تولد ده سالگی اندروید بدون شیرینی؛ سنت شکنی گوگل چه معنایی دارد؟

تولد ده سالگی اندروید بدون شیرینی؛ سنت شکنی گوگل چه معنایی دارد؟

همانطور که می دانید گوگل اندروید Q را در اقدامی بی سابقه، «اندروید ۱۰» نامگذاری کرد. سنت شکنی گوگل در نامگذاری نسخه جدید سیستم عامل اندروید حاوی چه پیامی است؟ استفاده نکردن از نام دسرها تصمیمی پیش پا افتاده است یا اینکه غول نرم افزاری با این کار خود را یک قدم به بالغ شدن نزدیک تر کرده است؟

«دسر تمام شد!»؛ تقریباً همه سایت های خبری از این تیتر و تیترهای مشابه برای خبر نامگذاری نسخه جدید سیستم عامل اندروید استفاده کردند.

تصمیم بی سابقه گوگل در ایجاد تغییر در شیوه نامگذاری اندروید، ما را یاد دوران نوجوانی می اندازد؛ در آن روزها با گرفتن تصمیمات غیرمنتظره و بزرگ قصد داشتیم این پیام را به دیگران برسانیم که دیگر بزرگ شده ایم. البته گرفتن این قبیل تصمیمات نتایجی اغلب غافلگیرکننده در پی داشت و به دلیل خام بودن و کمبود تجربه ما را با مشکلات عدیده مواجه می کرد.

سیاست های شغلی تبعیض آمیز

گوگل این روزها علیرغم پشت شر گذاشتن دوران بلوغ ظاهراً دوباره به مشکلات آن دوران گرفتار شده است. غول نرم افزاری هفته گذشته اندروید جدید را «اندروید ۱۰» نامگذاری کرد تا دیگر نام دسرهای خوشمزه را در انتهای اسم این سیستم عامل نبینیم.

تصمیم گوگل تعجب همگان را در پی داشت؛ چون تا پیش از اعلام رسمی گوگل، کاربران با اعتماد به نفس می گفتند نسخه جدید اندروید، Quince (میوه بِه) نام خواهد گرفت. حتی عده ای از کاربران پا را فراتر گذاشته و معتقد بودند اندروید جدید Queijadinha نامگذاری خواهد شد. این نام عجیب و غریب نوعی شیرینی نارگیلی بوده که در کشور پرتغال درست می شود.

گوگل اما در نهایت عدد ۱۰ را انتخاب کرد. به همین سادگی. عدد ۱۰ با اینکه دهمین سالگرد انتشار اندروید را جشن می گیرد ولی میهمانان را از یک دسر خوشمزه محروم و مراسم تولد ده سالگی اندروید را کمی سرد و بی روح کرد.

گوگل می گوید هنوز بسیاری از مردم دنیا نمی دانند مارشمالو چه معنایی دارد

گوگل برای کنار کنار گذاشتن اسامی دسرها دلایل مختلفی آورد؛ این شرکت گفت انتخاب نام دسرهای آمریکایی، با فرهنگ بسیاری از مردم جهان همخوانی ندارد. مثلاً در بسیاری از کشورها مردم هنوز نمی دانند «فرویو» (Froyo) نوعی دسر است که با ماست یخ زده درست می شود، یا «مارشمالو» (Marshmallow) فقط یک کلمه بامزه نیست و نوعی شیرینی نرم است.

هر چقدر بیشتر فکر می کنیم بیشتر به این نتیجه می رسیم که فرد یا افرادی در گوگل به این دلیل اسامی دسرها را کنار گذاشته اند تا نام اندروید جدید «رسمی تر» حس شود و دیگر حالتی «کودکانه» نداشته باشد. گوگل در گذشته هم از این دست اقدامات برای بالغ شدن انجام داده بود ولی اقدامات این کمپانی نتیجه عکس داشته اند.

اندروید 10

شعار «شیطان نباشید» را در نظر بگیرید؛ گوگل این شعار را برای منشور اخلاقی خود انتخاب کرده بود. اگر خاطرتان باشد سال گذشته میلادی گوگل این شعار را از منشور اخلاقی خود حذف کرد که جنجال زیادی به راه انداخت.

چند لحظه به این شعار توجه کنید؛ به نظر می رسد هیچ تفکری پشت آن نیست. انگار این شعار به جای پیشنهاد داده شدن توسط مهندسین باتجربه گوگل و پشت سر گذاشتن چندین روز جلسات تفکر و بحث، توسط چند نوجوان مدرسه ای هنگام زنگ تفریح ساخته شده باشد.

یکی از شعارهای گوگل جمع آوری تمام اطلاعات دنیا و ارائه آنها به صورت رایگان است. گوگل می گوید قصد دارد دنیا را به «مکانی بهتر» تبدیل کند. ولی اتفاقاتی که در گذشته برای این کمپانی پیش آمده ما را به شک می اندازد.

تصمیم گوگل به بالغ شدن ما را یاد درخواست تجدید نظر این شرکت از اتحادیه اروپا برای جریمه ۵ میلیارد دلاری و همچنین کارمندی که به دلیل لیبرال بودن از این شرکت اخراج شده بود می اندازد. شکایت از این کمپانی به دلیل تبعیض جنسیتی نمونه دیگری از تلاش های ناکام گوگل برای بالغ شدن است.

بالغ شدن همیشه پروسه ای شادی آور نیست. بعضی از تغییرات ترسناک هستند. در بعضی اوقات هم برای حل یک مشکل نمی دانید چه کار باید بکنید؛ فقط می خواهید صرفاً برای خالی نبودن عریضه کاری کرده باشید. ظاهرا گوگل هم در نامگذاری جدید به همین مشکل دچار شده است.

گوگل امسال ضیافت تولد اندروید را بدون کیک و شیرینی برگزار کرد. آیا می توان انتظار داشت سال آینده این شرکت این میهمانی را به همین طریق برگزار کند، یا اینکه غول نرم افزاری با دسری خوش مزه به استقبال کاربران خواهد آمد؟

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato