ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

قانون گذاران آمریکایی می خواهند موبایل ها را حین رانندگی از کار بیاندازند

بارها شده که در حال عبور از عرض خیابان هستید و راننده ای را می بینید که با سرعت در حال نزدیک شدن به خط عابر بوده اما نه به جاده، بلکه خیره به تلفن ...

محسن وفانژاد
نوشته شده توسط محسن وفانژاد | ۵ آذر ۱۳۹۵ | ۰۸:۳۰

بارها شده که در حال عبور از عرض خیابان هستید و راننده ای را می بینید که با سرعت در حال نزدیک شدن به خط عابر بوده اما نه به جاده، بلکه خیره به تلفن همراهش شده و توجهی به جان عابران پیاده و حتی دیگر رانندگانی که کنارش هستند ندارد.

حالا، سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه های آمریکا (NHTSA) باورد دارد حواس پرتی راننده ها با موبایل ها به قدری مشکل ساز شده که می خواهد توسعه دهندگان تلفن همراه را مجبور کند راه حلی برای آن پیدا کنند.

ساده نیست که اثبات شود تصادفی به خاطر حواس پرتی راننده از طریق دستگاهی جانبی بوده اما چندین گزارش طی ماه های اخیر نشان داده که نگاه کردن به موبایل پشت فرمان مشکلی رو به فزون است.

حالا نیویورک تایمز گزارش می دهد که NHTSA دستورالعمل جدیدی منتشر ساخته تا به وسیله آن، شرکت هایی نظیر اپل و سامسونگ را مجبور کند که «حالت رانندگی» را به تلفن های همراه خود اضافه کنند. در این حالت، راننده به یک سری فعالیت ضروری محدود می شود.

distracted-driving-4-1200x0-w600

سازمان مذکور می خواهد فناوری ای توسعه یابد که ضمن تشخیص خودکار حالت حرکت و رانندگی، فعالیت های تلفن همراه را به حداقل کاهش داده و نمایشگر را تبدیل به یک رابط کاربری ساده کند.

چندین توسعه دهنده نرم افزار تاکنون قدمی در این راستا برداشته اند تا رانندگان را تشویق به استفاده نکردن از تلفن های همراه شان کنند. برای مثال، سازندگان پوکمون گو، آپدیتی منتشر ساختند که حالت حرکت سریع را تشخیص می داد و بازیکن را از ادامه بازی منع می کرد یا اینکه او را مجبور می کرد بگوید راننده نیست و صرفا سرنشین یک خودرو در حال حرکت است.

با این حال، واضح است که چنین شرایطی چندان پسندیده نیستند و کسی از این محدودیت ها خوشش نمی آید، خصوصا اگر بحث بازی و سرگرمی در پیش باشد. تصور کنید سوار یک قطار شده اید و با چنین مشکلی بر بخورید.

به هر حال، توسعه دهندگان خودرو نیز قابلیت همگام سازی تلفن ها را به خودروهای خود اضافه کرده اند. برای مثال، CarPlay از اپل و Android Auto، همین حالا روی بسیاری از ماشین های جدید نصب شده اند.

ارسال پیام، برقراری ارتباط با سیری و بیان صوتی نقشه، قابلیت هایی بودند که اپل از آن ها به عنوان «راهی امن و هوشمندانه برای استفاده از آیفون در خودرو» یاد کرد. به هر حال، تا به اینجای کار، تلاش ها کافی نبوده و NHTSA از خودروسازان می خواهد که بیشتر و بیشتر در این زمینه تلاش کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی