همه چیز درباره آیفون 13
دو شهروند داوطلب سفر به دورِ ماه چه مبلغی به اسپیس اکس پرداخت کرده اند؟

دو شهروند داوطلب سفر به دورِ ماه چه مبلغی به اسپیس اکس پرداخت کرده اند؟

در نخستین ساعات روز گذشته در دیجیاتو خواندید که ایلان ماسک مدیرعامل کمپانی اسپیس اکس می خواهد سال آینده دو شهروند داوطلب را در ازای مبلغی برای سفری یک هفته ای به فضا و دورِ سیاره ماه بفرستد.

نام و نشان و اطلاعات این دو نفر هنوز مسکوت باقی مانده، اما اگر برایتان سوال پیش آمده که چه مقدار هزینه به شرکت اسپیس اکس پرداخت کرده اند، ناسا و آژانس فضایی روسیه پاسخ سوالتان را می دهد؛ کمربندهایتان را ببنید!

«دنیل هوت» یکی از سخنگویان سازمان هوافضای ایالات متحده آمریکا می گوید: «گفتگو در مورد هزینه های پرتاب یک راکت به فضا، خصوصاً از نوع سرنشین دار بسیار پیچیده است. یقیناً نمی توان به عبارت ساده ی این انسان را به فضا پرتاب کن اکتفا کرد».

بدیهی است که فعالیت های اخترشناسی و مرتبط با هوافضا هزینه های بسیار هنگفتی دارد؛ خود فضاپیما، راکت پرتاب کننده، سوخت، نگهداری، امنیت، پشتیبانی شرایط اضطرار، مراقبت از سکو، آموزش، برج کنترل، حقوق کارمندان و هزاران فاکتور مهم دیگر رقم مربوطه را بالا و بالاتر می برند.

در حال حاضر هر سفر یک طرفه به ایستگاه بین المللی فضایی (ISS) به ازای هر صندلی حدود «۵۸ میلیون دلار» قیمت داشته و هزینه رفت و برگشت آن توسط آژانس فضایی روسیه نیز نفری «۸۱ میلیون دلار» خواهد بود.

اما همانطور که می دانید ISS در دورترین حالت در فاصله ۳۵۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد و طبق اعلام رسمی اسپیس اکس، سفر دو توریست مورد بحث با مسافتی معادل با ۴۸۰ الی ۶۵۰ هزار کیلومتر (با توجه به محل قرارگیری ماه) همراه خواهد بود.

بنابراین سازمان Space Adventures که وظیفه مدیریت برنامه های سفر توریست های آژانس فضایی روسیه را بر عهده دارد، مبلغ دریافتی تیم ایلان ماسک از دو توریست برنامه سال آینده را معادل با «۱۷۵ میلیون دلار» به ازای هر نفر تخمین می زند!

اگرچه این رقم در نگاه اول هنگفت و باورنکردنی به نظر می رسد، اما با توجه به شرایط و اسباب ذکر شده چندان هم دور از انتظار نیست؛ حال باید دید آیا اسپیس اکس مبلغ دریافتی دقیق این پرواز فضایی را رسماً اعلام خواهد کرد یا خیر.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato