ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

تکنولوژی هیبریدی برای قطارهای مسافربری؛ دستاورد بمباردیر برای شهرهای آینده

بمباردیر به دنبال ارائه نوع خاصی از قطارهای مسافربری هیبریدی جدید است که از باتری های لیتیوم یونی بهره می برند. این قطار که تلنت ۳ نام دارد از سیم های برق شهری برای حرکت ...

زهرا ملکی
نوشته شده توسط زهرا ملکی | ۴ مهر ۱۳۹۷ | ۱۸:۳۰

بمباردیر به دنبال ارائه نوع خاصی از قطارهای مسافربری هیبریدی جدید است که از باتری های لیتیوم یونی بهره می برند. این قطار که تلنت ۳ نام دارد از سیم های برق شهری برای حرکت در شهر و مسیرهای الکتریکی استفاده می کند. به علاوه این سیم ها در شارژ کردن باتری های قطار نیز نقش دارند.
استفاده از مدل الکتریکی قطارهای سبک شهری به طور فزاینده ای در سال های اخیر در اکثر شهرها دنیا افزایش یافته است. عمده علت استفاده روزافزون از این قطارها را می توان در توانایی آن ها برای حمل تعداد زیادی از مسافر و به حداقل رساندن آلودگی زیست محیطی و صوتی یافت. این دلایل به خصوص در سال های اخیر که جمعیت شهر ها افزایش یافته و سخت گیری ها نسبت به مقررات انتشار گازهای گلخانه ای بیشتر شده از اهمیت بالاتری برخوردار شده اند.

قطارهای سبک
البته مشکلی که قطارهای سبک شهری که از سیم های تیر برق برای حرکت استفاده می کنند دارند این است که در صورتی که قرار باشد مسیر حرکت آن ها توسعه پیدا کند و به مناطقی برود که تیرهای برق در دسترس نیست علاوه بر تعبیه ریل، تیرهای برق نیز باید تعبیه شوند.
پیش از این این مشکل به کمک لوکوموتیوهای دیزل الکتریکی حل میشد که البته مشکلاتی نظیر سر و صدا و آلودگی موتورهای سنتی احتراق داخلی را نیز به همراه خود داشتند.
با توجه به این اوصاف شرکت حمل و نقل بمباردیر، قصد دارد برای حل این مشکل از قطارهای سبک شهری که الکتریکی بوده و از باتری بهره مندند کمک بگیرد. در واقع ایده این قطارها پیاده سازی شده و قرار است در طی چندروز آینده در آلمان اجرا و تست شود.


Enak Ferlemann، یکی از مقامات بلندپایه آلمانی در حوزه حمل و نقل در این باره به خبرگزاری ها توضیح داده است که:

ما به دنبال آن هستیم که خطوط حمل و نقل قطارهای سبک شهری خود را گسترش دهیم و در همین راستا از قطارهای ریلی الکتریکی کمک خواهیم گرفت. این دسته از قطارهای میتواند در شهر از خطوط برقی برای جابجایی و شارژ باتری ها استفاده کنند. در زمان دسترسی به مسیرهای غیر الکتریکی و یا فقط به صورت جزئی الکتریکی نیز باتری ها وظیفه تامین انرژی قطار را به عهده خواهند داشت. توسعه این قطارها یک قدم بزرگ در صنعت حمل و تقل محسوب شده و یک نوآوری خاص است.

وزارت حمل و نقل آلمان در تلاش است که تا حد ممکن از موتورهای درونسوز دوری کرده و به سمت محافظت از محیط زیست حرکت کند.
بمباردیر تلنت ۳ یک قطار مسافری الکتریکی است که سیستم حرکتی آن هیبریدی بوده و کمی با مدل های رایج در این حوزه که نحوی کارکرد آن ها تقریباً مشابه بایکدیگر است متفاوت است.


همانطور که گفته شد در قطار هیبریدی تلنت ۳ به جای ترکیب موتور الکتریکی و موتور درونسوز که عموما در خودرو رخ می‌دهد از سیم های برق استفاده شده است. نحوی کار بدین صورت است که است که در مسیرهای درون شهری از سیم برق برای حرکت و شارژ باتری ها استفاده شده و در مدل فعلی در مسیرهای کوتاه غیر الکتریکی و یا فقط به صورت جزئی الکتریکی از باتری ها استفاده می شود.
نمونه اولیه تلنت ۳ از ۴ پکیج باتری کششی Bombardier Mitrac بهره میبرد که میتواند انرژی مورد نیاز برای جابجایی قطار را برای حدودا ۴۰ کیلومتر تامین کند. هرچند در نسخه فعلی مسافت قابل پیمایش به کمک باتری ها چندان بزرگ به نظر نمی رسد اما این فاصله برای تستی که قرار است در کشور آلمان بر روی قطار مذکور پیاده سازی شود کافی است.
بمباردیر قصد دارد در نسل بعدی این قطار مسافت قابل پیمایش به وسیله باتری ها را به حدودا ۱۰۰ کیلومتر افزایش دهد.
مایکل فهرر، رئیس بخش حمل و نقل کمپانی بمباردیر در این باره گفت:

این قطار جدید و باتری های آن، نماد خلاقیت بوده و نوآوری واقعی محسوب می شود. این قطار پاسخ بخش تکنولوژیکی بمباردیر به چالش هایی مانند آلودگی هوا، تغییرات آب و هوایی و کمبود منابع است. از آنجا که حدودا ۴۰ درصد از شبکه های راه آهن آلمان برق نیستند قطار هیبریدی ما می تواند یک گزینه جذاب برای حل مشکلات این خطوط راه آن باشد. این قطار نه تنها از لحاظ زیست محیطی منطقی و معقول بوده بلکه از لحاظ اقتصادی نیز به شدت نظر مشریان را جلب می کند.

مقامات دولتی شرکت راه آهن ملی آلمان، دویچه بان، در یک برنامه آزمایشی 12 ماهه نمونه های اولیه تلنت ۳ را در اوایل سال 2019 در منطقۀ Alb-Lake Constance کشور آلمان تست و بررسی خواهند کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • یحیی خالدی
    یحیی خالدی | ۴ مهر ۱۳۹۷

    Bombardier
    بمباردیر نوشته میشه و بمباردیه خونده میشه

مطالب پیشنهادی