ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

با سالتو آشنا شوید؛ ربات جهنده دانشگاه برکلی با حرکاتی شبیه پارکور [تماشا کنید]

محققین دانشگاه برکلی به تازگی رباتی را طراحی کرده اند که قادر است همچون ورزشکاران پارکور، پرش های عمودی مختلف را به صورت متوالی انجام دهد. توسعه دهندگان قصد دارند از این ربات برای اجرای ...

محققین دانشگاه برکلی به تازگی رباتی را طراحی کرده اند که قادر است همچون ورزشکاران پارکور، پرش های عمودی مختلف را به صورت متوالی انجام دهد. توسعه دهندگان قصد دارند از این ربات برای اجرای عملیات جستجو و نجات بهره گیرند.

ربات مورد بحث که سالتو نام دارد، ثمره تلاش «دانکن هالدین» محقق UC Berkeley محسوب می شود. سالتو از تکنیک های خیز و ذخیره انرژی حیواناتی همچون شبدوست یا گالاگو بهره می گیرد و قادر است پرش های بلند و سریعی را انجام دهد.

salto-leaping-robot-1

ارتفاع پرش این ربات به حدود یک متر می رسد و مهم تر از آن، به محض اینکه به سطح جدید رسید، دوباره قادر است همین پرش را تکرار نماید.

با استفاده از این روش، نه تنها رکورد بلندترین پرش عمودی ربات های آزاد شکسته شد، بلکه برای اولین بار پرش از روی دیوار نیز در یک ربات پیاده سازی شد، حرکتی مشابه آنچه توسط ورزشکاران پارکور به اجرا در می آید.

گفتنیست سرعت پرش سالتو به 1.75 متر بر ثانیه می رسد که اگرچه از سریع ترین قورباغه ها نیز بیشتر است، اما هنوز فاصله زیادی با گالاگو دارد که رکورد 2.24 متر بر ثانیه را ثبت کرده.

«هالدین» می گوید برای ارتقاء سالتو در تلاش است تا منابع اصطکاک را تا جای ممکن پایین آورده و وزن ربات را کاهش دهد، ضمن اینکه افزایش قدرت موتور و سیستم فنرهای به کار رفته در آن نیز می تواند در بهبود نتیجه مؤثر باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی