دردسر باگ جدید فایرفاکس برای کاربران ویندوز، لینوکس و macOS

دردسر باگ جدید فایرفاکس برای کاربران ویندوز، لینوکس و macOS

محققان امنیتی از شناسایی یک باگ در فایرفاکس خبر داده اند که به از کار افتادن این مرورگر در سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مک منجر می شود.

این باگ توسط Sabri Haddouche شناسایی شده که هفته قبل هم از آسیب پذیری آیفون در برابر یک کد وب خبر داده بود. باگ مذکور نه تنها باعث از کارافتادن مرورگر می شود، بلکه هنگ کردن سیستم های ویندوزی نیز از دیگر تبعات آن است که تنها با ریستارت سخت افزاری حل می شود.

خوشبختانه نسخه های اندروید و مرورگر فایرفاکس از این آسیب پذیری در امان مانده اند. Haddouche عملکرد باگ را بدین صورت شرح  داده است:

اسکریپت پس از تولید یک فایل Blob با نام فایل بیش از حد طولانی، مرتبا پیامی را به کاربر نشان داده و خواستار دانلود فایل می شود. بدین ترتیب سیلی از داده روانه کانال های IPC ( ارتباطات بین پردازشی) شده و با ایجاد اختلال بین پردازش های اصلی و خرد مرورگر، باعث از کار افتادن آن می شوند.

فایرفاکس

Blob فایل های گرافیکی و تصاویر، سندهای ذخیره شده در فرمت های دودویی و اسمبلی یا فایل های اجرایی هستند که در پایگاه داده ذخیره می شوند. ارتباطات بین پردازشی نیز مجموعه ای از روشها برای تبادل اطلاعات بین چندین پردازش خرد است که در یک یا چندین رایانه متصل و توسط یک شبکه اجرا می شوند.

Haddouche در حالی از وجود این آسیب پذیری خبر داده که کمپانی موزیلا چند روز قبل فایرفاکس ۶۲ را پس از رفع ۱۳ آسیب پذیری مهم منتشر کرد. این مرورگر با برخورداری از قابلیت های نظیر مسدودسازی خودکار ردیاب های تبلیغاتی، پیش بینی هوشمند صفحات مورد علاقه و پروتکل امنیتی TLS یا «امنیت لایه انتقال» در پی ارائه کارایی مطلوب و امنیت بالا به کاربران است اما در این مسیر رقیب قدری مثل کروم را در برابر خود می بیند که تنها چند سال از معرفی آن گذشته است.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.