همه چیز درباره آیفون 13
آمریکا ماهواره‌ای به اندازه زمین فوتبال را مخفیانه به فضا فرستاد

آمریکا ماهواره‌ای به اندازه زمین فوتبال را مخفیانه به فضا فرستاد

اسپیس ایکس ماه گذشته سومین راکت فالکون هوی را با موفقیت از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا فرستاد. این پرتاب حامل ۲۴ ماهواره متعلق به ناسا، وزارت دفاع و نیروی هوایی آمریکا بود که ماهیت تعدادی از آنها به خاطر محرمانه بودن آشکار نشد، حالا اما ارتش ایالات متحده از آنها پرده برداشته است.

بنا بر اعلام آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی آمریکا (AFRL) پرتاب مذکور حامل ماهواره ای به نام DSX بوده که مساحت آن تقریبا به اندازه یک زمین فوتبال است و عنوان بزرگترین سازه بشری بدون سرنشین در فضا را از آن خود کرده است.

این ماهواره  ۱۷ روز پس از پرتاب با موفقیت در مدار مورد نظر قرار گرفته و آنتن های ۸۰ متری آن مستقر شده اند. گستردگی این آنتن ها امکان مخابره امواج رادیویی VLF را میسر می سازد.

ماهواره DSX در «بخش ماشین های فضایی» AFRL واقع در نیومکزیکو طراحی و تولید شده و از آن برای جمع آوری اطلاعات درباره تشعشعات کیهانی و تاثیرات آن بر فضاپیماها استفاده می شود. سرهنگ «اریک فلت»، مدیر واحد مذکور در این باره می گوید:

این ماهواره تحقیقات پیشرفته ای را درباره کمربندهای تابشی «وان آلن» و تاثیر آنها بر قطعات فضاپیماها انجام می دهد.

کمربند وان آلن به ناحیه هایی از مگنتوسفِر گفته می شود که ذرات پر انرژی بادهای خورشیدی در آنها به دام افتاده و کمربند نوسانی و متحرکی را تشکیل می دهند. ظاهرا این تحقیقات ماهواره DSX حداقل یکسال به طول خواهد انجامید.

به گفته محقق اصلی پروژه DSX به نام «جیمز مک کالا» نیروی هوایی ایالات متحده به استقرار ماهواره ها در این منطقه علاقمند است و این آزمایش هم به منظور بررسی بیشتر این مساله طراحی و اجرا شده است. سرهنگ فلت تاکید کرده AFRL نتایج این تحقیقات را از طریق وب سایت و شبکه های اجتماعی با عموم مردم به اشتراک خواهد گذاشت.

 

تماشا کنید: این هتل با شبیه‌ساز پرواز بوئینگ ۷۳۷ میهمانان را سرگرم می‌کند

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato