همه چیز درباره آیفون 13
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور: الکامپ بعدی در تیرماه 96 برگزار می شود

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور: الکامپ بعدی در تیرماه 96 برگزار می شود

نشست خبری نظام صنفی رایانه ای کشور امروز با حضور ناصر علی سعادت ریاست این سازمان و همچنین جمعی از اصحاب رسانه در دفتر اصلی آن واقع در خیابان خرمشهر تهران برگزار گردید. در جریان این نشست، آقای سعادت از انتقال زمان برگزاری نمایشگاه الکامپ از زمستان به تابستان خبر داد و همچنین پاسخگوی سوالات برخی از خبرنگاران بود.

در ادامه توجه شما را به بیانیه خبری این سازمان در رابطه با نشست یاد شده جلب می کنیم.

بیست و سومین نمایشگاه الکامپ ۳۰ تیر تا دو مرداد سال ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد. به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای کشور، ناصر علی سعادت رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با اعلام این خبر، گفت: پیرو مذاکرات انجام‌ شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، درخواست دیرینه صنف و صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در خصوص تغییر زمان برگزاری نمایشگاه سرانجام محقق شد و الکامپ سال آینده تابستان برگزار می‌شود.

او افزود: با اعمال تغییر در زمان برگزاری کل فضای نمایشگاه بالغ بر ۶۰ هزار مترمربع نیز به‌طور کامل به الکامپ اختصاص خواهد یافت و به‌این‌ترتیب دومین خواسته صنف نیز برآورده شد.

سعادت با اشاره به مزیت‌ های تغییر زمان و افزایش فضای برگزاری الکامپ، خاطرنشان ساخت: برگزاری نمایشگاه در تابستان که مدارس تعطیل هستند، چالش ترافیک را برطرف می‌سازد. همین‌ طور آب‌ و هوای مساعد، امکان استفاده از پتانسیل‌ های فضای باز را مهیا می‌سازد. افزایش متراژ محدودیت‌ های ما برای اختصاص فضای بزرگ‌ تر به استارتاپها را رفع می‌ کند و برای الکامپ آینده می‌ توانیم فضای بیشتر با مشارکت تعداد بیشتری از استارتاپها داشته باشیم. بخش الکام گیمز هم در سال آینده می‌تواند در فضای بزرگ‌ تری برپا شود.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، به چالش‌های برگزاری نمایشگاه در نیمه اول سال اشاره کرد و افزود: زمان کوتاهی تا برگزاری نمایشگاه در پیش داریم اما اگر به دنبال حل این مسئله هستیم یک بار برای همیشه باید سختی تحمل شود تا به روال عادی تبدیل شود.

لزوم کسب مجوز کسب‌ و کارهای اینترنتی از سازمان

سعادت در ادامه نشست به فعالیت کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک در فضای مجازی و مرجع صدور مجوز آن‌ها اشاره کرد و گفت: در قانون نظام صنفی ماده ۸۷ آمده، آیین‌ نامه‌ ای برای فعالیت کسب‌ و کارهای فضای مجازی تهیه شود. همچنین در ماده دو ذکرشده، این قانون شامل اصنافی که دارای قانون خاص هستند، نمی‌ شود. بنابراین طبق قانون مصوب مجلس، سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای کشور عهده‌دار فعالیت‌هایی است که در صنعت ICT حضور دارند و این اصناف مجوز فعالیت‌هایشان را باید از سازمان بگیرند.

سعادت همین‌طور در پاسخ به این سوال که چه فعالیتی مربوط به سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای و ICT می‌ شود؟! تشریح کرد: تجارتی که به‌صورت سنتی فعال است و از صنعت ICT به‌عنوان ابزار توسعه و به‌روزرسانی کسب‌ و کارش استفاده می‌ کند، مرتبط با سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای نیست و باید تحت پوشش اتحادیه مربوط به خود کار کند. اما پدیده‌ ها و کسب‌ و کارهایی امروز ظاهر شدند که با بهره‌ مندی از تکنولوژی و فضای مجازی تجارت جدیدی را راه‌اندازی کرده‌اند؛ این‌ ها اگر سایت یا اپلیکیشن ­شان دچار اختلال شود، ورشکست می‌ شوند. این گروه کاملا با حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مرتبط بوده و باید از سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای کشور مجوز بگیرند.

او با تاکید بر اینکه برای هر کسب‌ و کار جدید و نوآورانه‌ ای نمی‌توان اتحادیه ایجاد کرد، افزود: امروز موضوع حمل‌ و نقل مطرح است و در آینده ممکن است کسب‌ و کارهای دیگری این وضعیت را پیدا کنند، فرصت سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای برای گذراندن این شرایط و دریافت مجوزها مناسب است تا در یک اقدام کارشناسی وضعیت مسائلی از این‌ دست مشخص شود.

رئیس سازمان صنفی رایانه‌ ای خاطرنشان کرد: یکی از مدارکی که معمولا برای گرفتن مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مورد نیاز است، مجوز سازمان نصر است. بنابراین هر کس در صنعت ICT فعالیت می‌ کند، پیش از اینکه حوزه تخصصی خود را مشخص کند، باید از سازمان نصر استان مربوط خود مجوز فعالیت بگیرد.

سعادت با اشاره به جلسات برگزارشده با شورای عالی فضای مجازی درباره کسب‌ و کار تجارت الکترونیک بیان کرد: دولت بخش خصوصی و شورای عالی فضای مجازی اقداماتی را در جهت تسهیل فعالیت‌های تجارت الکترونیک انجام می‌دهند. همچنین ساماندهی فعالیت‌های تجاری و تولید مجاز در صنعت رایانه به ما مربوط است و در بدنه سازمان نصر بیش از ۱۳۰۰۰ عضو وجود دارد و مردم نیز باید دقت کنند که به کسب‌ و کارهای غیر مجاز مراجعه نکنند.

او در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص ادغام نمایشگاه‌های الکامپ و تلکام نیز توضیح داد: صورت‌ جلسه‌ای با حضور سازمان و شرکت سهامی نمایشگاه‌ ها و نمایندگان وزارت ICT و مجری تلکام تهیه‌ شده و همه موافق هستند، این دو نمایشگاه کنار هم قرار گیرند. مقرر است این اتفاق برای سال ۱۳۹۷ بیفتد البته با توجه به برگزاری الکامپ در تابستان ۱۳۹۶ اگر مجری تلکام بتواند این نمایشگاه را زودتر برگزار کند نیز برای آن هماهنگی ایجاد خواهد شد.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای همچنین با اشاره به انتخابات نظام صنفی رایانه‌ای در سطح استان‌ها در اواخر پاییز سال آینده گفت: یکی از برنامه‌های سازمان به‌روز کردن آیین‌نامه مصوبه هیات وزیران بعد از ۱۲ سال است تا صنف رایانه‌ای چارچوب‌های قانونی خود را به‌روز کند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato