ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

عرضه عمومی سهام اوبر
تکنولوژی

خسروشاهی به وعده اش عمل کرد؛ عرضه عمومی سهام اوبر به بازار بورس آمریکا

یک سال و نیم پیش که دارا خسروشاهی سکان هدایت اوبر را در دست گرفت نزدیک ترین هدف خود را عرضه عمومی سهام اوبر تا سال ۲۰۱۹ اعلام کرد. حالا او به وعده اش عمل ...

Maryam Mousavi
نوشته شده توسط Maryam Mousavi | ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۱:۳۰

یک سال و نیم پیش که دارا خسروشاهی سکان هدایت اوبر را در دست گرفت نزدیک ترین هدف خود را عرضه عمومی سهام اوبر تا سال ۲۰۱۹ اعلام کرد. حالا او به وعده اش عمل کرده است.

در یکی از قابل پیش بینی ترین اتفاقات مربوط به بازار بورس آمریکا، این شرکت اشتراک گذاری ماشین روز گذشته هر سهم خود را با قیمت ۴۲ دلار به صورت عمومی عرضه کرد که البته این رقم پایین تر از مبلغ ۴۵ دلار در نظر گرفته شده برای آن پیش از عرضه بود.

در طول نخستین روز از عرضه عمومی سهام اوبر اتفاقات چندان مثبتی برای کمپانی تحت مدیریت خسروشاهی نیافتد و ارزش سهام آن از ۴۴.۷۴ دلار در ابتدای روز به رقم ۴۱.۵۷ دلار در انتهای روز رسید که افتی ۷.۶ درصدی داشت.

دارا خسروشاهی

در زمان بسته شدن بورس آمریکا، ارزش اوبر با افزایش ۸.۱ میلیارد دلاری به رقم ۷۶.۵ میلیارد دلار رسید. این ارقام گرچه در نگاه نخست شگفت انگیز به نظر می رسند اما به مراتب پایین تر از انتظارات اولیه یعنی رقم ۱۲۰ میلیارد دلار هستند و تفاوت چندانی با ارزش ۷۶ میلیارد دلاری اوبر در زمان خصوصی بودنش ندارند. اما آنطور که در اسناد ارائه شده به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ذکر شده بود قیمت پیش بینی شده اوبر برای هر سهم برابر با ۴۴ تا ۵۰ دلار بود.

گفته می شود مسائل متعددی اوبر را بر آن داشته که پیش بینی قیمتی تا این اندازه محافظه کارانه ارائه کند. لیفت که شرکت رقیب اوبر محسوب می شود از اوایل امسال که سهامش را به شکل عمومی در آورد با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند. در روز سه شنبه هفته گذشته لیفت گزارش مالی سه ماهه نخست سال مالی تازه خود را منتشر کرد که نتایجی بدتر از حد انتظار را نشان می داد و براساس آن اوضاع این شرکت بعد ار عرضه عمومی سهامش ابدا تغییری نداشته و چه بسا وخیم تر شده است.

عرضه عمومی سهام اوبر
اعتراض رانندگان اوبر

اما عرضه دیرهنگام سهام اوبر به بازار بورس به اعتراضات در صنعت اشتراک گذاری ماشین دامن زد و توجه ناخواسته عموم را به اقدامات داخلی این شرکت در عرصه کسب و کار معطوف کرد. رانندگان اوبر اعتراضاتی سراسری را برای درخواست حقوق بالاتر و شرایط کاری بهتر به راه انداختند که تصاویر مربوط به این اعتراضات در نشریات مختلف دنیا بازتاب یافت.

این شرکت اخیرا توافقی را با جمعیت ۶۰۰ هزار نفری از رانندگانش در آمریکا داشت که خواهان فعالیت برای اوبر به عنوان کارمند بودند نه پیمانکار مستقل. شرح توافق اوبر با این راننده ها هم در اسناد مربوط به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا قابل مشاهده بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی