ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

زاکربرگ می گوید نگرانی در مورد اخبار کذب منتشر شده در فیسبوک بی مورد است

آمارها نشان می دهند گسترش نفوذ و میزان تاثیر شبکه های اجتماعی به حدی رسیده که بسیاری کاربران تمایل دارند حتی اخبار روز را هم از طریق وبسایت هایی مثل فیسبوک دنبال نمایند. اما مشکل ...

سینا گلستانه
نوشته شده توسط سینا گلستانه | ۲۳ آبان ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۰

آمارها نشان می دهند گسترش نفوذ و میزان تاثیر شبکه های اجتماعی به حدی رسیده که بسیاری کاربران تمایل دارند حتی اخبار روز را هم از طریق وبسایت هایی مثل فیسبوک دنبال نمایند.

اما مشکل اینجاست که بر خلاف خبرگزاری ها، در شبکه های اجتماعی کنترلی روی صحت اخبار منتشر شده وجود ندارد و هر کاربری می تواند اطلاعات نادرست را به عنوان خبر موثق جا بزند.

این موضوع در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به اوج خود رسید و بسیاری انتقاد داشتند که انتشار اخبار کذب روی فیسبوک در مورد کاندیداها می تواند روی سرنوشت انتخابات تاثیر داشته باشد، اما این شبکه اجتماعی تلاشی برای توقف آن انجام نمی دهد.

حالا مارک زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک با انتشار یک پست مخالفت خود را با این فرضیه اعلام داشته و می گوید:

احتمال اینکه hoax (کلک بازی) های اینترنتی سرنوشت انتخابات را به نفع یکی از طرفین رقم زده باشد بسیار غیر محتمل است. البته ما به هیچ عنوان وجود اخبار کذب روی فیسبوک را نمی خواهیم و هدفمان این است که مطالب مناسبی در اختیار کاربران قرار گیرد.

زاکربرگ البته می پذیرد که راه های بیشتری برای مقابله با اخبار کذب وجود دارد، اما در عین حال اذعان دارد که میزان چنین اخباری بسیار ناچیز است.

بیشتر از 99 درصد محتوایی که کاربران روی فیسبوک مشاهده می کنند معتبر و قابل اطمینان است. تنها بخش ناچیزی از اخبار منتشره کذب و حقه بازی هستند که البته آنها هم یک دیدگاه واحد یا حتی جهت گیری های سیاسی را تبلیغ نمی کنند. بر همین اساس نمی توان پذیرفت که وجود چنین اخباری می تواند سرنوشت اتفاقی مثل انتخابات را دستخوش تغییر نماید.

فیسبوک در حال حاضر محتوای موجود را با نظارت و گزارش های خود کاربران کنترل می کند، اما منتقدین اعتقاد دارند این روش به اندازه کافی برای جلوگیری از انتشار اخبار نادرست کارایی ندارد و لازم است ابزارهای دیگری نیز برای این منظور مورد استفاده قرار گیرند.

اما زاکربرگ در این زمینه توضیح می دهد که تشخیص «حقیقت» از آنچه منتقدین خارج از فیسبوک تصور می کنند به مراتب دشوار تر به حساب می آید و به هیچ عنوان ساده نیست.

تشخیص و شناسایی «حقیقت» بسیار پیچیده است. البته تشخیص برخی اخبار که از پایه و اساس کذب هستند ساده تر خواهد بود، اما در بسیاری موارد، اصل موضوع از منابع قابل اطمینان نقل می شود و تنها برخی از جزئیات آن با حقیقت مطابقت ندارد. علاوه بر این موارد بسیار زیادی هم وجود دارد که واقعی هستند، اما با میل بسیاری از کاربران مطابق نیستند و با گزارش های بیشمار کذب بودن مواجه می شوند. مطمئن هستم می توانیم راه هایی پیدا کنیم که خود کاربران مطالبی که مناسب تر به نظر می رسد را مشخص و روانه ی فیسبوک کنند، اما پیش از آن لازم است قضاوت در مورد «حقیقت» را با نهایت دقت انجام دهیم.

این نخستین بار است که زاکربرگ به شکل علنی در مورد تاثیر انتشار اخبار کذب روی فیسبوک سخن می گوید، آن هم در حالی که مدتهاست منتقدین بسیاری اعتراض دارند این شبکه اجتماعی آنچه باید را برای مبارزه با جلوگیری از این اتفاق انجام نمی دهد.

هرچند حالا هم زاکربرگ عملاً مخالفت خود را با انتقاد ها ابراز کرده، اما جالب است بدانید پیش از این اعلام کرده بود قرار است News Feed فیسبوک برای مقابله با چنین مشکلاتی دستخوش تغییر شود.

البته مدیرعامل فیسبوک توضیح چندانی در مورد جزئیات این تغییر اعلام نکرده و تنها به ذکر این موضوع بسنده کرده که برای انجام این کار به زمان بیشتری نیاز است، در نتیجه باید منتظر بمانیم تا نخستین اطلاعات در این زمینه منتشر گردند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی