همه چیز درباره آیفون 13
نتایج ارزیابی J.D POWER: پورشه، جنسیس و ب ام و جذاب ترین خودروسازان بازار آمریکا

نتایج ارزیابی J.D POWER: پورشه، جنسیس و ب ام و جذاب ترین خودروسازان بازار آمریکا

موسسه تحقیقاتی جی دی پاور هر ساله با ارزیابی های خود، به رده بندی خودروسازان در زمینه های مختلف می پردازد. APEAL یکی از این ارزیابی ها است که در آن میزان رضایت حدود ۷۰ هزار مالک خودروهای نو در ۹۰ روز اول مالکیت سنجیده می شود.

در این ارزیابی فاکتورهای گوناگونی در ده دسته متفاوت مورد بررسی قرار می گیرند که عبارتند از:

  1. نمای خارجی
  2. صندلی ها
  3. کابین
  4. دینامیک رانندگی
  5. جاداری و میزان فضا
  6. موتور و گیربکس
  7. میزان مصرف سوخت
  8. میزان دید و ایمنی
  9. سیستم های گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع (HVAC)
  10. سیستم صوتی، ارتباطات، سرگرمی و مسیریابی (ACEN)

به گفته جی دی پاور، ارزیابی APEAL در کل ارتباط عاطفی و میزان هیجانی را که مالکین با خودروهای خود تجربه می کنند، بررسی می نماید.

در ارزیابی APEAL امسال برندهای لوکس رده های بالایی را به خود اختصاص داده اند. بر این اساس برند آلمانی پورشه با کسب امتیاز ۸۸۴ از حداکثر ۱۰۰۰ امتیاز ممکن توانسته برای سیزدهمین سال متوالی در جایگاه نخست قرار بگیرد.

بعد از این کمپانی، برند تازه وارد جنسیس با ۸۶۹ امتیاز در رده دوم ایستاده که می تواند یک افتخار بزرگ برای هیوندای باشد.

رده های سوم تا پنجم هم به ترتیب به ب ام و با ۸۵۵، آئودی با ۸۵۴ و مرسدس بنز با ۸۵۱ امتیاز تعلق دارد. در رده های ششم تا دهم نیز به ترتیب لینکلن، کادیلاک، لکسس، جگوار و مینی ایستاده اند.

نکته حائز اهمیت اینکه در مقایسه با سال قبل میانگین امتیازها اندکی بهبود یافته که می تواند گویای افزایش کیفیت خودروها و رضایت بیشتر مالکین از خودروهای جدید باشد.

در ارزیابی APEAL امسال میانگین امتیاز برندهای لوکس ۸۴۵ و میانگین امتیاز برندهای غیر لوکس ۸۰۴ بدست آمده که به ترتیب یک و ده واحد نسبت بهه سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

نتایج ارزیابی APEAL 2017
نتایج ارزیابی APEAL 2016

مساله مهم دیگر اینکه اختلاف امتیاز ۴۱ واحدی بین برندهای لوکس و غیر لوکس کمترین میزان ثبت شده در کل ادوار ۲۲ ساله است که آن هم می تواند نشان دهنده بهبود کیفیت محصولات برندهای معمولی باشد.

سه مدل برتر در هر کلاس در ارزیابی APEAL 2017

آقای دیو سارجنت (Dave Sargent) نایب رئیس موسسه جی دی پاور در این باره گفته:

بسیاری از خودروسازان در ارایه آنچه که مشتریان از آنها تقاضا می کنند، مدام در حال بهبود هستند. صنعت خودرو در ساخت خودروهایی که مشتریان در سگمت های مختلف از آنها رضایت داشته باشند، بسیار خوب عمل می کند و تحقیق APEAL به دنبال شناسایی دلایل این موضوع است.

یکی از واضح ترین دلایل این است که برندهای غیر لوکس پیوسته قابلیت های امنیتی و تکنولوژی هایی را که پیش از این فقط در برندهای لوکس دیده می شدند، به محصولات خود اضافه می کنند.

صحبت های آقای سارجنت و نتایج ارزیابی APEAL به خوبی نشان می دهند که کیفیت خودروهای روز جهان پیوسته در حال بهتر شدن است.

حال سوالی که ممکن است برای بسیاری از مشتریان خودروهای ایرانی مطرح شود این است که آیا کیفیت محصولات داخلی نیز در مقایسه با سال های قبل ارتقا یافته؟ نظر شما در این باره چیست؟

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato