ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بدافزار اندرویدی MobSTSPY
تکنولوژی

انتشار گسترده بدافزار اندرویدی MobSTSPY در ۱۹۶ کشور دنیا از طریق پلی استور

نوع جدیدی از یک بدافزار اندرویدی با قابلیت سرقت اطلاعات کاربران (شامل موقعیت مکانی، لاگ های ارتباطی و دیتای مربوط به اکانت ها) کشف شده که تاکنون توسط دست کم صد هزار کاربر پلی استور ...

Maryam Mousavi
نوشته شده توسط Maryam Mousavi | ۱۶ دی ۱۳۹۷ | ۱۷:۱۵

نوع جدیدی از یک بدافزار اندرویدی با قابلیت سرقت اطلاعات کاربران (شامل موقعیت مکانی، لاگ های ارتباطی و دیتای مربوط به اکانت ها) کشف شده که تاکنون توسط دست کم صد هزار کاربر پلی استور در سراسر دنیا دانلود شده است. بدافزار اندرویدی MobSTSPY طبق گزارش موسسه Trend Micro از طریق چندین اپلیکیشن تازه بارگذاری شده در پلی استور گوگل توزیع شده است.

طبق گزارش مذکور این اپلیکیشن ها در گروه های مختلفی نظیر بازی ها (از جمله نسخه مخربی از Flappy Bird) و همچنین اپلیکیشن های عمومی تری شامل چراغ قوه و برخی شبیه سازها جای میگیرند.

کارشناسان اعلام کرده اند که این اپ ها در وهله نخست بدون کدهای مخرب فعال روی پلی استور بارگذاری شده اند و در ادامه زیرساخت های لازم برای انجام حملات به آنها اضافه گردیده. این اتفاق نیز غالبا چندین ماه پس از بارگذاری و بعد از آن رخ می داده که شمار زیادی از کاربران برنامه را دانلود کرده اند.

بدافزار اندرویدی MobSTSPY

به گفته باراک میستری استراتژیست امنیتی شرکت Trend Micro، گوگل معمولا تدابیر سخت گیرانه ای را برای بررسی امینتی اپلیکیشن های جدید در نظر می گیرد اما از آنجا که آپدیت ها به مرور زمان ارائه می شوند و اپلیکیشن ها در بدو بارگذاری حاوی کدهای مخرب نبوده اند سطح بررسی های امنیتی بعدی برای آنها کاهش می یابد.

زمانی که یک اپلیکیشن اعتبار و اطمینان لازم را از سوی کاربران دریافت کرد و از نظر توزیع به سطح مطلوبی رسید، توسعه دهنده آن آپدیتی را برایش منتشر می کند که می تواند حاوی کدهای مخرب بدافزار اندرویدی MobSTSPY باشد.

بعد از نصب برنامه های مخرب، MobSTSPY به دنبال ارتباط شبکه دستگاه می گردد و در ادامه به سرور کنترل و فرماندهی متصل می شود و اطلاعات دستگاه شامل کشور محل ثبت و نام تولید کننده گوشی را جمع آوری می کند.

بسته به فرامینی که از سوی مهاجمان صادر می شو فعالیت های مخرب زیادی از طریق این اپ های آلوده قابل انجام خواهد بود که از سرقت پیام های کوتاه، فهرست تماس ها و طیف وسیع فایل ها گرفته تا فایل های صوتی ضبط شده و دیتای واتس اپ را شامل میشود.

بدافزار اندرویدی MobSTSPY علاوه بر سرقت مستقیم فایل ها از دستگاه های تضعیف شده، میتواند اطلاعات اضافی دیگری را هم از طریق حملات فیشینگ به سرقت ببرد. این بدافزار قادر است پیام های پاپ آپ ساختگی را از وبسایت های محبوبی نظیر فیسبوک و گوگل نمایش دهد و از کاربر بخواهد که به حساب کاربری اش لاگین کند. در ادامه این پیام به کاربر داده می شود که عملیات لاگین موفق نبوده و پیام پاپ اپ از روی صفحه حذف می شود با این حال اما اطلاعات کلیدی کاربر سرقت شده اند.

در نهایت حجم عظیمی از اطلاعات کاربران از سوی هکرها به سرقت می رود و حریم خصوصی آنها به واسطه حملاتی که بعدا رخ میدهد در خطر قرار می گیرد.

طبق اعلام پژوهشگران این بدافزار به صورت گسترده در اقسی نقاط دنیا توزیع شده و قربانیان آن در ۱۹۶ کشور دنیا حضور دارند که از ایالات متحده آمریکا گرفته تا اروپا و خاورمیانه را شامل می شود.

گفتنی است کلیه اپ های مخرب که اسامی شان در ادامه آمده است از پلی استور گوگل حذف شده اند:

  • Flappy Birr Dog
  • Flappy Bird
  • FlashLight
  • HZPermis Pro Arabe
  • Win7imulatorand Win7Launcher
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی