همه چیز درباره آیفون 13
شکایت از اپل به خاطر اجبار کاربران به دریافت iOS 7 با هدف کاهش دادن هزینه ها

شکایت از اپل به خاطر اجبار کاربران به دریافت iOS 7 با هدف کاهش دادن هزینه ها

احتمالا پرونده قضایی میان VirnetX و اپل را در سال ۲۰۱۰ میلادی به یاد دارید که در نهایت، طی اکتبر سال گذشته میلادی، به پرداخت غرامت ۳۰۲.۴ میلیون دلاری از سوی اپل منجر شد. حالا به نظر می رسد مستندات داخلی اپل که در جریان این پرونده منتشر شده بودند، بهانه ای برای تشکیل پرونده ای دیگر علیه اپل را به دست شرکت Akamai داده اند.

اپل در این پرونده تازه، به از کار انداختن عمدی FaceTime روی دستگاه های پایین تر از iOS 6 در سال ۲۰۱۴ و به تبع آن، ممانعت از پرداخت هزینه ماهانه به Akamai برای نگهداری اطلاعات متهم شده است.

برای آشنایی هرچه بیشتر با این پرونده، لازم است نگاهی به مسائل پیشین بیندازیم. وقتی فیس تایم در سال ۲۰۱۰ عرضه شد، اپل دو متود برای انتقال صدا و تصویر میان دو آیفون در نظر گرفت. اولین متود، سیستمی سرتاسر برای اتصال مستقیم دو دستگاه بود و متود دوم از سرویس شخص ثالث Akamai برای انتقال اطلاعات بهره می گرفت.

اپل خیلی زود مجبور شد اتصال سرتاسر فیس تایم را به خاطر نقض حقوق پتنت VirnetX کنار بگذارد و به پرداخت غرامت ۳۶۸ میلیون دلار مجبور شد که البته بعداً در دادگاه تجدید نظر، این رقم کاهش یافت.

مشکل زمانی بزرگ شد که سیستم باقی مانده، که پیش تر تنها ۵ الی ۱۰ درصد از تماس های فیس تایم را تشکیل می داد، به زودی توسط درصد به مراتب بیشتری از تماس ها مورد استفاده قرار گرفت. اپل هم مجبور بود ۵۰ میلیون دلار برای این تماس ها از بازه زمانی آوریل تا سپتامبر ۲۰۱۳ به Akamai بپردازد.

اما اپل بالاخره توانست روشی سرتاسر برای فیس تایم روی iOS 7 بیاید که دیگر حقوق پتنت VirnetX را نیز نقض نمی کرد. از سوی دیگر، برای ذخیره پول خود، اپل تنها راهکار را در اجبار کاربران به استفاده از iOS 7 به جای iOS 6 دید تا بتوانند از تکنولوژی سرتاسر جدید بهره ببرند. هرچه کاربران مدت بیشتری از iOS 6 استفاده می کردند، اپل هم می بایست هزینه بیشتری به Akamai پرداخت می کرد.

همانطور که از همین پیشینه می توان حدس زد، حالا کمپانی Akamai می گوید اپل با نقض قانون رقابت منصفانه کالیفرنیا، برای فرار از پرداخت هزینه بابت سرویسی که به مشتریانش ارائه می شده، فیس تایم را روی iOS 6 از کار انداخته است. علاوه بر این، در پرونده گفته شده که اپل مشتریانش را به دریافت بیلدی از iOS 7 مجبور کرده که به خوبی روی مدل های قدیمی تر آیفون به اجرا در نمی است و هنگام راه اندازی نرم افزاری جدید، کرش می کرده است.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato