پاسخ جهرمی به توئیت ترامپ: ماهواره ناهید ۱ اینجاست و تحویل وزارت دفاع نشده است

پاسخ جهرمی به توئیت ترامپ: ماهواره ناهید ۱ اینجاست و تحویل وزارت دفاع نشده است

پنجشنبه ۲۹ اوت (۷ شهریور) برخی رسانه‌های خارجی اعلام کردند که پرتاب ماهواره ایرانی در مرکز فضایی امام خمینی سمنان ناموفق بوده و این ماهواره در سکوی پرتاب منفجر شده است. «دونالد ترامپ» نیز در توییتی با انتشار عکس‌هایی از این محل اعلام کرد که آمریکا نقشی در این موضوع نداشته و ابراز امیدواری کرد که مسئولان ایرانی به مشکلات فنی پیش‌آمده فائق آیند. اما امروز وزیر ارتباطات کشورمان برای جوابیه به این ادعاهای رسانه‌ای و توییت ترامپ، از خبرنگاران دعوت کرد تا به دیدن ماهواره ناهید ۱ واقع در پژوهشگاه فضایی بیایند و تاکید کرد که این ماهواره هنوز مورد آزمایش پرتاب قرار نگرفته است.

ماهواره ناهید ۱

«محمد جواد آذری جهرمی» ابتدا در توییتر خود خبر از حال خوب ماهواره ناهید ۱ داد و سپس با انتشار عکس سلفی از خودش و این ماهواره، با لحنی طعنه آمیز به رییس جمهوری آمریکا پیام «من و ماهواره ناهید همین الان، صبح بخیر دونالد ترامپ!» را مخابره کرد. او صبح امروز نیز خبرنگاران را برای اولین بار به بازدید از این ماهواره دعوت کرد.

ماهواره ناهید ۱

این بازدید با حضور وزیر ارتباطات و رییس سازمان فضایی کشور و تعدادی از خبرنگاران برگزار شد و جهرمی در حاشیه این بازدید گفت: «ماهواره ناهید اینجاست و هنوز برای پرتاب تحویل وزارت دفاع نشده است.»

جهرمی در پاسخ توییت ترامپ نیز به ماجرای انهدام پهپاد آمریکایی اشاره کرد و گفت: «اگر آقای ترامپ می گوید در انفجار این ماهواره از پایگاه فضایی سمنان نقشی نداشته اما بداند پس از تجاوز به حریم سرزمین ایران، نیروهای مسلح ما پهپاد آنها را سرنگون کردند.»

ماهواره ناهید ۱

جهرمی همچنین درباره ادعای ترامپ مبنی بر ناموفق بودن پرتاب ماهواره ناهید ۱ اعلام کرد «آقای ترامپ ادعا کرده بود ما دخل و تصرفی در انفجار سمنان نداشتیم. در این رابطه نه به‌عنوان وزیر ارتباطات بلکه به‌عنوان یک ایرانی علاقه‌مندم عرض کنم اگر تصویر باکیفیت دارند با انتشار تصویر لحظه اصابت پهپاد با راکت ایرانی، کروکی نقطه دقیق اصابت را به افکار عمومی جهان بگویند.»

او در مورد انفجار سکوی پرتاب ماهواره در مرکز فضایی امام خمینی سمنان نیز گفته است: «ما اطلاع دقیقی ازآنچه در سمنان اتفاق افتاده نداریم و بهتر است در این زمینه دوستان ما در وزارت دفاع توضیح دهند. اما آنچه به ما مربوط است ماهواره ناهید اینجاست و در رابطه با آزمایش در مدار قرار دادن این ماهواره هیچ اتفاقی نیفتاده است. ماهوراه ناهید مراحل انتهایی تحویل آن در حال انجام است.»

آذری جهرمی در ادامه درباره ویژگی‌های ماهواره ناهید گفت:

«ماهواره ناهید یک ماهواره مخابراتی است که در باند UHF و KU امکان ارتباطات مخابراتی را در مدار ۲۵۰ کیلومتری با مدت مأموریت ۲.۵ ماه فراهم می‌کند. دوربینی روی این ماهواره تعبیه‌شده، البته مأموریت اصلی آن تصویربرداری نیست اما امکان ارسال تصاویر را هم خواهد داشت. تکنولوژی که با پرتاب این ماهواره برای اولین بار در ایران و در ماهواره‌های ایرانی مورداستفاده قرار می‌گیرد امکان باز شدن سلول‌های خورشیدی پس از قرارگیری در مدار است.»

تیرماه سال جاری محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به خبرگزاری رویترز گفته بود که تهران قصد دارد در سال جاری سه ماهواره را در مدار قرار دهد. ماهواره‌هایی که برای کاوش، کسب‌اطلاعات و همچنین ارتباطات هستند.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato