ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

jlr_infotainment
خودرو

هداپ دیسپلی سه بعدی؛ اختراع تازه جگوار لندرور

نمایشگر سر بالا یا سیستم هداپ دیسپلی (Head Up Display) در حال تبدیل شدن به یک استاندارد در خودروهای امروزی است. این نمایشگرها اطلاعات اولیه ای از قبیل سرعت حرکت و داده های مربوط به ...

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۱ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۹:۳۰

نمایشگر سر بالا یا سیستم هداپ دیسپلی (Head Up Display) در حال تبدیل شدن به یک استاندارد در خودروهای امروزی است. این نمایشگرها اطلاعات اولیه ای از قبیل سرعت حرکت و داده های مربوط به سیستم مسیریاب را روی صفحه ای اختصاصی یا شیشه جلو تابانده و راننده را از برداشتن چشم از مسیر بی نیاز می کنند.

Car-HUD

در حال حاضر سیستم های هداپ دیسپلی موجود، اطلاعات را به صورت دو بعدی نمایش می دهند. اما گروه جگوار لندرور (JLR) در نظر دارد با توسعه یک تکنولوژی جدید، سیستم هداپ دیسپلی را متحول کرده و اطلاعات لازم را به طور سه بعدی در اختیار راننده بگذارد. علاوه بر این، تکنولوژی بریتانیایی ها می تواند برای سرنشینان فیلم نیز پخش کند.

شاید بسیاری بر این باور باشند که استفاده از چنین سیستمی باعث حواس پرتی شده و خطراتی را ایجاد کند. ولی مهندسین JLR نظر دیگری داشته و معتقدند هداپ دیسپلی سه بعدی در واقع ضریب ایمنی را افزایش می دهد.

به گفته جگوار لندرور در شرایط بد جوی که دید راننده کاهش می یابد، سیستم هداپ دیسپلی سه بعدی خطرات پیش رو را بهتر به نمایش گذاشته و از بروز حوادث ناخواسته پیشگیری می کند. همچنین اطلاعات مربوط به سیستم مسیریاب و سایر پیام های ضروری طوری منعکس می شوند که گویی دقیقا روی سطح مسیر پیش روی راننده قرار دارند.

new-3d-head-up-display-86901_1

جگوار لندرور ادعا می کند تحقیقاتی که در آلمان انجام شده حکایت از آن دارند نمایشگرهای سه بعدی استریوسکوپی می توانند سبب بهبود زمان عکس العمل رانندگان شوند.

همانطور که اشاره کردیم، سیستم ابداعی جگوار لندرور توانایی سرگرم کردن سرنشینان را نیز دارد. این سیستم بدون نیاز به نمایشگرهای اختصاصی یا عینک های سه بعدی، با تکیه بر تکنولوژی دنبال کردن سر و چشم های بینندگان، تصاویر سه بعدی را در اختیار آنها می گذارد.

این فناوری در عصر اتومبیل های خودران بسیار مفید خواهد بود، چرا که تمامی سرنشینان قادر خواهند بود به طور همزمان محتوای دلخواه خود را تماشا کنند.

نمایشگر سه بعدی بخشی از برنامه "کابین هوشمند" (Smart Cabin) جگوار لندرور به شمار می رود. در این برنامه بر استفاده از آخرین تکنولوژی ها برای ارتقای ایمنی و راحتی سرنشینان تاکید شده است. با وجود قابلیت های پیشرفته هنوز مشخص نیست سیستم هداپ دیسپلی سه بعدی جگوار لندرور وارد فاز تولید می شود یا خیر.

به غیر از JLR شرکت بوش نیز به دنبال استفاده از نمایشگرهای سه بعدی در داخل کابین است. این شرکت آلمانی چندی پیش اعلام کرد که یک نمایشگر سه بعدی مخصوص برای استفاده در پشت فرمان خودروها توسعه داده است.

هداپ دیسپلی

شایان ذکر است جگوار لندرور اخیرا پروژه های تحقیقاتی زیادی را در زمینه تکنولوژی های داخل کابین آغاز کرده است. همین چندی پیش بود که این کمپانی از فناوری تشخیص شرایط روحی سرنشینان و فرمان گرم شونده پرده برداری نمود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی