آمریکا هواوی را به فهرست سیاه خود اضافه کرد

آمریکا هواوی را به فهرست سیاه خود اضافه کرد

وزارت بازرگانی آمریکا روز چهارشنبه این هفته اعلام کرد که هواوی و ۷۰ شرکت وابسته به آن را به لیست سیاه خود موسوم به «فهرست موجودیت» اضافه می کند؛ اقدامی که مانع از فروش قطعات توسط شرکت های آمریکایی به هواوی می شود و تنها در صورت صدور مجوز از سوی دولت آمریکا اینگونه مراودات را امکان پذیر خواهد کرد.

مقامات آمریکایی در مصاحبه با رویترز گفته اند این تصمیم فروش برخی محصولات هواوی که حالا بزرگ ترین سازنده تجهیزات مخابراتی در دنیا محسوب می شود را بسیار سخت (اگر نگوییم غیرممکن) خواهد کرد و علت نیز وابستگی شرکت مورد بحث به تامین کنندگان آمریکایی است.

براساس این تصمیم که طی روزهای آتی اجرایی می شود هواوی برای خرید تکنولوژی های آمریکایی نیاز به دریافت مجوز از دولت این کشور دارد.

ویلبر راس
ویلبر راس

ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا در بیانیه ای اظهار داشت که دونالد ترامپ شخصات از این تصمیم حمایت کرده و براساس آن استفاده از تکنولوژیهای آمریکایی توسط شرکت های خارجی به نحوی که امنیت ملی آمریکا یا منافع خارجی این کشور را تضعیف کند ممنوع خواهد بود.

این اقدام بعد از آن صورت می گیرد که ترامپ لابی گری هایی با دیگر کشورهای هم پیمان خود انجام داد تا آنها را از خرید تجهیزات شبکه های ۵G هواوی منع کند. چند روز پیش هم با شدت گرفتن جنگ تجاری میان چین و آمریکا، ترامپ تعرفه های جدیدی روی کالاهای چینی وارداتی به خاک این کشور وضع کرد.

وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرده این تصمیم پس از انتشار اسنادی توسط وزارت دادگستری این کشور مبنی بر دور زدن تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران توسط هواوی اتخاذ شده است.

هواوی

علیرغم این فشارها اما به نظر می رسد که اوضاع برای هواوی چندان هم بد نبوده؛ این شرکت در سه ماهه نخست امسال ۲۷ میلیارد دلار درآمد داشت و طبق اعلامش در این بازه ۵۹ میلیون دستگاه گوشی هوشمند را به اقصی نقاط دنیا صادر کرد.

در مارس ۲۰۱۶ وزارت بازرگانی آمریکا شرکت ZTE را هم به خاطر ادعاهایی مبنی بر صادرات اجناس آمریکایی به کشورهای تحت تحریم به این فهرست سیاه اضافه کرد.

این محدودیت ها باعث شد که دیگر شرکت های تامین کننده امکان فراهم کردن تجهیزات آمریکایی برای ZTE را نداشته باشند و عملا زنجیره تامین آن را متوقف کنند. اما تحریم ها موقتی بود و چندی بعد آمریکا با دریافت مبالغی به عنوان جریمه اجازه همکاری دوباره ZTE با شرکای آمریکاییش را صادر کرد.

در ماه آگست ترامپ مجددا لایحه ای را به امضا رساند و در آن دولت را از خرید تجهیزات هواوی و ZTE منع کرد.

نظرات ۱۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato