ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

با Cassie آشنا شوید؛ نسل بعدی ربات های دو پا که می تواند یک روز دستیار شما باشد

شرکت Agility Robotics اخیراً از رباتی دوپا به نام «کَسی - Cassie» رونمایی کرده که بر «حرکت از طریق پا» متکی است و شرکت مورد اشاره را امیدوار کرده تا یک روز قادر به طراحی ...

شایان ضیایی
نوشته شده توسط شایان ضیایی | ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۰

شرکت Agility Robotics اخیراً از رباتی دوپا به نام «کَسی - Cassie» رونمایی کرده که بر «حرکت از طریق پا» متکی است و شرکت مورد اشاره را امیدوار کرده تا یک روز قادر به طراحی ربات هایی با قابلیت حرکتی کاملاً مشابه با انسان ها باشد.

ربات کسی در مدت 16 ماه و با کمک هزینه 1 میلیون دلاری «سازمان پروژه های تحقیقاتی تدافعی پیشرفته ایالات متحده» (یا به اختصار دارپا) توسعه یافته و از منظر طراحی، ریخت شناسی و رفتارهای حرکتی، بسیاری از ویژگی های خود را از حیوانات به ارث برده. این ربات از مفصلی با آزادی عمل سه درجه ای و مفصل های انعطاف پذیر قوزک پا برخوردار است که شباهت زیادی به ساختار فیزیکی بدن انسان دارد.

به لطف همین طراحی پیشرفته، ربات کسی به مراتب از سایر ربات های قبلی تیم Agility Robotics باثبات تر تلقی می شود. کسی می تواند بایستد، سرپا بنشیند، تعادل خود را حفظ کند و بدون اینکه با مشکلی مواجه شود، به زمین سقوط کند. به گفته سازندگان ربات مورد اشاره، اکثر ربات های دوپا هنگام حرکت در مسیری مستقیم با مشکل مواجه می شوند و با کوچکترین ناهمواری، تعادل خود را از دست می دهند.

گفتنی است که چنین ربات هایی، در آینده نه چندان دور و نه چندان نزدیک، می توانند به دستیاری برای سربازان در میدان نبرد، دستیاری برای عملیات های جستجو و نجات و حتی ربات کمکی ساده ای برای رساندن خریدهای سوپر مارکت به دست مردم تبدیل شوند؛ درست مانند ربات Vespa که آن نیز هفته گذشته توجه ها را به خود جلب کرد.

جاناتان هارست، مدیر ارشد فناوری های Agility Robotics، آینده ای را پیش بینی می کند که ربات های دستیار، بسیاری از نیازهای مردم که بر حمل و نقل مبتنی هستند را برطرف می سازند. در حال حاضر، ربات کسی مشغول پشت سر گذاشتن مراحل آزمایشی است اما مدل تجاری آن طی ماه جاری میلادی عرضه می شود. هارست می گوید به زودی باید منتظر مدل پیشرفته تر ربات نیز بود که به سیستم های سنسور و بازو مجهز می شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی