ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کارمندان استثنایی

۱۰ مشخصه کارمندان استثنایی که هر شرکتی به آنها نیاز دارد

وقت شناسی، دانش کافی، آگاهی از آداب اجتماعی و خیلی های دیگر در زمره مشخصه های یک کارمند خوب هستند. اما ویژگی های دیگری نیز در ایجاد یک محیط کاری مناسب و کسب و کار ...

وقت شناسی، دانش کافی، آگاهی از آداب اجتماعی و خیلی های دیگر در زمره مشخصه های یک کارمند خوب هستند. اما ویژگی های دیگری نیز در ایجاد یک محیط کاری مناسب و کسب و کار موفق دخیل هستند که صرفا در کارمندان خوب یافت نمی شوند و صرفا باید آنها را در یک کارمند استثنایی پیدا کرد. در ادامه این مطلب نگاهی می اندازیم به برخی خصوصیات کارمندان استثنایی.

۱- هیچوقت راضی نیستند. کارمندهای استثنایی باور دارند که همواره همه چیز می تواند بهتر باشد و حق با آنهاست. رشد در هیچ فردی متوقف نمی شود و وقتی حرف از بهبود شخصیتی می رسد هیچگاه نقطه ای به نام کمال وجود ندارد. بنابراین فرقی ندارد که امور مختلف تا چه حد خوب پیش می روند، در هر حال کارکنان استثنایی همیشه برای بهتر شدن تلاش می کنند بی آنکه تقدیر از خود را فراموش کنند.

کارمند استثنایی

۲- آسایش خود را به تاخیر می اندازند. هیچگاه از یک کارمند استثنایی این جمله را نمی شنوید: «این جزو وظایف من نیست». این افراد همواره خارج از چهارچوب وظایفی کار میکنند که برایشان تعریف شده. آنها نه تحت فشار کاری را انجام می دهند نه اینکه برای خود عنوان خاصی قائل می شوند و به جای آنکه اول از هرچیز به دنبال حق الزحمه باشند کار را جلو می برند و مطمئن هستند که در انتها از آنها قدررانی می شود و از این بابت نگرانی ندارند.

۳- اختلافات را تحمل می کنند. کارمند استثنایی هیچگاه به استقبال اختلاف و درگیری نمی رود با این حال از آن هم فرار نمی کند. چنین فردی می تواند ضمن مطرح کردن منطقی مواضعش آرامش خود را هم حفظ کند. یک کارمند استثنایی برای نایل شدن به اهداف بزرگتر می تواند در برابر حملات شخصی مقاومت کند و هیچگاه خودش از این تاکتیک استفاده نمی کند.

۴- تمرکز دارند. توصیه ای که همیشه به دانشجویان خلبانی می شود این است که هرگاه اوضاع رو به وخامت گذاشت فراموش نکنند که باید هواپیما را هدایت کنند. سوانح هوایی بیشتر در مواردی رخ داده که خلبانان تمام تمرکز خود را روی تشخیص مشکل به وجود آمده قرار داده اند و از هدایت هواپیما غافل شده اند. بنابراین کارمندان استثنایی همواره این اصل را به یاد دارند که باید هواپیما را هدایت کنند. حواس این افراد هیچگاه معطوف مشتریان دردسرساز، چالش های درون سازمانی یا مسائل حاشیه ای دیگر نمی شود. آنها میتوانند مسائل واقعی را از موضوعات حاشیه ای تمیز دهند و درنتیجه تمام تمرکزشان را روی مسائل اصلی بگذارند.

کارمندان استثنایی

۵- همیشه شجاع هستند. کارکنان خوب در زمانی که دیگران سکوت اختیار می کنند حرف هایشان را بر زبان می آورند و فرقی ندارد بخواهند پرسش دشواری مطرح کنند یا تصمیم یک مدیر را به چالش بکشند. با این حال این رفتار مصادف است با درک مشترک و زمان بندی مناسب. به بیان دیگر این افراد قبل از مطرح کردن نظراتشان همواره فکر میکنند و زمان مناسب را برای این کار انتخاب میکنند.

۶- نفس خود را کنترل می کنند. کارکنان استثنایی هم نفس اماره دارند و با وجود آنکه این نفس تا حدودی عامل حرکت و انگیزه بخششان است اما هیچگاه بیشتر از آنچه باید به نفس خود بها نمی دهند. آنها هر زمان که اشتباه کنند به آن اقرار می کنند و هرجا لازم باشد کارها را به روش فرد دیگر انجام می دهند (حال فرقی ندارد که آن روش بهتر باشد یا برای حفظ اتحاد تیم نیاز به این کار باشد).

۷- مشکلات را تشخیص می دهند و مسائل را حل می کنند. فرقی ندارد که مشکل یک میز کثیف باشد یا فرایندی ناکارامد که جریان مالی شرکت را تحت تاثیر قرار داده در هر صورت کارمندان استثنایی از مشکلات فرار نمی کنند و هیچگاه نمی گویند که «تا بوده همین بوده».

کارمندان استثنایی

۸- مسئولیت پذیرند. اگر مدیر هستید و تلاش دارید از گزارش سر هم بندی شده کارمندتان رمزگشایی کنید معمولا با این پاسخ آزاردهنده روبرو می شوید که «به من ارتباطی ندارد» یا «تقصیر من نیست». کارکنان استثنایی مسئولیت پذیرند. آنها خود را مالک و مسئول کار، تصمیمات و تمام نتایج آنها (اعم از خوب و بد) می دادند. آنها مشکلاتشان را مستقیما با مدیر در میان می گذارند به جای آنکه امید داشته باشند از دید مدیر پنهان بمانند.

۹- دوست داشتنی هستند. کارمندان استثنایی محبوب همکارانشان هستند. آنها مهارت های مدیریتی دارند (حتی اگر پست مدیریتی نداشته باشند) و این یعنی قابل اعتمادند و معرف خوبی برای یک برند به شمار می روند. مدیران نیز با خیال آسوده این افراد را برای ملاقات با مشتریان به ماموریت می فرستند بی آنکه نگران حرف ها یا کردارشان باشند.

۱۰- افراد سمی را خنثی می کنند. کنار آمدن با آدم های ناراحت بسیار دشوار و ناامیدکننده است اما کارمندان استثنایی تعاملاتشان با آدم های سمی را کنترل می کنند و همیشه حواسشان به احساساتشان هست. وقتی قرار باشد این کارمندان با افراد سمی روبرو شوند موقعیتی منطقی را ایجاد می کنند و با درک مناسب از احساساتشان اجازه نمی دهند که خشم یا ناامیدی بر آتش اختلافاتشان هیزم بریزد. آنها همچنین مواضع افراد ناراحت را در نظر می گیرند و می توانند نقطه نظر و راهکارهای مشترک با این افراد را پیدا کنند.

qz
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • Mj Kianiapp
  Mj Kianiapp | ۱۰ خرداد ۱۳۹۸

  خلاصه ی یه کارمند خوب : مطیع باشه و در هر زمینه ای برای شرکت سودآور
  حتی اگر این سودآوری به معنای از بین رفتن آسایش و روحیه ی کارمند باشه

  • emi_raz
   emi_raz | ۱۱ خرداد ۱۳۹۸

   اینی که شما گفتی خلاصه یک کارمند خوب از دید یک مدیر بد هست!

مطالب پیشنهادی