کشف تصادفی روش احتمالی برای معکوس کردن پیری

کشف تصادفی روش احتمالی برای معکوس کردن پیری

در یک تحقیق جدید، پژوهشگران احتمالاً به طور اتفاقی روشی برای برعکس کردن فرایند پیری یافته اند.

در یک پژوهش تعدادی داوطلب برای مدت یک سال ترکیبی از داروهای مشخص را دریافت کردند. بر اساس یافته های محققان، سیستم ایمنی و نیز بخش هایی از ژنوم ها که نشان دهنده ساعت اپی ژنتیک هستند بهبود یافتند. ساعت اپی ژنتیک سن زیستی بدن و سرعت پیری را مشخص می کند. به عبارت دیگر مشخص شد که این افراد به طور متوسط ۲.۵ سال از سن بیولوژیکی خود جوان تر شدند. این در حالی بود که با گذر این مدت زمان انتظار چنین اتفاقی نمی رفت. «استیو هورواث» از دانشگاه کالیفرنیا که از محققان این پژوهش بوده از شگفت زدگی خود می گوید:

«من انتظار داشتم شاهد کاهش سرعت ساعت باشم و نه برعکس شدن آن.»

در این پژوهش، مشارکت کنندگان هورمون رشد به همراه دو داروی دیابت را دریافت کردند. سپس ساعت اپی ژنیتیک برای درک اثر روی افزایش سن زیستی مورد بررسی گرفت.

سن بیولوژیک

با بالا رفتن سن تغییرات شیمیایی به DNA اضافه می شوند. به این ترتیب با مشاهده این تغییرات می توان سن بیولوژیکی افراد را محاسبه کرد. محققان قصد داشتند چگونگی اثر هورمون رشد در تغییر بافت غده تیموس را بررسی کنند. این غده در سیستم ایمنی بدن نقش دارد و لنفوسیت های تی که سلول های حیاتی برای دستگاه ایمنی هستند را به بلوغ می رساند. به طور معمول غده تیموس پس از بلوغ کوچک می شود اما دانشمندان امیدوار بودند با استفاده از هورمون رشد در مشارکت کنندگان، شاهد رشد مجدد غده باشند. اما در یک بررسی ثانویه به تأثیر داروها بر ساعت اپی ژنتیکی پی بردند.

پژوهشگران تأکید کرده اند که این آزمایش تنها روی تعداد اندک ۹ نفر مشارکت کننده انجام شده و در عین حال کنترلی روی این ۹ نفر نبوده است. با این حال به این نتیجه خوشبین هستند و امیدوارند در آزمایش های بیشتر صحت آن اثبات شود.

برخی از داروهای مقابله با بیماری های مرتبط با افزایش سن که در این تحقیق استفاده شده اند همچنان در حال سپری کردن مراحل پژوهش هستند و ممکن است ترکیب آنها با هم پیامدهای عمده ای را به همراه داشته باشد.

اگر این یافته جدید در تحقیق های آینده تأیید شود می تواند تأثیر مهمی بر سلامت، درمان بیماری ها و نحوه تفکر درباره  افزایش سن داشته باشد.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato