ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گربه عبوس
علمی

گربه عبوس اینترنت درگذشت

گربه عبوس اینترنت که به «Grumpy Cat» معروف بود درگذشت. این گربه عصبانی که میلیون ها تصویر و Meme از او در فضای مجازی منتشر شده بود، یکی از معروف ترین حیوانات در اینترنت محسوب ...

پویا حامدی
نوشته شده توسط پویا حامدی | ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۰

گربه عبوس اینترنت که به «Grumpy Cat» معروف بود درگذشت. این گربه عصبانی که میلیون ها تصویر و Meme از او در فضای مجازی منتشر شده بود، یکی از معروف ترین حیوانات در اینترنت محسوب می شد و علاوه بر چندین کتاب، در برنامه ها و فیلم های تلویزیونی نیز حضور یافته بود. اما ممکن است این گربه به حیاتش در یکی دیگر از حوزه های تکنولوژی ادامه دهد: هوش مصنوعی.

با جستجوی Grumpy Cat در گوگل با بیش از 118 میلیون نتیجه مواجه می شویم

معمولا محققان از تصاویر موجود در اینترنت در راستای تعلیم الگوریتم های هوش مصنوعی برای تشخیص چهره افراد و حیوانات یا حتی تولید چهره های جدید استفاده می کنند.

میلیون ها تصویر از این گربه عبوس در سطح اینترنت موجود است پس عجیب نخواهد بود اگر حداقل یک سیستم هوش مصنوعی از آنها استفاده کرده و یک گربه مجازی تولید کند.

گربه عبوس که نام اصلیش «Tardar Sauce» بود از نوعی کوتولگی مربوط به گربه سانان رنج می برد و همین مسئله عامل اصلی معروفیتش در فضای مجازی از سال 2012 شد؛ هنگامی که برادر صاحبش عکس های او را در Reddit پست کرد. کاربران طی زمانی کوتاه میلیون ها نسخه فوتوشاپ شده از او را در فضای مجازی منتشر کردند و پیج ردیتش در کمتر از 48 ساعت به بالای یک میلیون بازدید رسید. مدتی بعد هم ویدئویی از او در یوتیوب منتشر شد که میلیون ها نفر از آن بازدید کردند.

«Janelle Shane»، دانشمند و محقق در حال کار روی کتابی است که با طنز هوش مصنوعی را توضیح می دهد. او در این بین متوجه شد یک سیستم هوش مصنوعی در حال ساخت تعدادی گربه مجازیست که شباهت انکار ناپذیری به گربه عبوس دارند.

گربه عبوس
تعدادی از تصاویر این گربه که توسط StyleGAN تولید شدند

این سیستم که «StyleGAN» نام دارد توسط انویدیا توسعه یافته و اوایل امسال منتشر شد. محققان که این سیستم را از ابتدا برای طراحی چهره های جدید با استفاده از تصاویر مردم در فلیکر توسعه داده بودند، در ادامه تصمیم گرفتند قابلیت هایش در دیگر حوزه ها را نیز محک بزنند. این تیم از یک دیتابیس عکس های گربه استفاده کرد تا ببیند StyleGAN چه گربه هایی تولید می کند.

مدت زیادی طول نکشید که «Shane» متوجه شد بسیاری از این گربه ها به طرز مشکوکی شبیه گربه عبوس هستند. برخی عکس ها حتی حاوی تصاویری بودند که گویا نوشته تغییر شکل یافته Meme ها بود.

اگرچه مشخص نیس چه تعداد از تصاویر این پایگاه داده متعلق به گربه عبوس بودند اما بنظر می رسد این موجود دوست داشتنی تا مدت ها در سیستم های هوش مصنوعی به زندگی ادامه خواهد داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی