طبق آمار جدید، تخمین زده شده که تا سال 2019 قریب به 80 درصد ترافیک اینترنتی صرف تماشای ویدئوهای آپلود شده می شود.

اگر خواستار جلب توجه بیشتر در فضای مجازی بوده و می خواهید بهتر دیده شوید، بد نیست که برای آپلود کردن ویدئوها ترفندهای جدیدی بیاموزید. به وضوح می توان گفت که اولین و بزرگترین اشتباه شما در این زمینه می تواند آپلود هم زمان ویدئوهای یکسان و تکراری در شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، یوتوب، اینستاگرام، توییتر و... با استفاده از یک اپلیکیشن آپلودر انبوه همانند Buffer باشد.

باید توجه داشته باشید که آنچه برای کاربران توییتر در نظر می گیرید، نمی تواند به همان میزان برای کاربران یوتوب جذاب باشد. به همین خاطر باید یاد بگیرید تا محتوای مورد نظرتان را برای مخاطبان مختلف در هر شبکه ی اجتماعی سفارشی سازی کنید.

ویدئوها را به صورت بومی آپلود کنید

Perfect-native-video-facebook-youtube-instagram-twitter-snapchat-abstract-header

هرگز ویدئوی یوتوب خود را در بخش توضیحات لینک نکنید. اگر در حال ارسال پستی در فیسبوک همراه با یک ویدیو هستید، پس حتماً آن ویدئو را داخل فیسبوک آپلود کنید نه جای دیگر. این حرکت تفاوت بزرگی به وجود می آورد. اگر می خواهید یک ویدئو داخل فیسبوک را را با دوستانتان در توییتر به اشتراک بگذارید، پس بهتر است ابتدا ویدئوی مورد نظر را از فیسبوک دانلود کرده و سپس آن را داخل توییتر آپلود کنید. شاید اقدام کوچکی به نظر برسد، اما بسیار حائز اهمیت است.

محدودیت هایتان را بدانید

سرویس های مختلف برای کارهایی که می توانید با ویدئوهایتان انجام دهید، محدودیت های مختلفی پیش رویتان می گذارند. این محدودیت ها می توانند شامل مدت زمان ویدئو، حجم فایل، فرمت فایل و موارد دیگر باشند. در تصویر زیر می توانید محدودیت های آپلود ویدئو در برخی از شبکه های اجتماعی را مشاهده کنید:

Perfect-native-video-facebook-youtube-instagram-twitter-snapchat-table-restrictions

  • فیسبوک از اکثر فرمت های ویدئویی پشتیبانی می کند.
  • در یوتوب برای ارسال ویدئوهای طولانی تر از 15 دقیقه یا ویدئوهایی با حجم بیش تر از 20 گیگابایت، نیاز به تایید حساب کاربری خود دارید.

در صورتی که فایل ویدئویی شما مطابق با محدودیت ها و فرمت های اعمال شده نیست، می توانید از سرویس های آنلاین و رایگانی استفاده کنید که طی چند ثانیه ویدئوی شما را به فرمت دلخواه تبدیل کرده و مورد مطلوب را به شما تحویل می دهند.

راهکارهایی برای ساخت بهترین ویدئوها

دانستن محدودیت ها فقط بخش کوچکی از کار شماست. این که توانایی آپلود یک ویدئوی دو ساعته را در فیسبوک دارید، لزوما به آن معنا نیست که باید انجامش بدهید؛ چرا که مخاطبین دنبال کننده شما دامنه ی توجه محدودی دارند. بنابراین بهتر است که از این محدودیت نهایت بهره را ببرید.

Perfect-native-video-facebook-youtube-instagram-twitter-snapchat-video-projector

از آنجا که کاربران اینترنت روزانه با محتوای متعددی مواجه می شوند، دوست دارند که همگی آنها مختصر و مفید باشند. با توجه به این موضوع، اگر قادر به کوتاه کردن ویدئوهای خود هستید پس حتما این کار را انجام دهید.

طبق تحقیقات صورت گرفته در سطح اینترنت، مطالعه نکات زیر می تواند شما را برای داشتن ویدئوهایی بهتر در شبکه های اجتماعی یاری کند:

Perfect-native-video-facebook-youtube-instagram-twitter-snapchat-illustration

کاربران فیسبوک معمولاً از ویدئوهای خنده دار و جالب همراه با لحظات شگفت آور استقبال کرده و معمولاً  موارد 30 ثانیه ای تا 1 دقیقه ای را می پسندند. در این شبکه اجتماعی فیلم های خنده دار خانگی و هر چیز مربوط به مواد غذایی می تواند به سرعت میان کاربران به محبوبیت برسد. ویدئوها را در فیسبوک می بایست با کادر افقی منتشر کنید.

کاربران یوتوب جستجوهای عمیق تری دارند، و به طور میانگین 3 دقیقه از وقت خود را صرف ویدئوها می کنند. ویدئوهای آموزشی، نمایش ها و انیمیشن ها بهترین عملکرد را در یوتوب دارند. در یوتوب هم بهتر است ویدئوها را با کادر افقی منتشر کنید.

کاربران توییتر علاقه ای به هدر دادن زمان خود نداشته و سعی می کنند که با سرعت اطلاعات دلخواه شان را از نظر بگذارنند؛ از این رو حداکثر 10 تا 30 ثانیه از وقت خود را به تماشای ویدئوها اختصاص می دهند. ویدئوهای غنی از متن و اینفوگرافی ها (خصوصا موارد دارای اعداد و نمودار) در این شبکه اجتماعی بهتر دیده می شوند. در توئیتر می توان کادر ویدئوها را هم افقی و هم عمودی در نظر بگیرید.

کاربران اینستاگرام بیشتر به ویدئوهای بامزه، احساسی و موضوعات الهام بخش اهمیت می دهند و 15 ثانیه تا 1 دقیقه وقت خود را صرف دیدن چنین ویدئوهایی می کنند. از ویدئوهای هایپرلپس گرفته تا ویرایش های حرفه ای، این وجود عنصر خلاقیت در ویدئوهاست که بیشترین تاثیر را بر کاربران شبکه ی اجتماعی اینستاگرام دارد. ضمنا بهتر است که ویدئوهای اینستاگرامی تان دارای کادر عمودی باشند.

ویدئویتان را با حرکت شروع کنید

همانطور که می دانید ویدئوها در فیسبوک به صورت خودکار شروع به پخش می کنند. بنابراین برای جلب توجه بیننده زمان محدودی در اختیار دارید. با توجه به این موضوع، 3 ثانیه ی اول ویدئویی که تصمیم به آپلودش دارید می تواند بسیار حیاتی باشد.

Perfect-native-video-facebook-youtube-instagram-twitter-snapchat-start-with-movement

ویدئوی شما از نظر بصری در 3 ثانیه ی ابتدایی باید به گونه ای باشد که توجه بیننده را به خود جلب کند. همچنین این ویدئو باید تحرک داشته باشد تا مخاطب بفهمد که با یک ویدئو مواجه است، نه یک عکس! همچنین برای افزایش کیفیت آنها بد نیست که حتی الامکان از نرم افزارهای ویرایش ویدئو هم کمک گرفته و اصول اولیه ی ویرایش ویدئوها را یاد بگیرید.

صدا در ویدئوها موردی حیاتی نیست

بله، با این که تقریباً در همه ی شبکه های اجتماعی ویدئوهای آپلود شده به صورت خودکار به اجرا در می آیند، اما می دانیم که در این حالت به صورت بی صدا اجرا می شوند. با توجه به این موضوع به نظر می رسد که صدادار بودن ویدئوها امر آزاردهنده ای است. به گفته وبسایت Wired، بهترین صدا برای ویدئوهای فیسبوکی سکوت است.

اگر در ساخت ویدئو تازه کار هستید، باید بدانید که آغاز ویدئوی شما لزوما نباید با صدای خاصی همراه باشد. به یاد داشته باشید که حتی اگر ویدئوی شما مورد پسند مخاطبی قرار بگیرد، در صورتی که آن فرد اقدام به بی صدا کردن ویدئوی شما بکند هم اولین ثانیه ها از صدای ویدئو به گوش او خواهید رسید. برای اینکه از این موضوع آسیبی نبینید، اصوات و دیالوگ های مهم را برای ثانیه پنجم به بعد ویدئوها کنار بگذارید. همچنین در صورت امکان یک زیرنویس به ویدئوی خود اضافه کنید.

Perfect-native-video-facebook-youtube-instagram-twitter-snapchat-mute-captions-subtitles

اگر ویدئوی شما به شدت به صدا متکی است (مثلاً موزیک فوق العاده ای در آن گذاشته اید) بهتر است که این موضوع را در بالای صفحه و در بخش عنوان به مخاطب اطلاع دهید. به عنوان مثال می توانید از ثانیه ی ابتدایی به عنوان یک اسلاید ساده استفاده کرده تا از طریقش به مخاطب بگویید که صدا را بلندتر کند؛ یاحتی می توانید در توضیحات مطلب به مخاطب بگویید که برای داشتن تجربه ای بهتر از تماشای ویدئو حتما از هدفون استفاده کند.

هیچ کدام از مطالبی که گفتیم بدین معنا نیست که شما به یک ویدئوی کاملاً بی صدا نیاز دارید. شاید بتوانید با قرار دادن یک آهنگ زیبا در پس زمینه ویدئو، توجهات بیشتری را به سوی خود جلب نمایید.

به تصاویر بندانگشتی توجه ویژه ای اختصاص دهید

وقتی که ویدئوی شما در حالت بی صدا شروع به پخش می کند، یک مورد بیش از هر چیز دیگری آن را برجسته ساخته و جلب توجه می کند: تصاویر بند انگشتی. فیسبوک و یوتوب در هنگام ارسال ویدئو از شما می پرسند که آیا مایل به استفاده از تصویر بندانگشتی به صورت شخصی سازی شده هستید یا خیر؟

Perfect-native-video-facebook-youtube-instagram-twitter-snapchat-thumbnails-marie-forleo

اگر یکی از پست های وبلاگ تان شامل یک فایل ویدئویی است، آنچه که مخاطب پیش از پخش آن خواهد دید یک تصویر بند انگشتی و یک آیکن «Play» در زیر آن است؛ پس تا حد امکان یک تصویر بند انگشتی عالی خلق کنید. اگر برایتان مقدور است برای این کار یک عکس مخصوص بسازید؛ عکسی که در آن محتوای ویدئو به صورت یک متن بولد شده روی تصویر قرار دارد.

متاسفانه توییتر از ویژگی اضافه کردن تصاویر بند انگشتی بی بهره است و اولین فریم ویدئو را به عنوان تصویر بنداگشتی پیش فرض به حساب می آورد. اما هر مشکلی چاره ای دارد؛ و چاره شما در این مورد مراجعه به یک اپلیکیشن ویرایشگر ویدئوی خوب در iOS یا اندروید است.

به کمک این اپلیکیشن ها می توانید یک اسلاید حاوی متن دلخواه به فریم اول ویدئّو اضافه کنید. برای این کار اپلیکیشن Notegraphy را به شما پیشنهاد می کنیم.

ضمنا اگر حوصله کار با ویرایشگرها را ندارید، می توانید یکی از حقه های محبوب کاربران پریسکوپ را هم به کار بگیرید. می توانید در شروع ویدئو دوربین را به سمت مانیتور رایانه ای بگیرید که یک عکس زیبا و چشم نواز روی دسکتاپ آن قرار داده شده، یا اینکه چند ثانیه اول ویدئو را به نمایش جایی که در آن هستید اختصاص داده و سپس دوربین را به سمت صورت خود برگردانید.

از قابلیت Call to Action استفاده کنید

Call to Action قابلیتی برای ویدئوها در بعضی از شبکه های اجتماعی است که به وسیله آن می توان بینندگان ویدئوها را پس از اتمام آن، به انجام کار دیگری دعوت کرد؛ مثلا تماشای ویدئوهای دیگر یا مراجعه به یک وبسایت. فیسبوک برای این منظور یک دکمه اختصاصی Call to Action در اختیار کاربرانش قرار داده،‌ و توئیتر هم چندی پیش چهار استراتژی موثر برای ارتقای بهره وری از این قابلیت را در اختیار کاربران خود گذاشته است.

با این وجود، هنوز کسی نمی داند که کدام یک از اعمال Call to Action می تواند برای مخاطبین ویدئوها بیشترین جذابیت را داشته باشد. بگذارید از خودتان بپرسیم، شما به عنوان کاربر شبکه های اجتماعی دوست دارید که پس از اتمام تماشای ویدئوها چه کار کنید؟ دوست دارید که به تماشای ویدئوهای دیگر دعوت بشوید، یا ترجیح می دهید که به تماشای ویدئو خاتمه داده و کارتان در شبکه اجتماعی مورد نظر را از سر بگیرید؟

اگر ترفندهای دیگری برای آپلود بهترین و تأثیرگذارترین ویدئوها در شبکه های اجتماعی می شناسید، حتما آن را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی