همه چیز درباره آیفون 13
نتایج تحقیق واشنگتن پست: نقض حریم خصوصی توسط خودروها تایید شد

نتایج تحقیق واشنگتن پست: نقض حریم خصوصی توسط خودروها تایید شد

تکنولوژی های ارتباطی روز به روز در حال پیشرفت و گسترش هستند. با توجه به پتانسیل بالای این تکنولوژی ها، صنایع مختلف سعی می کنند به شیوه های گوناگون از آنها بهره برداری نموده و محصولاتی بهتر و پیشرفته تر توسعه دهند. صنعت خودرو یکی از این موارد است که فعالان آن در سال های اخیر توجه ویژه ای به تکنولوژی های ارتباطی داشته و تلاش کرده اند با تولید خودروهای متصل استفاده روزمره از وسایل نقلیه را راحت تر و ایمن تر کنند.

2021-Kia-K5-23

به لطف تکنولوژی های ارتباطی رانندگان اکنون می توانند پس از بیدار شدن از خواب در یک صبح سرد زمستانی، فقط با تلفن همراه خودروی خود را گرم کرده و دمای دلخواه کابین را تنظیم کنند؛ و یا الان والدین قادر هستند پیش از تحویل اتومبیل به فرزندان نوجوان، برای آن محدودیت سرعت تعیین کنند.

اما آیا می دانستید که در کنار مزایای متعدد و تسهیل امور روزمره، تکنولوژی های ارتباطی در حال جمع آوری داده از رانندگان و مالکین خودروها هستند؟ به تازگی آقای جفری فاولر (Geoffrey Fowler) یکی از نویسندگان واشنگتن پست به این موضوع و اطلاعاتی که خودروها از مالکینشان گردآوری می کنند، پرداخته است.

حریم خصوصی

برای این کار آقای فاولر به سراغ یک دستگاه شورولت ولت ۲۰۱۷ رفته تا ببیند جنرال موتورز به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکت های خودروساز چه اطلاعاتی را از خودروهای متصل خود گردآوری می کند. به گفته آقای فاولر نه در سیستم اینفوتینمنت شورولت ولت و نه در دفترچه راهنمای این خودرو به اطلاعاتی که از مالکین جمع آوری می شود، اشاره ای نشده و حتی نمی توان آنها را از اینترنت دانلود کرد. این موضوع سبب شده او با کمک یک متخصص هک، به سیستم های کامپیوتری ولت نفوذ کند.

Washington Post Hacked into a Chevrolet Volt (1)

خبرنگار واشنگتن پشت پس از نفوذ به سیستم ها و بررسی جزئیات متوجه شده که شورولت ولت، داده هایی را در رابطه با مکان رفت و آمد و پارک خودرو، تاریخچه تماس، هویت مالک تلفن همراه، مشخصات مخاطبین، ایمیل ها، تصاویر و حتی آدرس جمع آوری می کند.

نکته بسیار جالب اینکه آقای فاولر برای اثبات یافته های خود، از فروشگاه eBay کامپیوتر سیستم اینفوتینمنت یک دستگاه شورولت ولت را خریداری کرده و توانسته تمامی اطلاعات مربوط به مالک قبلی از جمله عکس ها و نام او را استخراج کند.

Washington Post Hacked into a Chevy Volt (2)

درست است که تحقیقات آقای فاولر درباره یکی از محصولات جنرال موتورز انجام شده، اما این خودروساز آمریکایی در ورود به حریم خصوصی مشتریان تنها نیست. در سال ۲۰۱۷ دیوان محاسبات ایالات متحده با بررسی خودروسازان متوجه شد که سیاست های مربوط به حریم خصوصی ۱۳ برند کاستی هایی دارد.

به عنوان نمونه در حالی که خودروسازان مدعی هستند "درباره گردآوری داده به روشنی رضایت مشتری را جلب می کنند"، اما دیوان محاسبات می گوید "آنها برای خریدارانی که مایل به استفاده از تمامی خدمات خودروهای متصل نبوده و نمی خواهند داده هایشان به اشتراک گذاشته شود، حق انتخاب های کمی را فراهم کرده اند."

Washington Post Hacked into a Chevrolet Volt (2)

آنطور که در صفحات مربوط به شرایط حریم خصوصی سرویس OnStar جنرال موتورز آمده، این شرکت به وضوح گفته "ممکن است از اطلاعات شما برای بهبود کیفیت، ایمنی و امنیت محصولات و همچنین توسعه کالاها و خدمات جدید و بازاریابی استفاده شود."

جنرال موتورز در پاسخ به یکی از نشریات گفته داده هایی مثل مکان، وضعیت سلامتی خودرو و اطلاعات عملیاتی در خدماتی مثل گزارش خودکار تصادف به نیروهای امدادی، پیدا کردن خودروهای سرقتی و مطلع کردن مالک نسبت به شرایط وسیله نقلیه کاربرد دارند.

این کمپانی تاکید کرده در نمایشگر مرکزی محصولات جدید، مثل تلفن های همراه هوشمند گزینه ای برای خاموش یا روشن کردن خدمات مبتنی بر مکان خودرو وجود دارد؛ همچنین بازنگری درباره سیاست های مربوط به حریم شخصی، تصمیمی است که این خودروساز آمریکایی پس از پست آقای فاولر اتخاذ کرده است.

Washington Post Hacked into a Chevrolet Volt (3)

اهمیت حفظ داده های خصوصی در صنعت خودرو روز به روز بیشتر می شود، با وجود این خودروسازان با شتاب کمی خود را با این مساله هماهنگ می کنند. از سوی دیگر در کشور پیشرفته ای مثل ایالات متحده هنوز قوانینی در این زمینه وضع نشده و الزامی برای خودروسازان وجود ندارد.

جفری فاولر برای کاهش دسترسی به داده های خصوصی پیشنهاد کرده رانندگان از اتصال تلفن های همراه خود به پورت های USB خودرو خودداری کنند. علاوه بر این وی برای کسانی که مجبور به استفاده از سایر خودروها – مثل اتومبیل های اجاره ای یا امانتی – هستند، بهره گیری از اپلیکیشنی به نام Privacy4Cars را پیشنهاد داده است. این اپلیکیشن داده های کاربران را از خودروها حذف می کند.

آقای فاولر می گوید در صورت نیاز به شارژ، بهتر است بجای پورت USB خودرو، از این مبدل ها استفاده شود

با توجه به گسترش فناوری ۵G و افزایش قابل ملاحظه سرعت تبادل داده، به نظر می رسد در آینده نزدیک مبحث حریم خصوصی در صنعت حمل و نقل بیش از هر زمان دیگری به یک چالش تبدیل خواهد شد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato