ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

چگونه اپلیکیشن های مصرف کننده اینترنت در ویندوز را شناسایی کنیم؟

کاهش سرعت اینترنت می تواند در اثر فاکتورهای مختلفی باشد. اگر برای رفع این مشکل ISP، مودم و دیگر تجهیزات اینترنت را به طور کامل چک کرده و به نتیجه ای نرسیده اید، شاید وقت آن رسیده باشد ...

امین بیگ‌زاده
نوشته شده توسط امین بیگ‌زاده | ۶ مهر ۱۳۹۵ | ۲۰:۰۰

کاهش سرعت اینترنت می تواند در اثر فاکتورهای مختلفی باشد. اگر برای رفع این مشکل ISP، مودم و دیگر تجهیزات اینترنت را به طور کامل چک کرده و به نتیجه ای نرسیده اید، شاید وقت آن رسیده باشد که عامل این کاهش سرعت را در رایانه تان ریشه یابی کنید.

برای حصول اطمینان از نبود هیچ گونه فعالیت مشکوک در پس زمینه سیستم عامل، بد نیست یک بار اپلیکیشن هایی که از اینترنت استفاده می کنند را چک کنید. اگر کاربر ویندوز هستید، خوشبختانه مایکروسافت ابزاری تحت عنوان Windows Resource Manager را برای این کار در اختیار شما قرار داده است.

در این مطلب به چگونگی استفاده از این ابزار برای شناسایی اپلیکیشن های مصرف کننده اینترنت خواهیم پرداخت. پس تا پایان با ما همراه باشید.

قدم اول: نرم افزار Resource Monitor را در ویندوز اجرا کنید. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد، اما توصیه می کنیم برای دسترسی هر چه سریع تر به مسیر Start و سپس Run رفته، واژه resmon را تایپ و سپس دکمه اینتر را بزنید.

کاربران ویندوز 8 احتمالا می بایست عبارت کامل resmon.exe را برای اجرای نرم افزار جستجو کنند. پس از اجرای Resource Manager، وارد تب Network شوید.

Capture-w600

این تب دارای سه بخش مختلف بوده که در هر یک اطلاعاتی در مورد فعالیت اینترنتی اپلیکیشن های ویندوز را مشاهده می کنید. بالاترین بخش Processes with Network Activity نام دارد که شامل آیتم های زیر می شود:

Image: نشان دهنده اپلیکیشن های در حال اجرا یا به عبارت بهتر عنوان اپلیکیشن ها.

PID: مخفف Process ID Number یا شناسه فرآیند.

(Send (B/sec: میانگین بایت هایی که فرآیند در حال انجام طی شصت ثانیه گذشته ارسال کرده است.

(Receive (B/sec: میانگین بایت هایی که فرآیند در حال انجام طی شصت ثانیه گذشته دریافت کرده است.

(Total (B/sec: میانگین بایت هایی که طی شصت ثانیه گذشته رد و بدل شده است.

Processes with Network Activity تنها پنجره ای از تب Network است که در آن می توانید با فرآیندهای در حال اجرا تعامل داشته باشید.

13-w600

قدم دوم: در فهرست پردازش به دنبال اپلیکیشن هایی بگردید که اسم شان برایتان آشنا نیست. برای این کار می توانید روی هر فرآیند راست کلیک کرده و گزینه Search Online را انتخاب کنید.

یک اشتباه رایجی که بسیاری از کاربران انجامش می دهند، بستن فرآیند svchost.exe است. به هیچ وجه این کار را انجام ندهید، چرا که فرآیند مذکور واسطه ای است تا اپلیکیشن ها بتوانند با ویندوز تعامل کنند.

اگر می خواهید بدانید که کدام اپلیکیشن های ویندوز از svchost استفاده می کنند، نرم افزار رایگان Process Explorer را دانلود کنید.

5-w600

قدم سوم: مصرف دیتا توسط هر فرآیند را به دقت چک کنید. اگر موردی می بینید که مصرف بیشتری نسبت به سایرین دارد، می توانید روی آن راست کلیک کرده و از گزینه End Process برای توقف آن استفاده نمایید. البته این کار را می بایست زمانی انجام دهید که مشغول استفاده از اپلیکیشن نیستید.

حتی اگر از قدرتمندترین نرم افزارهای آنتی ویروس استفاده می کنید، احتمال ضعیفی هست که اپلیکیشن های خورنده حجم اینترنت در پس زمینه سیستم عامل مشغول فعالیت باشند. بنابراین بد نیست هر چند وقت یک بار از Resource Manager برای چک کردن فعالیت های مشکوک استفاده کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • sorush33
    sorush33 | ۹ مهر ۱۳۹۵

    مفید بود
    ممنون

مطالب پیشنهادی