ناسا بزرگ ترین راکت دنیا را در یک آزمایش کنترل شده منفجر کرد [تماشا کنید]

ناسا بزرگ ترین راکت دنیا را در یک آزمایش کنترل شده منفجر کرد [تماشا کنید]

ناسا نمونه آزمایشی راکت اسپیس لانچ سیستم (SLS) را به منظور آگاهی از میزان مقاومت آن در یک آزمایش کنترل شده منفجر کرد. این راکت قرار است فضانوردان را سال ۲۰۲۴ به ماه ببرد.

ناسا برای اندازه گیری میزان فشار و مشاهده نحوه منفجر شدن این راکت، هزاران سنسور را روی آن نصب کرده بود. یکی از مهندسین ارشد ناسا در مورد این آزمایش می گوید که آنها به طور هدفمند راکت را تحت فشار فوق العاده بالا منفجر کرده اند و از داده های به دست آمده برای ساخت هوشمندانه راکت ها استفاده خواهند کرد.

مهندسین ناسا برای این آزمایش راکت SLS را با ترکیبی از گاز نیتروژن پر کرده و از طریق پیستون های هیدرولیک، صدها هزار کیلوگرم فشار به آن وارد کردند. این تست در واقع نوعی شبیه سازی از فشارهایی است که راکت حین ماموریت تجربه می کند؛ با این تفاوت که میزان فشار آنقدر افزایش یافت که راکت سرانجام مثل بادکنک منفجر شد.

«مایک نیکولز»، از مهندسین ارشد ناسا نیز این آزمایش را بزرگ ترین آزمایش کنترل شده راکت تحت فشار ناسا قلمداد کرد و گفت که تمام کمپانی های هوافضا می توانند از داده های به دست آمده از آن برای ساخت راکت بهره مند شوند.

راکت SLS برای ماموریت بازگشت به ماه در سال ۲۰۲۴ طراحی شده و در روند توسعه آن بارها تاخیر به وجود آمده و آزمایشاتی از این دست دستاورد خوبی برای ناسا به شمار می روند.

راکت اسپیس لانچ سیستم حدوداً ۴۰ متر ارتفاع و ۸ متر عرض داشته و می تواند به طور تقریبی ۲ میلیون لیتر هیدروژن مایع بسیار سرد را در خود جای دهد.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato