ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

افزایش قیمت خودرو
خودرو

مجوز رسمی افزایش قیمت خودرو باز هم صادر نشد

رئیس شورای رقابت روز گذشته در مصاحبه با خبرگزاری‌ها عنوان که دلایل خودروسازان، اعضای این شورا را برای افزایش قیمت قانع نکرده و به این ترتیب مجوز افزایش قیمت خودرو صادر نخواهد شد. طبق گفته‌های ...

رئیس شورای رقابت روز گذشته در مصاحبه با خبرگزاری‌ها عنوان که دلایل خودروسازان، اعضای این شورا را برای افزایش قیمت قانع نکرده و به این ترتیب مجوز افزایش قیمت خودرو صادر نخواهد شد.

طبق گفته‌های «رضا شیوا» مشکلات اخیر صنعت خودروسازی کشور از سوی مدیر عاملان خودروساز در جلسه روز دوشنبه شورای رقابت مطرح و بررسی شده است. در طی این جلسه همانطور که انتظار می رفت خودروسازان با توجه به افزایش قیمت مواد مورد استفاده در تولید و بالا رفتن نرخ ارز خواستار افزایش قیمت ها نهایی خودروها شدند.

رئیس شورای رقابت توضیح داد که با توجه به استعلام های لازمی که این شورا از بانک مرکزی دریافت کرده است، تغییر قیمت ها اثبات نشده و بدین ترتیب مجوز افزایش قیمت خودرو برای خودروسازان صادر نشد.افزایش قیمت خودرو

رضا شیوا در همین راستا عنوان کرد که یکی از موارد مهمی که خودروسازان ملزم به رعایت آن هستند توزیع خودرو به صورت عادلانه به نحوی است که محصول نهایی به دست مصرف کننده واقعی برسد که متاسفانه در طی چند هفته گذشته این مهم رعایت نشده و توضیحات خودروسازان نتوانسته است برخی از اعضای شورای رقابت را قانع کند. باید توجه داشت که هدف اصلی این که شورای رقابت برای خودروسازان در سال گذشته افزایش قیمت در نظر گرفت، افزایش 5 درصدی تولید و همچنین حذف حاشیه بازار بود.

شورای رقابت در مورد افزایش قیمت‌های حاشیه بازار مدعی است که این موضوع بیشتر به دستگاه‌های نظارت بر گران‌فروشی و ... مرتبط است و شورا در این رابطه مسئولیتی ندارد.

یکی از اعضای  ناظر مجلس اسلامی در شورای رقابت نیز ضمن تائید صحبت‌های رضا شیوا عنوان کرد که در جلسه روز گذشته این شورای مباحث مربوط به بازار خودرو، قیمت خودرو، مسایل و مشکلات خودروسازان، معضلات موجود در تولید و فروش خودرو مورد بررسی قرار گرفته که در نهایت مجوزی برای افزایش قیمت خودرو از سوی این شورا صادر نشد.

این عضو ناظر توضیح داد که خودروسازان مدعی اند بیش از 70 هزار خودرو در کارخانه‌های خودروسازی موجود است که از جمله دلایل عرضه نکردن آن‌ها در بازار نقص و کمبود قطعه است.

بر همین اساس قرار شده است شورای رقابت با کمک استعلامی که از بانک مرکزی در مورد تورم بخشی در 5 ماه نخست امسال در صنعت خودرو دریافت می کند مباحث مطرح شده در جلسه روز دوشنبه را مجددا بررسی و با کمک فرمولی خاص، در مورد افزایش قیمت خودرو تصمیم گیرد.

رضا شیوا در مورد فروش خودرو به خریداران و مصرف کنندگان واقعی معتقد است که فروش حال حاضر خودروسازان مخصوص دلالان و سرمایه‌گذاران است و در این میان چیزی عاید مصرف‌کننده واقعی نمی شود. رئیس شورای رقابت اضافه کرد که بهترین راه حل برای جلوگیری از تکرار مجدد شرایط حال حاضر، اجرای 3 شرط است: «اول آن که هر کد ملی تنها یکبار در سال بتواند خرید کند. دوم آن که شخص خریدار می بایست حتما سنی بیشتر از 18 داشته باشد و سوم آن که به خودروهای خریداری شده نیز  به مدت یک سال اجازه فروش داده نشود. نکته مهم در این میان این است که عادلانه‌ترین شرایط در اجرای پیش فروش خودروها فروش خودرو به مردم  از طریق قرعه‌کشی است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی