ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قابلیت Activation Lock
تکنولوژی

اسقاط به‌جای بازسازی؛ ماهیانه هزاران آیفون بی‌دلیل خرد می‌شوند

قابلیت امنیتی که آیفون و مک را در صورت به سرقت رفتن برای سارقان بلا استفاده می کند، به مانعی بر سر راه بازیابی قانونی این گوشی ها تبدیل شده و ماهانه هزاران آیفون به ...

قابلیت امنیتی که آیفون و مک را در صورت به سرقت رفتن برای سارقان بلا استفاده می کند، به مانعی بر سر راه بازیابی قانونی این گوشی ها تبدیل شده و ماهانه هزاران آیفون به جای ریفربیش و بازسازی روانه مراکز اسقاط می شوند.

قابلیت Activation Lock استفاده از آیفون، آیپد و مک های مجهز به چیپ امنیتی T2 را به Apple ID یک کاربر خاص محدود می کند و اگر حین فروش یا واگذاری موبایل Activation Lock آنلاک نشود، مالک جدید بدون وارد کردن Apple ID و پسورد نمی تواند از آیفون استفاده کند.

هرچند این قابلیت مانع دسترسی سارقان به محتوای دستگاه می شود، اما مشکل اینجاست که بسیاری از کاربران از این مساله اطلاع ندارند و گوشی را بدون غیرفعال کردن Activation Lock در اختیار مراکز بازیابی قرار می دهند. در نتیجه این مراکز قادر به ریفربیش یا فروش مجدد دستگاه نبوده و چاره ای جز اسقاط آن ندارند.

قابلیت Activation Lock

آنطور که iFixit می گوید این مشکل شایع تر از آن چیزی است که قبلا تصور می شد. «پیتر شیندلر»، بنیانگذار و مالک یک مرکز بازیابی دستگاه های الکترونیکی در «کلرادو» از دریافت ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ آیفون قفل شده در هر ماه خبر می دهد که به جای ریفربیش باید مستقیما اسقاط شوند.

مشکل آیفون های قفل شده به مرکز کلرادو محدود نشده و شامل مراکز بازیابی متعدد دیگری هم می شود. شیندلر برای غلبه بر این مساله به اپل توصیه می کند روشی را برای عبور از سد قابلیت Activation Lock و آنلاک دستگاه های اهدایی پیش پای مراکز بازیابی قانونی بگذارد.

در صورتی که اپل از ارائه این راه حل خودداری کند این مرکز در کنار iFixit، «بنیاد مرزهای الکترونیکی» و گروه تحقیقاتی منافع عمومی آمریکا (U.S. PIRG) دست به دامن قانون خواهند شد، هرچند مشخص نیست سازمان های قانونی چقدر جانب آنها را خواهند گرفت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • باباطلا
    باباطلا | ۱۷ آذر ۱۳۹۸

    ایول

  • noisymind
    noisymind | ۱۷ آذر ۱۳۹۸

    به نظر میرسه به جای تهدید و مجبور کردن اپل به باز کردن قفل ( که زمینه سو استفاده رو هم فراهم خواهد کرد) ، مردمی که میخوان گوشیشون رو اهدا یا واگذار کنند رو ازشون بخوایم که پسورد آیکلود رو بردارند و تمام!

مطالب پیشنهادی