همه چیز درباره آیفون 13
تست موفقیت آمیز بوئینگ 777X؛ بزرگ ترین جت دوموتوره جهان به پرواز درآمد

تست موفقیت آمیز بوئینگ 777X؛ بزرگ ترین جت دوموتوره جهان به پرواز درآمد

بوئینگ ۷۷۷X که نسل جدیدی از هواپیما‌های پهن پیکر را آغاز می‌کند، توانست اولین پرواز خود را با موفقیت پشت سر بگذارد. این هواپیما قرار است وجهه خدشه‌دار شده کمپانی پرآوازه بوئینگ را ترمیم کند. قدم بعدی این کمپانی پس از تست پرواز ۷۷۷X، گرفتن مجوزهای لازم برای به پرواز درآوردن این هواپیما در خطوط هوایی است.

تست پرواز بوئینگ ۷۷۷X برای این کمپانی اهمیت زیادی دارد، زیرا اخیرا به دلیل سقوط دو فروند هواپیمای ۷۳۷ مکس و کشته شدن ۳۴۶ نفر، این کمپانی زیر ذره‌بین قرار گفته است. از همین رو قانون‌گذاران با سختگیری‌های بیشتری بر روند تست‌های این هواپیما نظارت خواهند کرد.

با این وجود چندی پس از پرواز چند ساعته آزمایشی این هواپیمای پهن پیکر دو موتوره، استن دیل (Stan Deal) مدیر جدید هواپیما‌های تجاری بوئینگ از کارمندان این کمپانی تقدیر به عمل آورد و خاطرنشان کرد که از آن‌ها حمایت کامل می‌کند. او می‌گوید که این کمپانی درصدد است تا اعتماد عمومی از دست رفته نسبت به بوئینگ را بازگرداند و بوئینگ ۷۷۷X آغازگر این راه سخت خواهد بود.

بوئینگ 777X

البته بوئینگ قرار بود زودتر از این تاریخ، هواپیمای جدید دوموتوره خود را آزمایش کند، اما به دلیل دیر آماده شدن موتور جنرال الکتریک GE9X که بزرگترین موتور ساخته شده هواپیما تا امروز نیز هست، نتوانسته بود پرواز‌های بوئینگ ۷۷۷X را شروع کند.

قطر این موتور چیزی در حدود ۳ متر بوده و قرار است در بدنه‌ی این هواپیما با طول بال‌های تقریبا ۷۲ متری قرار گیرد. اما طراحی جالب این هواپیما به این گونه است که خلبان می‌تواند با جمع کردن ۷ متر از بال‌ها، بوئینگ ۷۷۷X را در بسیاری از آشیانه‌های مرسوم فرودگاه‌های بین‌المللی جای دهد.

بدنه این هواپیما نیز کمی بزر‌گتر از نسل قبلی آن یعنی ۷۷۷ است که سال ۱۹۹۵ وارد چرخه پرواز شده بود و می‌تواند در دو کلاس مختلف، ۴۲۶ مسافر را در خود جای دهد. قیمت این هواپیمای پهن پیکر دو موتوره نیز ۴۲۲.۲ میلیون دلار برآورد می‌شود، ولی احتمالا شرکت‌های هواپیمایی با تخفیف‌های متعددی آن را تهیه کنند.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato