ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

چیپ های Arm
تکنولوژی

گامی دیگر در ادغام iOS و macOS؛ عرضه مک بوک های مجهز به چیپ های Arm

مقامات اینتل و جمعی از توسعه دهندگان به نشریه Axios خبر داده اند که اپل در حال آماده شدن برای ارائه مک بوک های مبتنی بر چیپ های ARM است و سال آینده آنها را به ...

مقامات اینتل و جمعی از توسعه دهندگان به نشریه Axios خبر داده اند که اپل در حال آماده شدن برای ارائه مک بوک های مبتنی بر چیپ های ARM است و سال آینده آنها را به بازار عرضه خواهد کرد. این گزارش در حالی منتشر می شود که بلومبرگ چهارشنبه هفته گذشته خبر داد اپل می خواهد اپ های iOS و macOS را تا سال ۲۰۲۱ با هم ترکیب کند.

البته همانطور که می دانید سال هاست که گفته می شود اپل قصد دارد لپ تاپ های مک بوک خود را به پردازنده های Arm مجهز نماید. با این حال اما تا پیش از این، چیپ های Arm فاقد کارایی لازم برای اجرای تمامی اپلیکیشن های دسکتاپی بودند.

گزاراشی که هفته گذشته توسط بلومبرگ منتشر شد تصریح می کند سیستم های مک مبتنی بر چیپ های Arm احتمالا تا سال ۲۰۲۰ از راه می رسند و حالا گزارش Axios این خبر را به نقل از مقامات اینتل و جمعی از توسعه دهندگان تایید می کند.

سیستم مک با چیپ های Arm

اپل با ارائه آیپد پرو در سال ۲۰۱۵ نشان داد که چیپ های Arm آن حالا میتوانند اپلیکیشن هایی در سطح PC را مدیریت کنند و از آن زمان تاکنون چیپ های اپل مرتبا قدرتمندتر شدند و هر نسل از آنها نسبت به چیپ های اینتل پیشرفت های بیشتری را تجربه کرد.

از آنجایی که شرکت کالیفرنیایی همواره ترجیح می داده که کنترل بیشتری روی قطعات کلیدی محصولاتش داشته باشد (البته در مواردی که امکانش فراهم بوده) کاملا عقلانی است که این شرکت مک بوک های آینده خود را به همان چیپ های به روز شده ای مجهز کند که دستگاه های مبتنی بر iOS در خود دارند.

اما آخرین قطعه از این پازل انتقال برنامه های اکس ۸۶ در macOS به معماری Arm است. طبق گزارش بلومبرگ اپل هم اکنون روی پروژه ای به نام Marzipan کار می کند که به توسعه دهندگان امکان خواهد داد اپ های خود را بار دیگر کدنویسی کرده و آنها را برای اجرا روی دستگاه های مبتنی بر iOS و کامپیوترهای macOS آماده سازی کند. بلومبرگ مدعی شده که اپل نخستین نسخه از کیت نرم افزاری مورد نیاز برای این کار را در کنفرانس سالانه توسعه دهندگان خود منتشر خواهد کرد.

در مرحله نخست اپل صرفا اجازه پورت کردن اپ های آیپد به مک را خواهد داد چراکه این اپ ها از نظر کارایی و تجربه کاربری قرابت بیشتری به اپ های macOS دارند. نکته دیگر آنکه در آغاز توسعه دهندگان باید دو نسخه مختلف از اپ های خود بسازند که هر کدام نیز رابط کاربری بهینه سازی شده ای برای هرکدام از پلتفرمهای مورد استفاده شان خواهند داشت اما کد اصلی هر دوی آنها یکی خواهد بود.

طبق پیش بینی های صورت گرفته کیت نرم افزاری Marzipan در سال ۲۰۲۰ این امکان را به توسعه دهندگان خواهد داد تا اپ های آیفون خود را هم به مک ها پورت کنند و از آنجایی که پورت کردن اپ هایی که برای نمایشگرهای کوچک آیفون طراحی شده اند کاری چالش برانگیز است فرایند انتقال آنها کمی بیشتر از حد انتظار طول کشیده است.

تا سال ۲۰۲۱ نیز توسعه دهندگان اپ های شخص ثالث می توانند یک اپلیکیش واحد برای استفاده روی دستگاه های مبتنی بر iOS و کامپیوترهای مک بسازند و نکته قابل توجه در این باره آنکه این اپ ها روی هرکدام ازپلتفرم های مذکور رابط کاربری متفاوتی را به نمایش خواهند گذاشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی