ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

توصیه مهم پلیس: قبل از خرید و فروش خودرو به مراکز تعویض پلاک بروید

خودرو، به‌ عنوان یک کالای سرمایه‌ای بخش قابل توجهی از اموال و دارایی‌های خانواده را تشکیل می‌دهد و به تبع آن، نقل و انتقال خودرو نیز رایج‌ترین معاملات افراد جامعه محسوب می‌شود. سرهنگ علی محمدی ...

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۴ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۰

خودرو، به‌ عنوان یک کالای سرمایه‌ای بخش قابل توجهی از اموال و دارایی‌های خانواده را تشکیل می‌دهد و به تبع آن، نقل و انتقال خودرو نیز رایج‌ترین معاملات افراد جامعه محسوب می‌شود.

سرهنگ علی محمدی روزدر این رابطه با اشاره به لزوم مراجعه به مراکز تعویض پلاک قبل از نقل و انتقال خودرو به روش وکالت‌نامه و قول‌نامه افزود: «برخی از خریداران و فروشندگان خودرو متاسفانه قبل از اینکه تعویض پلاک انجام دهند و اصالت خودرو مشخص شود اقدام به نقل و انتقال خودرو به روش های مختلف می‌کنند که در زمان تعویض پلاک ممکن است مشکلاتی را برای خریدار یا فروشنده به وجود آورد.»

وی ادامه داد: «ممکن است فردی قصد فروش خودروی سرقتی داشته باشد و ارکان اصلی (شاسی، موتور و... ) آن را با یک خودروی تصادفی و اوراقی تعویض کرده باشد و با سند نمره کردن آن، خودرو را بفروشد. با توجه به اینکه این قبیل مشکلات صرفاً در مراکز تعویض پلاک قابل کشف است، درصورت مراجعه فرد پیش از هرگونه تبادل وجه فاقد اصالت بودن خودرو کشف می‌شود اما در غیر این صورت فرد خریدار ضرر می‌کند زیرا امکان دارد فروشنده حتی با هویت جعلی اقدام به فروش خودرو کرده باشد.»

نقل و انتقال خودرو

قاعده و بهینه‌ترین روش آن است که  فروشنده و خریدار (قبل از حضور در دفاتر اسناد رسمی) با حضور در مراکز تعویض پلاک و ارائه مدارک و مستندات، اقدام به فک پلاک قبلی خودرو و نصب پلاک جدید  برای خریدار، کنند.

محمدی با اشاره به دیگر مشکلات عدم مراجعه به مراکز تعویض پلاک قبل از نقل و انتقال خودرو گفت: «ممکن است خودروی فروخته شده خلافی زیادی داشته باشد و هنگام فروش گواهی عدم خلافی جعلی داده باشد که در این صورت وقتی خریدار برای تعویض پلاک مراجعه می‌کند، متوجه خلافی زیاد خودرو می‌شود.»

رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور ناجا اضافه کرد: «امکان دارد دستور توقیف خودروی خریداری شده توسط مراجع قضایی در سامانه شماره گذاری ثبت شده باشد (مانند اختلافات و شکایات مالی، تخلفات امنیتی  که وقتی شکایتی صورت می گیرد، دستگاه قضایی دستور توقیف اموال صادر می‌کند) و زمانی که خریدار برای تعویض پلاک مراجعه می‌کند، پلیس به خریدار خدمات نمی‌دهد و خودرو را توقیف می‌کند.»

سرهنگ محمدی درباره اهراز هویت در مراکز تعویض پلاک، اظهار داشت: «هویت فرد در سامانه ثبت احوال به صورت آنلاین استعلام می‌شود تا هویت فردی که خودرو را برای تعویض پلاک آورده یا وکالت فروش دارد، جعلی نباشد، بنابراین توصیه ما این است که خریداران خودرو حتماً قبل از تسویه مالی با فروشنده خودرو به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند.»

در همین رابطه می توانید مطلب «ده توصیه حقوقی برای کاهش ریسک در معامله خودرو» را نیز مطالعه فرمایید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • علی قنبری
    علی قنبری | ۵ آبان ۱۳۹۸

    اینجوری که اعتماد وکالت نامه داره سلب میشه دیگه نمیشه از شهری دیگ اقدام به خرید کرد

مطالب پیشنهادی