ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

شکایت کمیسیون تجارت آمریکا از کوالکام؛ پای اپل در میان است

دیروز کوالکام با شکایتی از طرف کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده رو به رو شد که این شرکت را به رفتارهای ضد رقابتی و همچنین بستن قراردادهای غیر منصفانه با مشتریان خود متهم کرد. اصل پرونده ...

امیر مستکین
نوشته شده توسط امیر مستکین | ۲۹ دی ۱۳۹۵ | ۱۰:۴۵

دیروز کوالکام با شکایتی از طرف کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده رو به رو شد که این شرکت را به رفتارهای ضد رقابتی و همچنین بستن قراردادهای غیر منصفانه با مشتریان خود متهم کرد.

اصل پرونده ای که کمیسیون تجارت فدرال آمریکا برای کوالکام تدارک دیده، مربوط به داد و ستد این شرکت با اپل است؛ قراردادی که از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۶ اجرایی شده و اپل را محدود به خرید چیپ های ارتباطی (مودم LTE برای آیفون - آیپد) از کوالکام کرده است. در واقع اپل از سال ۲۰۱۱ تا اواسط ۲۰۱۶ چیپ های LTE تمام آیفون ها را از کوالکام خریده و تنها در نمونه اخیر، یعنی آیفون ۷ و ۷ پلاس از چیپ های LTE اینتل هم بهره گرفته است.

بر اساس گزارش کمیسیون تجارت، در صورتی که اپل در بازه زمانی یاد شده به سوی خرید محصولات رقبا متمایل می شد، باید مبالغی بیشتر را به عنوان حق امتیاز به کوالکام پرداخت می کرد و همین مسئله عملاً شرکت ساکن کوپرتینو را از انجام چنین کاری منع کرده است.

 

این کمیسیون باور دارد که اقدام کوالکام، بر خلاف قوانین ضد انحصار ایالات متحده بوده و از دادگاه درخواست داشته تا این شرکت را از بستن چنین قراردادهایی در آینده منع نماید. در این میان اپل هنوز هیچ واکنشی نسبت به این خبر نشان نداده در حالی که کوالکام در بیانیه ای می گوید که شکایت کمیسیون تجارت فدرال از پایه بی اساس است.

لازم به اشاره است که این نخسیتن مشکل قضایی اینچنینی کوالکام در ایالات متحده است اما این شرکت بارها در سایر نقاط جهان به دلیل همین رفتار و یا بستن قراردادهای ضد رقابتی بدتر، متهم و گاهی هم محکوم به پرداخت جریمه هایی سنگین شده است. برای مثال آخرین مورد، مربوط به کشور کره جنوبی می شود. کوالکام در روزهای پایانی سال ۲۰۱۶، به پرداخت جریمه ای ۸۵۲ میلیون دلاری به دلیل رفتارهای ضد رقابتی اش محکوم شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی