ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری صدای سه بعدی نوکیا
تکنولوژی

فناوری OZO Audio؛ ضبط صدای سه بعدی برای موبایل ها و دوربین های دیجیتال

این روزها نام شرکت نوکیا در عرصه های مختلفی به گوش می رسد، از جمله واقعیت مجازی، نسل پنجم شبکه های مخابراتی، تولید موبایل های هوشمند و حالا صدای سه بعدی. تکنولوژی واقعیت مجازی تا امروز ...

این روزها نام شرکت نوکیا در عرصه های مختلفی به گوش می رسد، از جمله واقعیت مجازی، نسل پنجم شبکه های مخابراتی، تولید موبایل های هوشمند و حالا صدای سه بعدی.

تکنولوژی واقعیت مجازی تا امروز تمرکز اصلی خود را روی ایجاد تصاویر به صورت سه بعدی و ۳۶۰ درجه قرار داده است، اما واقعیت اینجاست که این تجربه نو بدون داشتن صداهای سه بعدی ناقص خواهد ماند. برای دستیابی به این هدف نیاز است تا همزمان با ثبت تصاویر، صدای محیط نیز به صورت سه بعدی و فراگیر ذخیره ضبط شوند. در اینجاست که نوکیا فناوری اختصاصی خود تحت عنوان «OZO Audio» را ارائه می دهد.

ضبط صدا نیاز به تجهیزات چندان پیشرفته ای ندارد، اما گرانترین و باکیفیت ترین میکروفن ها نیز صدا را به صورت یکنواخت و بدون بعد به ثبت می رسانند، در حالی که واقعیت صدا با بعد فضا و زمان درهم آمیخته است.

در حالت عادی برای ثبت صداها به صورت سه بعدی و ۳۶۰ درجه نیاز به تجهیزات پیشرفته و گرانقیمت است که به طور معمول قابلیت حمل چنان بالایی ندارند، اما فناوری OZO نوکیا این امکان را به موبایل های هوشمند و دوربین های دیجیتالی می دهد تا به راحتی به ضبط صدا به صورت ۳۶۰ درجه بپردازند.

نکته بسیار جذاب در خصوص فناوری اختصاصی شرکت فنلاندی این است که نیاز به هیچ سخت افزار مجزایی ندارد و تقریباً تمام موبایل های امروزی که حداقل دو میکروفن داشته باشند قادر به ثبت اصوات به صورت فضایی (spatial) یا همان فراگیر (Surround) هستند.

نوکیا معتقد است با سه میکروفن و بهره مندی از فناوری OZO Audio می توان به ثبت صدای ۳۶۰ درجه پرداخت و چهار میکروفن به معنی صدای سه بعدی کامل خواهد بود. در همین راستا شرکت فنلاندی با انتشار ویدیویی تفاوت بهره مندی یک موبایل رده بالا از این فناوری صوتی و بدون آن را به نمایش گذاشته است. برای درک بهتر تفاوت پیشنهاد می شود که صدای این ویدیو را با هدفون بشنوید.

نوکیا امیدوار است کمپانی های سازنده موبایل و دوربین های دیجیتال - برعکس فناوری دروبین OZO - روی خوشی به فناوری OZO Audio نشان دهند، به خصوص که افزودن پشتیبانی از این تکنولوژی هیچ تاثیری بر قیمت تمام شده محصولات نخواهد داشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • IT informer
    IT informer | ۱۴ اسفند ۱۳۹۵

    دمش گرم خداوکیلی

مطالب پیشنهادی