ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اتصال مغز
تکنولوژی

اتصال مغز سه انسان به یکدیگر برای اجرای بازی تتریس

قابلیت خواندن ذهن دیگران یکی از دستمایه‌های فیلم ها و رمان های علمی تخیلی از ده ها سال قبل بوده اما بشر تاکنون به موفقیت چندانی در این زمینه دست پیدا نکرده است؛ حالا گروهی ...

یونس مرادی
نوشته شده توسط یونس مرادی | ۱۱ مهر ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۰

قابلیت خواندن ذهن دیگران یکی از دستمایه‌های فیلم ها و رمان های علمی تخیلی از ده ها سال قبل بوده اما بشر تاکنون به موفقیت چندانی در این زمینه دست پیدا نکرده است؛ حالا گروهی از متخصصان علوم اعصاب ابزاری را توسعه داده اند که یک گام ما را به این هدف نزدیکتر می سازد.

این تیم تحقیقاتی با استفاده از سیستمی خاص مغز سه نفر را به یکدیگر متصل کرده و به آنها اجازه داده اند بدون مشاهده هم یا حتی بیان یک کلمه، با یکدیگر ارتباط برقرار سازند.

در این سیستم که BrainNet نام دارد، در واقع دو فناوری الکترو‌آنسفالوگرام (دستگاه برق نگاری مغز) و تحریک مغناطیسی مغز با یکدیگر ترکیب شده اند که به داوطلبان امکان ارسال سیگنال های مغزی به طور پسیو یا غیرفعال را داده است. محققان برای آزمایش کارایی این سیستم از شرکت کنندگان خواسته اند بازی تتریس یا همان خانه سازی را به صورت اشتراکی با هم انجام دهند. اتصال مغز

نحوه کار با سیستم BrainNet علی رغم پیچیدگی فنی آن ساده بوده است. یک نفر از سه کیس آزمایشی وظیفه کنترل بلاک های ورودی تتریس را برعهده داشته و دو نفر دیگر نیز مسئول هدایت وی در چگونگی چرخش بلاک و حرکت آن به سمت مکان مناسب در صفحه بازی بوده اند. این دو نفر برای هدایت کنترل کننده از دو چراغ چشمک زن در کنار صفحه بازی بهره برده اند.

سیستم مذکور با رله سیگنال مغزی این دو نفر از طریق کلاه مخصوص به کنترل کننده اجازه می دهد که بدون مشاهده چراغ های چشمک زن، آنها را حس کند.

محققان پس از انجام این آزمایش روی ۱۵ داوطلب در ۵ گروه سه نفری میزان صحت سیستم را ۸۱ درصد اعلام کرده اند که قابل توجه به نظر می رسد. برنامه بعدی این تیم توسعه بیشتر سیستم برای انتقال داده های بیشتر بین افراد است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی