ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

حذف پارکبان از خیابان های شهر؛ سرآغاز درگیری های تازه

در خبری که روز گذشته به شکل گسترده در فضای مجازی منتشر شد، رئیس پلیس تهران از غیر رسمی بودن شغلی تحت عنوان پارک بانی در این شهر خبر داده است؛ طبق گفته ایشان در ...

تیم خودرو
نوشته شده توسط تیم خودرو | ۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰

در خبری که روز گذشته به شکل گسترده در فضای مجازی منتشر شد، رئیس پلیس تهران از غیر رسمی بودن شغلی تحت عنوان پارک بانی در این شهر خبر داده است؛ طبق گفته ایشان در پی نصب نسل تازه پارکومتر ها عملا نیازی به افراد پارکبان نخواهد بود و قرارداد فی مابین شهرداری و شرکت ناظر بر فعالیت های پارکبان های پایتخت نیز در حدود یک سال قبل از درجه اعتبار ساقط شده است.

با این وجود می توان از واکنش های شکل گرفته در فضای مجازی دریافت که برخلاف تصور، از این تصمیم پلیس استقبال چندانی صورت نگرفته چرا که عموم شهروندان معتقدند که پس از حدود یک دهه فعالیت پارکبان ها در سطح خیابان های پایتخت، حذف ایشان و شغل پارک بانی چندان ساده نخواهد بود.

در واقع مسئله مربوط به غیر قانونی بودن فعالیت پارک بان ها پیش از این نیز توسط پلیس اعلام شده بود اما شهروندانی که ناچار به پارک خودرو خود در گوشه و کنار خیابان ها هستند، از بیم وارد آمدن خسارت به وسیله نقلیه خود، مبلغ چند هزارتومانی مورد مطالبه پارکبان ها را با نارضایتی پرداخت می کنند و تا زمانی که راه حلی برای رفع این مشکل یافت نشود، نمی توان به حذف شغل پارکبانی امیدوار بود.

از طرف دیگر فارغ از نبود ساز و کار برخورد با پارک بان های غیر قانونی فعلی، مشکلات ناشی از تعداد ناکافی پارکومتر ها در خیابان های شهر و بیکاری گسترده افراد پارکبان نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

متاسفانه آمار دقیقی از تعداد پارکبان های فعلی تهران وجود ندارد اما آنطور که از شواهد امر بر می آید جمعیت ایشان به چند هزار نفر می رسد و حذف یکباره شغل و درآمد چنین افرادی قطعا زنجیره از آسیب های اجتماعی و اقتصادی را به دنبال خواهد داشت، به خصوص آنکه اصرار شهروندان بر حذف کردن پارکبان ها می تواند سرآغازی از مشکلات روحی و روانی، دعوا، درگیری های خیابانی و تبعات قانونی ناشی از آن باشد.

با این وجود کمی بعید به نظر می رسد که ساز و کار قابل قبولی برای حذف پارکبان ها و استفاده از افراد مشغول در این صنف در فعالیت اقتصادی دیگری وجود داشته باشد و با توجه به وضعیت فعلی مسئله ثبت سند خودروها در دفترخانه و مراکز تعویض پلاک، هیچ بعید نیست که در آینده نزدیک شاهد دو برابر شدن هزینه شهروندان ناشی از شارژ همزمان پارکومتر و پرداخت هزینه به پارکبان ها باشیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • محمد رضا
  محمد رضا | ۱۰ مرداد ۱۳۹۶

  هرجا می ری سریع می میان می گن چند ساعت اینجایی ساعتی۵هزار تومان الان اومده میگه دوساعت اینجا پارک کردی می گم اینجا جلود در خونه خودمه واقعا که

 • far had barahuee
  far had barahuee | ۹ مرداد ۱۳۹۶

  در شهر ما که تازه یکی دو ماهی میشه پارکبانها شروع به کار کردن ،

 • d.e A
  d.e A | ۹ مرداد ۱۳۹۶

  اكثر همين پاركبانا هم دوس ندارن زير آفتاب واسه چند هزار تومن بدو بدو كنن. مملكت كه كار نباشه اينطوري ميشه ديگه

 • ali
  ali | ۹ مرداد ۱۳۹۶

  مسخره ترین شغل تاریخ بشریت بود!

 • sia10
  sia10 | ۹ مرداد ۱۳۹۶

  خیلی کار خوبیه متاسفانه اکثرشون تبدیل به زورگیر شده بودن تا برقراری نظم .مثلا بین پراید و پژو و ماشین های لوکس فرق میذاشتن.من می دیدم این جای خوبه نگه داشته برای ماشین گرون ها و داره کلی فرمون بهش میده و حواسش به من نیتس رفتم گازش گرفتم با فاصله دور از رستوران و جایی که ماشینی پارک نبود و جای پارک زیاد بود پارک کردم وقتی برگشتم پول خواست! منم 50 تا تک تومنی بهش دادم دعوامون شد:)) گفتم به همون اندازه که فرق گذاشتی بین ماشین ها منم بهت پول میدم.یا یسری که بدتر روی قسمت غیر روزهای تعطیل برچسب زده بودن و روز جمعه پول زور میخواست و بهش گفتم که فک کردی من بچم!چسب زدی خودت!(البته این با روش برگشتم پول میدم دور زدم).بازم از اینا بدتر تو خیلی از مناطق پیرمردهای محلی و بازنشسته صندلی تو کوچه گذاشتن و بازم زور گیری میکنند!جایی که نه تابلو داره و نه حتی مجوزی برای دریافت پول(مثل اطراف هفت تیر).

مطالب پیشنهادی