ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

ابرکامپیوتر شاین راه اندازی شد؛ بررسی تغییرات اقلیمی در میان معادن ذغال سنگ

در ایالت غربی وایومینگ (Wyoming) که به تنهایی بیش از 40 درصد ذغال سنگ آمریکا را تولید می کند، ابرکامپیوتری به نام «شاین» (Cheyenne) فعالیت خود را آغاز کرد تا به نبرد با تغییرات اقلیمی ...

در ایالت غربی وایومینگ (Wyoming) که به تنهایی بیش از 40 درصد ذغال سنگ آمریکا را تولید می کند، ابرکامپیوتری به نام «شاین» (Cheyenne) فعالیت خود را آغاز کرد تا به نبرد با تغییرات اقلیمی بپیوندد. این مغز 30 میلیون دلاری، رتبه بیستم را در بین کامپیوترهای فوق سریع دنیا در اختیار دارد و در حال حاضر روی چند پروژه از جمله پیش بینی الگوهای آب و هوایی برای چند ماه الی چند سال آینده کار می کند.

شاین با توسعه مدل های دقیق تر آب و هوا، می تواند تغییرات اقلیمی را به خوبی و بهتر از قبل پیش بینی نماید. «ریچ لفت» متخصص مرکز ملی تحقیقات جوی می گوید:

ما معتقدیم پیش بینی بهتر این وقایع مزایای فوق العاده ای را به همراه دارد و به نجات جان انسان ها، کاهش خسارات احتمالی، و تقویت کسب و کار کشاورزان و دیگر بخش های صنعتی می انجامد.

ابررایانه شاین در شهری به همین نام در ایالات وایومینگ واقع شده و از سوی صنایع وابسته به معادن ذغال سنگ و بنیادهای محیط زیست مورد حمایت می گیرد. این درحالیست که رکود صنعت ذغال سنگ تأثیر منفی زیادی روی بودجه ایالتی داشته است.

«مت مید» فرماندار این ایالت در تلاش است با قوانین نظارتی بر انتشار گازهای آلاینده که در دوره ریاست جمهوری اوباما اعمال شده و محدودیت های زیادی برای صنایع این ایالت به وجود آورده را لغو نماید، ضمن اینکه از پروژه شاین برای کمک به کسب و کار منطقه نیز حمایت می کند.

گفتنیست با توجه به سیاست های کنونی دولت، شاید در آینده نزدیک اجرای پروژه هایی همچون شاین در دیگر مناطق آمریکا ممکن نباشد، زیرا هزینه توسعه و ساخت این ابررایانه ها از سوی بنیاد ملی علوم تأمین می گردد، و ترامپ اعلام کرده یا بودجه آنها را کاهش خواهد داد، یا اینکه باید فعالیت های خود را به حوزه هایی غیر از محیط زیست و علوم طبیعی متوجه سازند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی